זווית קביעת המזוזה

שו”תקטגוריה: הלכהזווית קביעת המזוזה
ע' שאל לפני 5 שנים

שלום הרב מיכי,
 
בהמשך לשיחתנו היום רציתי לשאול האם יש משמעות לזווית קביעת המזוזה על הדלת אם היא נוטה כלפי פנים או כלפי חוץ באלכסון. אני יודעת שעדיף לקבוע כלפי פנים אבל אם המזוזה כבר קבועה לימין האם זה בסדר או שצריך להוריד ולקבוע מחדש?
 
תודה וערב טוב,

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 5 שנים

שלום ע’.
שורה תחתונה: נראה שאין לשים את המזוזה כפי ששמת. צריך לשנות לזקוף (לספרדים) או אלכסוני כשהראש כלפי פנים (לאשכנזים). מציע שתורידי ותקבעי מחדש בלי ברכה.
יש מחלוקת בגמרא ובראשונים האם יש לשים את המזוזה זקוף או שוכב כלפי פנים. ומלשון הגמרא עולה שאם עשו לא כראוי היא פסולה (רק יש ויכוח מה נחשב כראוי). לכן ספרדים עושים זקוף והאשכנזים נהגו לעשות באלכסון כדי להרוויח את שתי השיטות.
מכאן עולה שאלכסון הפוך כפי שעשיתם הוא אמנם נחשב כזקוף בגלל הרכיב האנכי (כמו באלכסון המקובל), אבל את הממד השוכב הפסדת (כי הוא הפוך). לכן נראה שלפי הספרדים מה שעשית יכול להיות בסדר בדיעבד, מפני שגם כך יש רכיב אנכי וממנהג אשכנז רואים שרכיב אנכי הוא כמו זקוף. אבל למנהג האשכנזים הפסדת לגמרי את הממד השוכב ולכאורה זה פסול.
לכן נראה לי שלאשכנזים ודאי יש לקבוע מחדש, ולספרדים בדיעבד אפשר אולי להשאיר (אם כי לדעתי גם ראוי להחמיר ולקבוע שוב). בכל אופן, בגלל האפשרות שכבר קודם יצאת ידי חובה לא כדאי לברך כשקובעים מחדש.
כל טוב,

השאר תגובה

Back to top button