חשש בחקירה פילוסופית

שו”תקטגוריה: מחשבהחשש בחקירה פילוסופית
יוסי שאל לפני 7 חודשים

שמעתי את טענתך, שאין כל כך מה לחשוש מחקירה פילוסופית, כיון שהיא בסך הכל חושפת האם אני כבר מאמין, כך שבמידה והיא תחשוף שאני כופר, בעצם הז גילוי למפרע, ואם כך מדוע לחשוש. 
 
אכן, טענה משכנעת. אלא שאני חושש שהוכנה כנגד החקירה השכלית היא משום, שאולי האדם יתבלבל במהלך החקירה, כלומר הוא בעצם מאמין, אלא שבגלל טיעונם לוגיים, אזי הוא זוהי את האמונה. אבל זה לא גילוי למפרע, אלא תוצר של בלבול. 
 
שאלתי: כיצד אתה מתמודד עם הטיעון של החשש הזה? והאם יש לך דרך להמעיט את החשש?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 חודשים

רק לחקור בזהירות. אדם יכול להתבלבל לשני הכיוונים, אם נחשוש לבלבולים אין לנו מה  לעשות לשום כיוון. האדם נדרש לעשות את המיטב שהוא יכול. מה האלטרנטיבה? להאמין כי אתה אומר לו להאמין? אבל האפיפיור אומר לו לא להאמין.

מ' הגיב לפני 7 חודשים

האלטרנטיבה להישאר באימון הראשוני של אמונה

mikyab צוות הגיב לפני 7 חודשים

כלומר אם נולדת הינדי תישאר הינדי. אם נולדת פגאני – תישאר פגאני. טוב, לי האלטרנטיבה הזאת לא נשמעת סבירה כל כך.

מ' הגיב לפני 7 חודשים

אתה צודק. חוזרני בי (והנה נולדתי איקס והגעתי לוואי…)

מיכי הגיב לפני 7 חודשים

🙂

אחז הגיב לפני 7 חודשים

והנה הרב עדיין, נולד יהודי ונשאר יהודי. מה הסטטיסטיקה של אנשים שבחנו את אמונתם ומכוח זה בלבד הושפעו בעניין הדת? (אם זה ניתן לבדיקה בכלל) הרב מכיר אנשים שמעיינים בשכלם בחקירות דתיות בלי שיטו לצד מסוים? הנחת המבוקש פה כל כך אימתנית שגם לאחר צרורות של טיעונים מהצד הלא יהודי והאדם (שעדיין דתי ואין בליבו התשוקה “לחזור בשאלה”) ישקיע בכל מאודו לפורכם. עוד לא ראיתי אדם שממש מפריע לו קושיות על הצד הלא יהודי. זה מכור מראש. זה כמו שכשמתווכחים עם גאונים אז תמיד יש להם תירוצים על שיטתם. אז איך הם לא עונים על השאלות שקיימות על השיטה שכנגדם? כי לא בא להם. יש אינטרס. מי רוצה לצאת לוזר? מי רוצה?! הרב יכול להגיד “מה האלטרנטיבה שלכם? להיות טמבלים צייתנים?” ואני שואל מה האלטרנטיבה של הרב? להיות צייתן לשכלו? השכל לא מועיל כשבאים עם נטיות מוקדמות ואינטרסים להצדיק את המורשת והמסורת שלך משפחתך ועמך. פשוט אין בו תועלת.

אחז הגיב לפני 7 חודשים

אם נולדת הינדי תשאר הינדי. אתה הינדי כי אתה הינדי. למה לתת לשופט משוחד להחליט עבורך?

השאר תגובה