יום עיון בנושא קידוש החול ביהדות‎‎

שו”תקטגוריה: כללייום עיון בנושא קידוש החול ביהדות‎‎
הרב יהושע פפר ואליהו לוי שאל לפני 4 שבועות

כותבים יקרים שלום רב,
אנו שמחים להזמינכם ליום עיון שאנו מארגנים (בשיתוף פעולה עם “מכון ארגמן”) בנושא “היחס התורני אל החול”, שיתקיים אי”ה ביום ראשון, כ”ז סיוון (26.6).
שאלת היחס התורני אל החול עלתה רבות במאמרים השונים ב”צריך עיון”, ובמידה מסוימת היא הבריח התיכון החורז יחד את כתב העת כולו. יחסנו אל החול משפיע על ההתמודדות שלנו עם שאלות חברתיות כמו יציאה לעבודה ולימודים באקדמיה, אך גם עם שאלות עקרוניות יותר כמו מעמד האישה, טעמי המצוות, מקומו של לימוד התורה בחיינו והיחס ההולם לתרבות הפנאי.
באופן רחב יותר, ההבדלה בין קודש לחול מארגנת את סדר היום שלנו, מבחינה בין לימוד תורה לשאר מקצועות, בין ישיבה לאוניברסיטה, בין שבת ליום חול ובין “דתי” ל”חילוני”. הגישות השונות לנושאים הללו מעצבות עד היום את הפילוג בין חרדים וציונים-דתיים.
ביום העיון נעסוק בשאלות אלו, נפגיש בין גישות ועמדות שונות וננסה לייצר בסיס לשיחה חדשה ומעמיקה על הנושא.
בין הדוברים בכנס: הרב אליהו מאיר פייבלזון, הרב עידו רכניץ, ד”ר יורם חזוני, הרב תמיר גרנות, הרב יהושע פפר, ד”ר רונן שובל, הרב יהודה ברנדס, אליהו לוי, הרב עוז בלומן, ד”ר איתן אברמוביץ ועוד.
לפרטים והרשמה: https://iyun.org.il/conference/.
נשמח מאד לראותכם!
 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 4 שבועות

שלום רב.
תודה על ההודעה.
רק אעיר שזו ממש אינה נקודת המחלוקת בין חרדים לציונים-דתיים. כך למשל החרד”לים על אף ציונותם הם גם חרדים לעניין זה, ואני חושב שיש לא מעט חרדים שמצדדים בתרבות פנאי. יתר על כן, מי שעומד מול זה אינו הציונים דתיים אלא האורתודוקסים המודרניים או הדתיים הליברלים (שכאמור גם חלק מהחרדים כלולים בהם, ואין חפיפה בינם לבין דתיים ציונים). זה לא נראה לי קשור בשום צורה לציונות. בנוסף, לדעתי זה גם לא באמת קשור לחלק ניכר מהסוגיות האחרות שהזכרתם (מעמד האישה, עבודה, צבא וכדומה). זה כן קשור להשכלה, וזו ההזדמנות להעיר שאני מתרשם (אולי לא בצדק) שבשיח המקובל בכתב העת שלכם לא נותנים להשכלה את מקומה הראוי (לדעתי). היא נתפסת בד”כ כאמצעי לפרנסה ולא כבעלת ערך עצמי. זה בהחלט כמעט תורף הדיון של קודש מול חול.
כל טוב ובהצלחה רבה,

 

השאר תגובה