הפתרון לסכסוך הישראלי – ערבי

שו”תקטגוריה: כלליהפתרון לסכסוך הישראלי – ערבי
עדינו העצני שאל לפני 3 חודשים

שלום,

להבנתי לשני הצדדים בפוליטיקה כיום אין פתרון לבעיה הפלסטינית. הימין בכלל לא מציע פתרון אלא רק ניהול הסכסוך (כלומר סבבי לחימה וטרור ולחימה וחוזר חלילה) והשמאל מציע פתרון שאולי על הנייר נשמע ישים (היפרדות כלשהי, לא חשובים הפרטים כרגע) אבל לפי הניסיון (אוסלו התנתקות וכו’) לא יעבוד.
אז יש לי שתי שאלות: 1. האם יש לך איזה רעיון בסיסי איך אפשר לפתור את הבעיה הזו (בקווים כלליים)? ואם אין (או שהוא לא הולך לקרות) 2. איך אפשר להתגבר על תחושת הייאוש מלחיות כאן לנצח על החרב (בניגוד למקומות אחרים בעולם)

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

אין לי רעיון לפתרון, אבל אני כן חושב ששווה לנסות. אני לא מסכים שהניסיון מוכיח ששום דבר לא עובד. היו דברים שלא עבדו, ובתוכם גם טעויות שאנחנו עשינו (כתבתי על זה כאן באתר בכמה מקומות). זה אכן קשה, והפרטנר שלנו בעייתי מאד (וגם אנחנו לא טלית שכולה תכלת). אבל שווה לנסות. כתבתי לא מזמן שהשמאל אופטימי (מדיי), אבל יש מה ללמוד מהאופטימיות שלו. דברים משתנים לפעמים והמציאות אינה גזירת גורל. אויבים כבר הפכו לידידים בעבר.
לגבי תחושת הייאוש, לא נראה לי שכל כך קשה להתגבר עליה. המאבק עם הפלסטינאים לא מציק  יותר מתאונות דרכים או מחלות. זה משהו שחיים איתו ולרוב האנשים הוא לא ממש מפריע בשוטף. אלו חיינו ודי קל להתרגל לזה. הייאוש כאן הוא סתם היסטריה לדעתי. יש לנו בעיות בחיים ועלינו ללמוד לחיות עם אלו מהן שלא פתירות. זו ממש לא הבעיה הכי גדולה שיש לנו.

חרדי אנדוקטלי הגיב לפני 3 חודשים

מסכים שזו לא הבעיה הכי גדולה שלנו בכל רגע נתון, אבל אם נסכום את יותר ממאה השנים שהיא קיימת ואת הזמן שהיא תתקיים בעתיד (נצח?) אז נראה לי שבסה”כ היא כן תהיה הגדולה מכולם.
בקשר לסיכוי לשלום קראתי כאן: https://twitter.com/hananamiur/status/1410510381525708806?s=1006
שרשור מרתק על מה חושבים הערבים (השכנים שלך:)). לדעתי זה מייאש מאוד.

בס”ד כ”א בתמוז תשא”ף

טעותו של הרצל (שיום פקודתו ה-117 חל אתמול) היתה שבארץ ישראל יתקיים המיתווה של ‘ארץ בלי עם לעם בלי ארץ’. דא עקא, שכשהחלה התיישבות מוגברת של יהודים – נזכרו גם הערבים לפתח ‘תודעה לאומית’. השגשוג הכלכלי שהביאה ההתיישבות היהודית, עודדה הגירה של ערבים מהארצות השכנות, וכך קם ‘העם הפלשתני’.

נראה שכדאי להקים את מדינת היהודים באנטארקטיקה, הריקה מיישוב אנושי.

בברכה, פיני גביני

השאר תגובה