התחברות לחג הפורים

שו"תקטגוריה: אמונההתחברות לחג הפורים
י' שאל לפני 2 שנים

ערב טוב פורים שמח !

לא הבנתי איך אפשר להתחבר לחג הפורים האמור להשריש בנו אמונה על השגחה תמידית במאורעות החיים שעוברים עלינו כשאפשר לשבץ את כל אירוע במשבצת טבעית לחלוטין ! מה נשאר לנו מתוכן היום המרומם הזה! להאמין שהסיבה הראשונה תכנןן עולם כזה המכיל בו אירועים המחייכים לפעמים לאומה כלשהי!  זה מגוחך לא ?
(ואין לומר שהיה שם גילוי נבואה המאשרת את התערבותו של הבורא שהרי לכאורה מרדכי לא היה נביא וכן אסתר !)
 
תודה על התייחסות.

 
 

 

 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 2 שנים

שלום רב. אענה לפי הסדר שלך:
1. מדוע אתה חושב שמטרת הפורים היא להשריש את ההשגחה (האקטיבית)? עיקר היום הוא ההודאה על ההצלה וה"נס". וכמו כל הודאה לשיטתי אין הכוונה להודאה על מעשה שעשה כעת הקב"ה שהתערב בבריאה אלא זהו ניצול הזדמנות (פסיכולוגית, אדם שניצל ליבו פתוח יותר להודות) להודות לו על העולם שברא. זה לא להודות על תכנון עולם שבו קורים לפעמים מקרים מחייכים, אלא פשוט להודות על בריאת העולם עצמו.
2. מי אמר לך שלא הייתה שם נבואה? לפי חז"ל, לפחות רוח הקודש הייתה.
3. ולבסוף, גם אם חכמי אותו דור או חז"ל התכוונו לקבוע את היום הזה זכר לניסים ולהשגחה, כשמשתנה התפיסה אפשר לשנות את התוכן הרעיוני. הסמכות של חכמים היא לגבי ההלכה ולא לגבי תכנים רעיוניים.

פורים חג הדטרמיניזם הגיב לפני 2 שנים

3 במרץ 2021

אכן פורים הוא החג המבהיר שהעולם מסודר בצורה דטרמיניסטית, והכל מוכתב על ידי ה'פור' הוא הגורל. וכפי שבעלי ז"ל קבע את מועד השמדת היהודים ע"פ הטלת גורל. אך בסוף גבר הגורל של ה'גברא' כפי שאמרתי לו: 'אם מזרע היהודי מרדכי אשר החילות לנפול לפניו – לא תוכל לו כי נפל תפל לפניו', ולא יעזור לך כלום נגד החוקיות הדטרמיניסטית הקבועה מראש.

לצערי אף שהמן היה בעל מקשיב ומתחשב – כאן היה עקשן, וסירב לקבל את גזירת הגורל הדטרמיניסטית, וחבל על דאבדין…

לפחות נעלה ביום זה, התליתאי לירחא תליתאי (3/3) את אוזניו המשולשות, המתוקות והטעימות

בברכה, זרש בת תתני

השאר תגובה

Back to top button