חומרא דרבי זירא

שו"תקטגוריה: הלכהחומרא דרבי זירא
אנונימי שאל לפני 2 שנים

שלום הרב!

כידוע, מן התורה הנידה לא צריכה לספור שבעה נקיים, שלא כנהוג היום. הרמב"ם מתאר את השלבים של התגבשות ההלכה לנהוגה היום (הל' א"ב יא, ג-ד):
ובימי חכמי הגמרא נסתפק הדבר הרבה בראיית הדמים ונתקלקלו הוסתות, לפי שלא היה כח בכל הנשים למנות ימי נדה וימי זיבה, לפיכך החמירו חכמים בדבר זה וגזרו שיהו כל ימי האשה כימי זיבתה ויהיה כל דם שתראה ספק דם זיבות.
ועוד החמירו בנות ישראל על עצמן חומרא יתירה על זה, ונהגו כולם בכ"מ שיש ישראל שכל בת ישראל שרואה דם אפילו לא ראתה אלא טיפה כחרדל בלבד ופסק הדם סופרת לה ז' ימים נקיים…
שאלתי היא האם אישה שמשתמשת במדבקות "אוורה" (בגלל צרכים רפואיים), ובכך היא קובעת לעצמה את ימי הנידה שלה, ואין שום חשש לבלבול בין ימי הנדה וימי זיבה – האם גם אישה כזאת צריכה לנהוג בחומרא זו? שהרי הבסיס לחומרא הוא החשש, והוא אינו רלוונטי במקרה שלה. במילים אחרות רציתי לדעת מה תוקפו של מנהג זה (נהגו בנות ישראל), ובאופן רחב יותר, האם חשוף הוא לדרשות מעין אלו.
תודה מראש

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא מכיר את המדבקות הללו. ככלל, במקום שבו יש חשש, כשסר החשש בטל המנהג שנוסד עליו (ראה טור 2 על הקטניות). אמנם זה אם החשש היה סר לכלל הנשים. אבל כאן מדובר באישה מסוימת אחת שבה אין חשש. אני חושב שבמצב כזה קשה להקל (ממנה ילמדו אחרות ויקלו גם כשיש חשש לגביהן). מעבר לזה, כאן יש מנהג שנוצר בעקבות החשש, ויש לדון האם ניתן לבטל את המנהג הזה.

השאר תגובה

Back to top button