טראמפ או ביידן. מי היית מעדיף שיבחר?

שו”תקטגוריה: מחשבהטראמפ או ביידן. מי היית מעדיף שיבחר?
השואל האחרון שאל לפני 3 חודשים

.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

טראמפ הוא רשע, גס רוח ואידיוט. הוא מביא נזקים גדולים מאד לארה”ב ולעולם, ומעודד קבוצות בעייתיות מאד (גזענים, תומכי נשק וכדומה). אבל גם מתנגדיו אינם טלית שכולה תכלת. הם נוקטים באלימות קשה בחודשים האחרונים (האלימות היא בעיקר מצד שמאל), ומנסים לסתום פיות ולשטוף מוחות, ולא מאפשרים חופש מחשבה (כופים את דעתם, כמו אחידות הדעות המרשימה ב-NBA, שמשום מה אין שם ולו תומך טראמפ אחד מתוך חצי מאוכלוסיית ארה”ב).  לכן עקרונית אני מעדיף את ביידן, אבל תהיה לי הרבה נחת אם ייבחר טראמפ. רק כדי שאוסף השמאלנים הפוליטיקלי קורקטיים והאלימים יחטפו שוב על הראש.

בום וער הארץ הגיב לפני 3 חודשים

איזה נזקים גדולים מאד הוא מביא לעולם?

ישי הגיב לפני 3 חודשים

לא אכפת לך בכלל מכל הדברים הטובים שטראמפ עשה לטובת מדינת ישראל?

רוני א׳ הגיב לפני 3 חודשים

אם אחד מהם מנצח זה לא אומר שזה רצון ה׳
במובן זה שעל ידו בן היתר מוביל את המהלך ההיסטורי בכללי או זה עדיין אתה קורא
לזה התערבות שזה סותר את הבחירה החופשית?

mikyab צוות הגיב לפני 3 חודשים

בור,
הנזקים לאיכות הסביבה, החזקת נשק חופשית (שזה כמובן לא ממנו, אבל הוא תורם לזה), הסתה של ועידוד של קבוצות ימין, טיפול כושל בקורונה והפצת מידע כוזב, שיתוף פעולה עם רודנים ומשטרים מושחתים וכדומה.

ישי,
יש כמה דברים טובים שהוא עשה לטובתנו, וזה אכן רלוונטי. אבל לא מאד מהותי להערכתי.

רוני,
הבחירה שלו היא תולדה של רצון האזרחים. שום קשר לקב”ה שלדעתי אינו מעורב.

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 חודשים

מה רע בלחשוף את האמת באשר לגזענות? אתה מעדיף גזענות סמויה?

לגבי נשק אני משער שאתה נגד. אבל נדמה לי שנשק לאזרחים מונע תרחישים כגון דיקטטורה ואפילו שואה ואנשים נוטים להתעלם מהיתרון הברור שבזה.

ביידן. די ברור שמדובר בסוטה מין מושחת שקרן מקצוען חסר כל דעה ודעת.
טראמפ הוא גס רוח ואידיוט, העניין שרואים במה מדובר הוא לא יכול ולא מנסה להסתיר את זה. בניגוד לביידן שהרבה קונים את המשחק שלו. לא הבנתי איך הגעת לכך שטראמפ רשע, הוא יותר תמים מאשר מניפלטור.

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 חודשים

מכיר את הטענות הללו נגדו מזמן. בעיקר מצד חברות התרופות שדואגות שהחולי הציבורי לא יפסק.

הכותבים והזועמים אינם מייצגים את המדע אלא את תעשיית הכסף שאפשר לעשות בזכות המדע. הם מטים או אף מזייפים מחקרים כדי להרוויח יותר כסף. והם מכנים זאת מדע. זה לא מדע זה מסחרה.
טראמפ לא פגע במדע אלא בהיבט המסחרי שלה. הוא בכלל לא יכול לפגוע במדע. מדען שמשקר יכול לפגוע. טראמפ לא מדען.

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 חודשים

מתחמם שם. האשמות ברמאות וזיוף בבחירות.עמנואל הגיב לפני 3 חודשים

הרב מיכי , דבריך על טראמפ הם ממש כפיות טובה ( ולכן גם חוסר דעת) כלפיו. הרשעים הגדולים ביותר בעולם היום הם האיראנים שפשוט החליטו להשמיד מדינה שלמה וכל העולם לא אכפת לו בכלל מזה אלא רק מהאינטרסים שלו ( כמו בשואה) ולעשות עימם עסקים . והנה קם נשיא שמלכתחילה אמר שאמריקה פירסט ומזהה מי רשע ומי לא ומי רע ומי טוב ועושה משהוא נגדם ( החרם הפיננסי שכנראה עובד לא רע) ואתה קורא לו רשע ? ועוד טוען שמעשיו לטובת זה לא משהוא מהותי ? ולא רק שזה לטובתינו .זיהוי טוב ורע זה אינטרס הכי גדול של העולם ( ראה ערך העולם בימי היטלר)

אני חושב שאבחנת הטוב ורע של טראמפ יותר טובה משלך. נראה שהבוגדנות השמאלנית ( כפיות טובה) נדבק ממנה משהוא גם בך.

אחיה השילוני הגיב לפני 3 חודשים

לא עמנואל קרא השם שמך כי אם ירמיהו צא והיית רוח תוכחת ברעש ורוגז ורעדו זלזלים מעץ אמר השם צבאות

שניהם בחורים מצויינים הגיב לפני 2 חודשים

מה רוצים מהם? שניהם בחורים מצויינים.

את טרמפ אני מכיר מזה עשרות שנים. כל אימת ש’אוטו בוש’ מתעכב – אני מנופף בידיי וטרמפ מגיע להסיעני למחוז חפצי. הוא עשה זאת בחפץ לב לפני שהיה נשיא ויעשה זאת בשמחה גם אחרי שיפרוש.

וגם התימני הצנום יוסף ביידאני, ועוזרתו כרמלה הריס – ראויים להיות בבית הלבן (בערבית: דאר אל-ביידא; ובספרדית: קאזא-בלאנקה). נשיא כושי כבר היה – עכשיו יהיה תימני. יחייה הנשיא ביידאני!

בברכה, סליפי ג’ים-ג’ון הטרמפיסט

ושאלה לעמנואל הגיב לפני 2 חודשים

ושאלה לעמנואל:

מה דעתך על מקרון?

בברכה, פסטה לוקשנקו

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

ראו כאן: https://usaelections.walla.co.il/item/3397127
כמובן הקולרציה הפוכה: לא אלו שנדבקי בקורונה מצביעים טראמפ אלא שאלו שאוהדים את טראמפ נדבקים (בגלל שהם מזלזלים בווירוס).

עמנואל הגיב לפני 2 חודשים

ל “ושאלה”

ביחס לאיזה עניין ?

לכל השאר

לאחר שנרגעתי קצת מכעסי הגדול על הרב מיכי ( הוא לפעמים שובר שיאים של חוסר מודעות עצמית. שבוע לפני כן הוא דווקא היה בסופו של דבר בעד שטראמפ ייבחר. אז הוא היה רק בזוי ומאוס ועכשיו גם הספיק להפוך לרשע. מעניין איך תוך שבוע השתנו דעותיו). הרב היה כ”כ מאוס בעיניי ( אסביר להלן מדוע ). שלא רציתי בכלל להכנס לאתר עד עתה. אמשיך להוסיף בדבריי מכיוון שהדיון הוא עקרוני

לפני הדיון הענייני בטענות של הרב מיכי נגד טראמפ אקדים ואומר שדי ברור לי שהרב מיכי פה חולה במחלת הנסיון לצאת בסדר עם כולם ( האיזון הקדוש). להשמיץ את טראמפ זו אופנה כזו שהיא כרטיס כניסה למועדון ה”אינטליגנטים בעיני עצמם בעלי משקפיים עגולות” (אינפנטילים מדופלמים). הרב מיכי חייב לשמור לעצמו גישה אליהם. הרי בכך תלויה פרנסתו ( הרוחנית). זו מחלה בקרב השמאל העולמי. האמת שהשמאל העולמי באמת שובר שיאים של צביעות ושקר. הם בעלי לשון ומחלוקת. כשאידאולוגיה שלהם לא מצליחה הם מתחילים להשמיץ את העומד בראש מחנה היריב. ואם אין מה להשמיץ ימציאו כבר משהוא. זו דרכם כסל למו מאז ומעולם. בגין רוצח. שרון גורילה. שמיר גמד. מי שמצטרף למקהלה הזאת שלהם (כולל השמצת טראמפ ) הוא בזוי ומאוס בעיניי.זה סוג חוסר מודעות עצמית שוברת שיאים. לכן הוא נמאס בעיני (יחד עם עם כל משמיצי ביבי וטראמפ ). או שפשוט הרב מיכי מתחיל להיות סנילי ואז אאחל רפואה שלמה ( באמת . לא בציניות ( גם זה לא בציניות וכן הלאה))

לעצם העניין לעניין הערכת אופי של אדם הדבר המרכזי הוא פרופורציות : לתת משקל נכון לדברים הנכונים : כל שאר הדברים שהרב מיכי ציין מתגמדים לעומת זה שקם גוי שיודע להבחין בין טוב לרע ובין רשע לצדיק ולא חלק מהאופנה הפוסט מודרנית העולמית. חוץ מזה אף בדברים שהרב מיכי ציין יש לדון לכף זכות טובא :

אני כשלעצמי קפדן גדול בענייני בריאות בכלל ובקורונה בפרט. ומאוד מאוד היה צר לי על הזלזול של טראמפ בקורונה ( ולו רק בגלל שידעתי שיפסיד בגלל זה ). הוא בחר בכלכלה באופן מובהק על פני הקורונה אבל לא בטוח בכלל שהיה לו מה לעשות בנידון. עיקר הנצחון על הקורונה או לא תלוי באחריות שיקחו אנשים על עצמם. וזה נכון אף פה בארץ ובכל העולם . באופן מוזר השמאל שתמיד מטיף לעצמאות הפרט דווקא בענייני חובות הפרט מזניח הכל ( כמו אצל הקומוניסטים) ומטיל הכל על הממשלה. האמריקאים בכלל הם עם קצת מרדן ולא ממושמע (הצרפתים עוד יותר). לא רואה איך זה היה יכול להתנהל אחרת . מה גם שהאחריות על הבריאות היא באחריות של כל מדינה בארה”ב בפני עצמה ולכל מדינה יש מדיניות שונה.

כנ”ל בענייני איכות הסביבה ואקלים. זה גם תחום שקרוב לליבי ולצערי זה בכלל מאפיין של הצד הרפובליקני. אבל גם תורם לו השמאל העולמי שדואג נכס ללעצמו את הדאגה לענייני אקלים באופן דתי ביותר ויוצר אפקט של דחייה אצל הצד השני כמין אותה דחייה הנוצרת אצל החילונים בארץ בגלל כפייה דתית. זה נכון אף ביחס לענייני אחזקת נשק ( שהוא נושא יותר מסובך באמריקה מאשר פה בארצנו הקטנטונת). כמו כן השמאל לא מבין שיש פרנסה של עשרות אם לא אלפי אנשים בתעשיית הנפט וא”א בזבנג וגמרנו לפתור את הבעייה הזו כמו שהשמאל אוהב : עולם ( לאו דווקא ישן . בכלל) עד היסוד נחריבה… עד שלא ישאר שום דבר לבנות מחדש. וראו עיננו בקומוניסטים

ביחס לשיתוף פעולה עם רודנים – כשהשמאל עושה את זה אז הוא מקבל על זה פרס נובל לשלום ( צפון קוריאה). אפשר לראות את החיבה הרבה שנטה השמאל אצלנו לסאיב עריקאת זכרונו לריקבון. אני דווקא מנחש שהרוסים והצפון קוראנים לא מעוניינים בדמוקרטיה ואוהבים מנהיג חזק. רק לערבים מותר ?

ביחס לעידוד קבוצות ימין – לא ידעתי שקבוצות ימין זה רע. אם הכוונה לעליונות הלבנה הוא לא עודד אף פעם . הוא פשוט לא גינה. גם אני לא הייתי מגנה מי שבעדי כאשר כל התקשורת והשיח באים להשמיץ אותי באופן לא פרופורציונלי . זה כמו המצב עם נתניהו בארץ. ובאמת שהצביעות הזאת היא בלתי נסבלת. השמאל מסית נגד נתניהו בתקשורת ובכנסת בצורה בלתי פוסקת במשך 25 שנה ואז באים אליו בטענות שהוא משסה ומפלג את העם בזה הוא לא מגנה את אלו שבאים להגן עליו כשהם קוראים להם בוגדים . ובכן נתניהו הוא הוא בנאדם וגם לו יש גבולות. אם הוא היה עושה את זה אז זה בעצמו היה בגידה בתומכיו. ובכלל נתניהו בקושי מדבר. הוא האדם הכי ממלכתי שיש כעת בפוליטיקה. טוב, אולי זה בגלל שאין לו זמן לקרוא חדשות

ואחרון חביב ביחס להפצת מידע כוזב. פה חוסר המודעות העצמית של השמאל והרב מיכי מרקיעת שחקים. הרי השמאל עושה את כל זה באמצעות העתונות מהרגע שהיא הומצאה. מיסגור. הינדוס תודעה. עיצוב דעת קהל. אני שמעתי שבקורס כחשהול לעיותנאות המרצה טען שהתפקיד של עיתונאי זה לא לדווח על המציאות אלא לייצר אותה. רק שהם עושים את זה באופן מעודן ביותר ואפילו בלתי מודע לעצמו מה שהופך את השקרים שלהם להרבה יותר גדולים ולהרבה יותר אפקטיביים ( משחילים אותם בדרך אגב כהנחות יסוד שאין לחלוק עליהן מבלי בכלל לכתוב אותן במפורש) . הם לא כותבים שקרים בוטים אלא פשוט משתמשים בעובדות נכונות לייצר תמונת מציאות כללית שקרית ( ע”י השמטה של עובדות רלוונטיות שמשנות את פני התמונה הכללית ) אז מעבר לזה שזה בעצמו ( הפצת מידע כוזב) יכול להיות שקר של התקשורת ( מי יכול לבדוק את זה ? הרי הם קליקה סגורה ואף כלי התקשורת מהימין מנסים למצוא חן בעיניהם. ראה ערך פוקס ניוז או קלמן ליבסקינד ועמית סגל) הם אלו באים לטראמפ בטענות כאלו ?!?!?! לא יאמן. מ למעשה אפילו אם זה נכון החטא היחד שלו שזה הוא עושה את זה באופן בוטה. מה שמתקשר כמובן לטענת גסות הרוח ( שזה בון טון ואופנתי להסכים על כך) שלו. טראמפ הוא בוטה. זה נכון. הוא אומר את מה שהוא חושב מבלי שיהיה לו אכפת מהשומעים והוא משב רוח מרענן בעולם של פוליקאים צבועים ושקרנים מלידה ( יודעים לשקר במעודן). ומבחינתם הרי בכלל אין אמת יש נרטיבים ( אני מכליל את כל השמאל פה. וזו הכללה חזקה מאוד). האם לימין כבר אין זכאות לנרטיב משלו ? מותר להלחם עם שקרנים בשקרים (זה כבר לא נקרא שקר במקרה כזה).

לעומת זאת לא זכור לי נשיא שממש טרח לקיים או לנסות לקיים כל הבטחת בחירות שלו. לא האמנתי כשהוא ניסה באמת לבנות את החומה עם מקסיקו ( מוצלח או לא מוצלח ככל שיהיה הרעיון הזה). הוא פשוט לא היה פוליטיקאי. סתם בןאדם מהיישוב. ואפילו כשהוא פרש מהסכם האקלים זה היה בגלל שלטענתו הוטא לא היה צודק ביחס לאמריקאים. וכן במלחמת הסחר שלו עם סין ( שלדעתי הייתה לא חכמה אף כי מוצדקת לחלוטין. למעשה במקרה הזה באמת לא הייתה לו ברירה. הסכמי הסחר היו לא הוגנים בעליל)

בקיצור על טראמפ ייאמר חבל על דאבדין ולא משתכחין ( מתי שוב יהיה נשיא לא פוליטיקאי? ). והרב מיכי עוד טורח להשמיץ אותו פה. זה פשוט בלתי נסבל. פשוט בלתי נסבל.

והאמת שהדברים הללו שכתבתי לא דורשים די מחשבה בשביל לראות אותם. צריך סוג של בחירה בעיוורון או חוסר עמוד שדרה מובנה בשביל לא לראות אותם. הר ב מיכי צריך לשום דרכיו כדי לא להיות עם החבורה הבלתי נסבלת הזו של השמאל. מבחינתי אין וא”א לדבר איתם עדיף כבר להיפרד מעליהם.

עמנואל הגיב לפני 2 חודשים

לאחיה השילוני

דווקא הייתי מעדיף להיות אליהו…גם לא מת. גם לא הזדקן. גם במדרגה הכי גבוהה חוץ ממשה רבינו. גם לא סבל כמו ירמיהו. ייתכן שאפילו הייתה לו משפחה. ואפילו כשכועס לא כועס כמו איזה עיתונאי מעיתון הארץ (ירמיהואים בעיני עצמם). תאחל לי דברים טובים

עמנואל הגיב לפני 2 חודשים

תיקון לתגובה הארוכה כאורך הגלות : בתעשיית הנפט יש עשרות אלפי אם לא מאות אלפי עובדים.

בכל מקרהצריך לדעת לשנות את העולם במהפכות שקטות ולא אנרכיזם שמאלממצוי. אגב, הרב אשלג כתב שהאנשים הכי מזיקים לעולם אלו מתקני העולם למיניהם . עכשיו קיבלנו אותם בראש ארה”ב.

אחיה השילוני הגיב לפני 2 חודשים

לך ואמור לאומן ששלחני, הלוא את אשר ישים השם יתברך בפי אותו אשמור לדבר.

אגב פעם לא הבנתי מדוע החסידים הנפיצו דווקא שהבעש”ט למד מאחיה השילוני. אחיה השילוני? מה רע בנביא מכובד כמו אליהו? ואם לא אז אולי משה רבינו? אלא שיש הנפצה מפורסמת אחרת שהאר”י למד מאליהו הנביא, ולכן לצורך מותג הבעש”ט נחוץ לקחת מישהו מוקדם לאליהו וכביכול במדרגה רוחנית עוד יותר גבוהה, ולכן הגיעו דווקא אליי. זה כמו שבאיסלאם מספרים מוחמד היה החזן בתפילה שהכילה את כל שאר הנביאים כמו משה וישו, כדי להראות שהחדש מטייל בראש והישנים יענו ויאמרו מקודש מקודש.

בס”ד ט’ בכסלו פ”א

אחיה מבטא בנבואותיו את התניית התגשמות הייעוד האלקי בבחירה הטובה. הוא שמתנה עם שלמה: ‘אם תלך בחקתי ואת משפטי תעשה ושמרת את כל מצותי ללכת בהם והקמתי את דברי אתך… (מל”א ו),

אך כששלמה חוטא – קורע אחיה מעליו את מרבית הממלכה ומוסרה לירבעם’, אף הוא באותו תנא: ‘אם תשמע את כל אשר אצוך והלכת בדרכי ועשית הישר בעיני לשמור חקותי ומצותי כאשר עשה דוד עבדי’ – והייתי עמך ובניתי לך בית נאמן…’ (מל”א יא). וכשירבעם אינו מקיים את ייעודו וחוטא – מנבא לו אחיה את נבואת הכליה (מל”א יד).

אחיה הוא המקשר בין עובדי ה’ הגדולים שדבקו בה’ עוד לפני הציווי שבמתן תורה, לבין ‘גבורי כח עושי דברו’ המוסרים נפשם על מצוות ה’. הוא , כדברי הגמ’ (ב”ב קכא) המקשר בין עמרם שקודם מתן תורה לאליהו הנביא המקנא לדבר ה’. והוא (כדברי המדרש בראשית רבה לה)המקשר בין אברהם לרב שמעון בר יוחאי, ויחד הם מקרבים את המשיח.

אולי משום יכולתו לקשר אל הדורות הראשונים שעבדו את ה’ מאהבה גם לפני הציווי – היה אחיה השילוני מורהו של הבעש”ט, שהדגיש גם בעולמה של יהדות ההלכה את החיוניות של הדבקות בה גם ברגש הלב.

לעומת אחיה המדגיש את כוח הבחירה הנדרש לאדם – עמנואל כבר נולד לתוך מציאות של ישועה, ועוד טרם ידע הנער מאוס ברע ובחור בטוב – גדל עמנואל למציאות בה כבר אין פירוד בין יהודה וישראל, בדור שעובד את ה’ מתוך צניעות והסתפקות במועט, למצב של דבקות טבעית בה’ ובתורתו.

יהי”ר שתעמודנה לנו שתי ההנעות – עוצמת הבחירה מכוחו של אחיה והתכונה הטבעית הבריאה המבוטאת בדמותו של עמנואל -י להנחותנו בדרך אמת אל הטוב.

בברכה, ירון פישל גוריון-וורקהיימר

עמנואל הגיב לפני 2 חודשים

לאחיה

הטענה של החסידים (של החסידות) קשורה לענייני השגה והתגלות. לא של יוקרה . אני לא חושב שהחסידים חשבו שהבעש”ט יותר גדול מהאר”י. הם חשבו שהוא ממשיך שלו. וזה שאחיה השילוני היה רבו של אליהו לא אומר שהוא היה גדול ממנו. זו טענה שקשורה לתורת הקבלה ולא לענייני מיתוג. יש עניין של התלבשות נשמת הצדיקים באדם ( זה סוג של השגה כמו שיש רוח הקודש או נבואה רק יותר קטנה. בשפה עממית יותר יאמרו שהוא למד ממנו ( כמו תלמיד אצל רב)

אחיה השילוני הגיב לפני 2 חודשים

ירון פישל היצירתי ועמנואל, שניכם חושבים שיש משהו רציני בבחירת המיתוסים של החסידים. אני מעדיף הסבר יותר ירוד וציניקני (שבמקרה מוצלח גם מנפק רעיון סביר למה בחרו דווקא את אחיה השילוני).

עמנואל הגיב לפני 2 חודשים

אני לא יודע מה עם החסידים אבל אני מאמין בתורת הקבלה. ובכל מקרה יש חסידים שהיו אנשים גדולים ועמוקים ( הרבי מקוצק, רבי צדוק הכהן מלובלין, ר שניאור זלמן מלאדי. וגם הרב אשלג. למדתי קצת את ספריהם ). אז טענתי שיש הגיון פנימי לטענה הזו . זה לא מקרה מוצלח. זה לא מקרה בכלל. הם בוודאי ראו קשר בין האר”י לבעשט. וזה היה הקשר. אגב, הקטע של הקשר של הבעשט ללב בניגוד לקשר של אר”י לשכל ( השפה הזו קצת גורמת לי להתכווץ בכסאי) נמצאת בכתבי הרב אשלג שהוא הלפני אחרון שניתן לומר על דבריו שהם מיתוסים. צא ולמד ( האחרון הוא הרמח”ל)

אגב ירון פישל הוא ידידנו שצ”ל ( היית אמור לזהות את סגנונו)

כבר בדברי חז"ל (לאה"ש) הגיב לפני 2 חודשים

לאה”ש – שלום רב,

כפי שהראיתי, כבר בדברי חז”ל מהווה אחיה השילוני חוליה המקשרת בין עובדי ה’ שקודם מתן תורה לסוללי דרך הגאולה. בבבא בתרא קכא – בין עמרם לאליהו הנביא; ובב”ר לה – בין אברהם לרשב”י, שיחד איתו מקרב אחיה את המשיח.

הנביא אחיה השילוני העמיד את מלכות ישראל כ’בית נאמן’ לגיטימי המתקן את הקלקולים שדבקו במלכות בית דוד. הוא יצר תחרות, שהיתה אמורה להיות גורם ל’קנאת סופרים’ בריאה המשפרת את מלכות בית דוד. תכנית שלא הצליחה. מלכות ירבעם הביאה לקלקול גדול יותר שהשפיע לרעה, בייחוד בימי אחאב, בצורה דרסטית על ממלכת יהודה.

החסידות, יצרה אף היא דרך שונה מדרכה המסורתית של יהדות ההלכה הרבנית . אך שלא כירבעם שבא לבטל את מרכזיות המקדש שבירושלים – החסידות לא ביטלה את מרכזיות התלמוד וההלכה, ובין גדולי נהחסידות היו גאונים ולמדנים שהעצימו את עולם הלימוד וההלכה.

מחסידות שמרה על מרכזיות התלמוד וההלכה, אלא בנתה קומה נוספת של הדגשת עבודת הלב והעצמת הרגש, ובכך יצרה ‘קנאת סופרים’ מבורכת שהביאה גם את עולם הלמדנים האששכנזי-ליטאי להעצים א גם את צד עבודת ה’ ביראה ובאהבה. וכך קמים הגר”א ותלמידו רבי חיים מוולוז’ין, הבונה בספרו ‘נפש החיים’ דרך בעבודת ה’ המקבילה בצדדים רבים אך שונה בצדדים רבים אחרים מדרך החסידות.

וכך קמים בהמשך בעולם הליטאי בעלי המוסר לשיטותיהם השונ ות המעצימים את עבודת ה’, אם מתוך יראה ושפלות ואם מתוך העצמת ‘גדלות האדם’. כך עומד החפץ חיים ההופך את המוסר להלכה פסוקה, וכך קמים הנצי”ב והמלבי”ם השמים דגש על לימוד המקרא.

ההיפתחות לעולם היראה והאהבה שהביאה החסידות, ויותר מאוחר ההיפתחות ללימוד המקרא שהביאה ההשכלה – חייבו גם את למדני אשכנז וליטא ליצור ולפתח בדרכם הם תחומים אלה.

מה שלא עלתה בידי אחיה השילוני בימי שלמה להקים את מלכות ישראל כאלטרנטיבי מפרה לממלכת יהודה – עלתה בידו בהקימו את ‘ממלכת ישראל’ החסידות כאלטרנטיבה מפרה ומתקנת לעולם הרבני.

בברכה, יפ”ו גוריון

ביאור הכינויים הגיב לפני 2 חודשים

‘פישל גוריון’ הוא פשוט ‘ש”צ לווינגר’ (פ”י=צ’)
‘ירון וורקהיימר’ = ‘שמשון צבי לוי’

בברכה, אותיפרון נפישתים הלוי

ובקיצור: הפרטת המנהיגות הגיב לפני 2 חודשים

ובקיצור:

אם אחיה השילוני ניסה לתקן את המלכות ע”י ‘הפרטה’, תחרות מבורכת בין שתי ממלכות הנאמנות לתורת ה’, ולא עלתה בידו – החסידות עשתה ‘הפרטה’ למנהיגות התורנית.

אם לפני כן היתה סמכות תורנית בלעדית של ‘מרא דאתרא’ בכל עיר ועיירה – החסידות יצרה מנהיגויות תורניות אקס-טריטוריאליות כשכל אחד בוחר את ה’רבי’ שלו, ובהמשך נוצר תהליך דומה בעולם הליטאי – שבו כל אחד שומר על זיקה לראש הישיבה שאצלו למד.

היתה לתהליך זה ברכה, כפי שהזכרתי. החסידים היו צריכים להוכיח את עצמם וביכולתם להעמיד גדולי תורה והלכה, בעוד שה’מתנגדים’ היו צריכים להוכיח את עצמם גם בטיפוח עבודת ה’ וטיפוח המידות.

מאידך היה לתהליך זה של ‘הפרטת המנהיגות התורנית’ גם מחיר לא פשוט בערעור סמכות הרבנות המקומית, ופיצול לקבוצות ותתי קבוצות שלא תמיד שורר השלום ביניהן, ועדיין דומני שלא מצאנו את ‘שביל הזהב’ המאזן בין הברכה שבקשר האישי של רב לתלמיד ובין הבעייתיות שבפירוד ובפיצול.

בברכה, ירון פישל גוריון-וורקהיימר

השאר תגובה