הראיה מן התכנון והראיה מן הייחודיות

שו”תקטגוריה: אמונההראיה מן התכנון והראיה מן הייחודיות
קובי שאל לפני 6 שנים

בס”ד
להבנתי קיימים שתי ראיות מן התכנון.
1) ראיה מן התכנון אני מניח שהעולם מתוכנן למטרה מסויימת חייב שתהיה יישות בעלת רצון וממילא לגביה לא שייך לטעון שהיא צריכה מתכנן.
הבעיה המשמעותית כלפיה היא מדוע להניח שהעולם הוא תכליתי? לרב יש הסבר? הרי יש כל כך הרבה “פגמים” בעולם כוכבים ריקים מתוכן. מדוע להניח שיש פה מטרה תכליתית הרי ממילא עוד כמה מאות מיליונים של שנים השמש תתפוצץ ואיתה כדוה”א. וכו’ וכו’.
2) הראיה מן הייחודיות. היייתי יכול להעלות עולם עם חוקי טבע אחרים יותר פשוטים . מדוע להניח שדווקא העולם הזה יצא מתוך כל האפשריות של חוקי הטבע. הרי רק פחות “ערכי” חוקי טבע גורמים לזה. סימן שצריך שמישהו יבחר דווקא אותם מתוך האפשריות. אם ככה מה איתו? הוא גם זקוק למתכנן מדוע הוא ככה ולא אחרת. זה אכן אם כפוי עליו לבחור זאת אז השאלה חוזרת עליו. אך אם הוא רצוני השאלה נופלת בחלקה וחוזרת על מציאות הרצון שהיא ייחודית. לפי דעתי התשובה לשאלה הזאת היא שאין לנו היפותזות להניח על אלוהימים/יישיות רצונייות אחרות שהוא חלק מהם. האם הרב מסכים עם התשובה הזאת? הבנתי זאת נכון?

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

אני מכריז כעת על פסק זמן בנושאי הראיות לאלוקים. השאלות רובן ככולן נענו, ואני חוזר שוב ושוב על אותם דברים. נא לחפש באתר בשאלות ובמחברות. יותר לא אענה בנושאים אלו עד להודעה חדשה.
מתנצל, אתם לא אשמים (למעט זה שכנראה לא קראתם את מה שכבר נכתב כאן, או לפחות לא בעיון מספיק) אבל גם אני לא. אני פשוט מותש. רק בכמה ימים האחרונים היו כאן לדעתי מאות הודעות בנושא הזה, ויש לי עוד כמה דברים לעשות בחיי. צר לי.

קובי הגיב לפני 5 שנים

אולי אז הרב יתיר שאלות בהבנה? למשל השאלה השנייה ששאלתי בלי הסבר, כמו בשאלת רב’ של ר’ חיים:

הראיה מן הייחודיות – טוענת שהיייתי יכול להעלות עולם עם חוקי טבע אחרים יותר פשוטים.
אם כך, מדוע להניח שדווקא העולם הזה יצא מתוך כל האפשריות של חוקי הטבע?
סימן שצריך מישהו ש”יבחר” דווקא אותם מתוך האפשריות.
אם ככה מה לגביו גם הוא ייחודי? וגם זקוק למתכנן מדוע הוא ככה ולא אחרת.
פה ניתן לחלק את התשובה לשתיים:
1) מצד זה שהוא בעל רצון – לא שייך לשאול מדוע הוא ככה ולא אחרת. רצון זו פעולה תכליתית לא סיבתית/אקראית.
2) ומצד זה שהוא לא בנסיוננו – אין לנו דרך להניח שאלוהים הוא ייחודי, מתוך אילו אופציות הוא ייחודי? אלוהימים נוספים? אין לנו ניסיון לגביו כדי להניח שהוא ייחודי.

האם הרב מסכים עם התשובה הזאת? הבנתי זאת נכון?

Back to top button