ויטגינשטיין והפוסט מודרנה

שו”תקטגוריה: מחשבהויטגינשטיין והפוסט מודרנה
אסף נשרי שאל לפני 7 חודשים

שלום. ככל הזכור לי ראיתי שאתה מתייחס להגותו של ויטגינשטיין בצורה מאוד רצינית ומצד שני אתה שולל את הפוסט מודרנה. ואני מנסה להבין איך זה אפשרי (או שלא הבנתי את יחסך לויטגינשטיין המאוחר) שהרי התפיסה של ויט’ ביחס למגבלות השפה היא אבן יסוד בפ.מ (גם אם הוגי הפ. מ לא היו מחוייבים לדבריו, אך המפנה הלשוני וההבנה שכולנו כלואים בתוך שפה ותרבות מהווים את הבסיס המרכזי של פ. מ ? אשמח להבין את דבריך בעניין .
בברכה אסף נשרי

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 חודשים

הפוסטמודרניזם כשלעצמו לא אומר כלום פרט לכך שהכל יחסי. כל השאר הוא נונסנס. אצל ויטגנשטיין יש לא מעט רעיונות משמעותיים. אם פוסטמודרניסטים בוחרים לעשות גם בהם שימוש – יבושם להם. ככלל, יש שאלות נבונות, שנותרות כאלו גם אם מישהו מציע להן תשובות אידיוטיות או מתייחס אליהן באופן אידיוטי.

יהוצפן רזיאל הגיב לפני 7 חודשים

לסיכום כל יחסך לפוסט מודרניזם, האם ניתן לומר שאתה סבור שהוא מהווה תשובה שגויה לבעיה רצינית בפילוסופיה?

mikyab צוות הגיב לפני 7 חודשים

לא לגמרי. יש בעיות בפילוסופיה, בעיקר בעיית הוודאות והיסוד המוצק לטיעונים (הנחות היסוד). לזה הפוסטמודרניזם מציע “תשובה” שבאמת אין אמת ויש רק נרטיבים. אלו שטויות לדעתי. אבל לפעמים עושים שימוש בטיעונים פילוסופיים שלהם יש ערך, כמו טייעונים שמראים היבטים לא אובייקטיביים ולא מוגדרים של השפה, כמו אלו של ויטגנשטיין. הטיעונים יכולים להיות נכונים, אבל המסקנות הפוסטמודרניות לא נגזרות מהם.

אסף נשרי הגיב לפני 7 חודשים

האם ההבחנה בין תורתו של ויטגינשטיין לפ.מ אינה מאולצת ? הרי “כלא השפה” הויטגינשטייני מחייב אותנו לדלג אל עבר “הכל יחסי” , כוון שכול אמירה כלואה בתרבות שלה ? בברכה

mikyab צוות הגיב לפני 7 חודשים

כלא השפה הוא כלא שלא מאפשר דיבור אבל לא מרוקן מתוכן את הדבר עצמו. ראה סוף ויטגנשטיין המוקדם (“על מה שאין לדבר עליו…”), ולאורך כל המאוחר.
אבל מעבר לזה, אם כוונתך לרעיון מסוים של ויטגנשטיין אז צריך להעלות אותו לדיון. פתחת ביחס לויטגנשטיין בכלל.

השאר תגובה