השגחה

שו”תהשגחה
דוד שאל לפני 3 שנים

ערב טוב וסליחה על החפירה בנושא שכבר נטחן פה עד דק…
כפי הבנתי את תפיסת ההשגחה שלך אפשר לפרט אותה לטענות הבאות:

  1. הטבע הוא דטרמינסטי.
  2. לאדם בחירה חופשית.
  3. השגחה משמעה התערבות של האל באחד מהשניים על מנת להשיג דבר שלא היה קורה ללא ההתערבות.
  4. בתנ”ך האל מופיע כמשגיח על העולם.
  5. בימינו לא רואים את השגחתו.
  6. מסקנה: בתקופת התנ”ך האל השגיח על העולם, ובשלב מסויים פסק מלעשות זאת.

שאלתי היא: מהו טיבה של אותה השגחה שהייתה קיימת בזמנם ושאותה אתה מצפה לראות, ומשאינך רואה אותה אתה כופר בקיומה? במילים אחרות: כיצד רואים השגחה?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

כשאתה רואה נס, כלומר חריגה מחוקי הטבע. ברוב המקרים באמת יהיה קשה לזהות זאת (כי תמיד ניתן לתלות באירוע טבעי כלשהו, או לומר שלא מבינים), אלא במקרים כמו קריעת הים ועשרת המכות. או אם נביא מספר לך שזהו המצב.

דוד הגיב לפני 3 שנים

החזרה של עם ישראל לארצו היא סיפור חריג בתולדות העמים, מדוע אינך רואה בה את יד ה’? ובפרט שהנביאים ניבאו שעם ישראל יחזור לארצו.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

גם ליקוי חמה הוא אירוע חריג בתולדות העולם. ויש אירועים קוסמולוגיים הרבה יותר נדירים. השאלה האם זה נס לא קשורה למידת הנדירות אלא לשאלה האם יש הסבר טבעי או לא.
נבואת הנביאים גם היא לא ראיה, כי הם בנבואתם יצרו את המצב הזה. כשאנחנו חיים באתוס שנוצר על ידי הנבואות הללו ועם מצוות יישוב הארץ וכו’, בהחלט אפשרי שנתעורר ונחליט לשוב.

דוד הגיב לפני 3 שנים

ולקריעת הים ועשרת המכות לא יכול להיות הסבר טבעי?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

לא נראה לי

דוד הגיב לפני 3 שנים

כמדומני שהועלו כמה תיאוריות על ידי מדענים שונים בנוגע לקריעת ים סוף.

מיכי הגיב לפני 3 שנים

זה ממש לא משנה. שאלת האם יש מצב שבו אוכל לקבוע שמדובר בנס? עניתי שכן. כשאעמוד ליד הים והוא פתאום ייבקע לשניים (או לשנים עשר), זה נס. לא משנה האם זה באמת מה שהיה אז או לא. זהו מצב שיוגדר אצלי כנס. ספקולציות של מדענים שממציאים עובדות ואחר כך ממציאים להן הסברים לא רלוונטיות לדיון שלנו.

דוד הגיב לפני 3 שנים

לדעתי זה כן רלוונטי, משום שאם יש הסבר טבעי למה שהיה אז ובכל זאת התורה מציגה את זה כהשגחה, מן הסתם היא באה ללמדנו שזו צריכה להיות צורת ההתבוננות שלנו על העולם.

מיכי הגיב לפני 3 שנים

מה צריכה להיות? להסיק שמשהו הוא נס בלי שיש לך בסיס לזה? בהצלחה (כמובן כך תוכל לומר על כל אירוע שהוא נס)

ואכן הגיב לפני 3 שנים

כל החיים הם נס, כאשר יאמר משל הקדמוני: ‘החיים הם כמו קפה, או שזה שחור או בוץ, או שזה נס’ 🙂 אלא שיש נס נסתר הפועל בתרחישים טבעיים, ויש נס גלוי שבו מופרת בגלוי החוקיות הטבעית.

כך מגילת אסתר מליאה אירועים שאינם נוגדים את חוקי הטבע. טבעי שהמלך יכעס על ושתי הממרה את פיו ויסלק אותה, כמו שטבעי גם התרחיש ההפוך, שתתעורר אהבתו לאשתו אף שהיא מפירה את החוק ובאה אל המלך ‘אשר לא כדת’. טבעי הוא שהמן יבוא אל המלך בדרישה לתלות את מרדכי, כמו שטבעי שבאותו לילה תידד שנת המלך והוא ייזכר שמרדכי הציל את חייו.

כל שלב בתהליך הוא תרחיש טבעי, אך העובדה שכשצריך קורית אפשרות אחת וכשצריך קורה התרחיש ההפוך – מצביעה על תהליך מכוון ביד ה’,

בברכה, שמשי ספרא

השאר תגובה

Back to top button