יחס לגוים

שו"תקטגוריה: כללייחס לגוים
שואל שאל לפני 7 שנים

מצורף פוסט של הרב עילאי עופרן (נכדו של ישעיהו ליבוביץ).
כמו הרב עופרן גם עולמי רחוק מעולמו של הרב הראשי אבל אמת היא אמת.
 
אילעאי עופרן
‏29 מרץ‏ ב-‏21:41‏ · 
 
לומר בקול ברור – קבוצת העיתונאים המתפרנסת מהמארב הקבוע לדרשות רבנים, הוצאת חלקיקי משפטים מהקשרם ופרסומם בכותרות זועקות, עושה מעשה לא ראוי, שאין בו דבר מלבד חרחור ריב, ליבוי שנאה ובעיקר עוול גדול לרב. 
ניצלתי היום נסיעה ארוכה והאזנתי לשיעור המלא ממנו לקוח הציטוט, שעסק בהכנות לחג הפסח. המשפט המדובר, נאמר במסגרת דיון ארוך בשאלה ההלכתית – איך יוכל חוזר בתשובה לקיים סדר פסח יחד עם בני משפחתו, בבית הוריו החילוניים, למרות שיש חמץ בביתם. שימו לב – השיעור עסק באיך לאחד ולחבר משפחות בחג, בלי להכריח את החילונים לנקות את הבית בניגוד לרצונם ובלי שהדתיים יוותרו כמלוא הנימה על שמירת ההלכה (חבל שמזה אף עיתונאי לא בחר לעשות כותרת). הרב דיבר על דין מכירת חמץ לנכרי, והזכיר בדרך אגב את הדרישה ההלכתית מגויים לקיים את שבע מצוות בני נח, אותו בסיס מוסרי כלל אנושי (כמו איסורי רצח, גילוי עריות ואבר מן החי). הוא ציין שבאופן תיאורטי ובלתי ישים בימינו, ההלכה לא מאפשרת למי שלא מקפיד על הרף המוסרי הזה לגור בארץ, והדגיש שאין לכך השלכה מעשית בימינו. מדובר ב-15 שניות, של מאמר מוסגר, בשיעור של שעה ורבע. 
לפני כמה חודשים שמעתי שיעור של הרב יצחק יוסף בבית כנסת שכונתי בירושלים. הרב דיבר על המצב הקשה ששורר בארץ ואמר שצריך להתחזק בתורה ובמעשים טובים. כדוגמא למעשים טובים שיש להתחזק בהם, ציטט הרב את המדרש על שמעון בן שטח שקנה חמור מישמעאלי אחד ומצא אבן יקרה שתלויה על צווארו והחזיר את האבן לישמעאלי ובכך עשה מעשה חסד שיש בו קידוש השם גדול. שמעתם נכון – המלצת הרב הראשי ל"התחזקות" בימי גל הטרור הגואה, היא בין השאר בהגברת מעשי החסד כלפי "ישמעאלים". 
איני מתלמידי הרב יוסף ועולמי רחוק מעולמו כמטחווי קשת, אבל הצגתו כאחרון הגזענים היא עוול גדול, שנועד ללבות שנאה, בעיקר בליבותיהם של אלו שכבר ממילא שונאים. 
זה שיח רדוד ופשטני, שאי אפשר להתגונן מפניו. נכון שחכמים צריכים להיזהר בדבריהם, אך בכל שיעור של כל מורה, יש כמה משפטים שעיתונאי מנוסה יכול בקלות להוציא מהקשרם ולעוות כרצונו. אין מה לדאוג, רובם של אלפי האנשים שישתפו את הידיעה ברשת, לא יטרחו להאזין לשיעור.
עיתונות כזו היא לא כלב השמירה של הדמוקרטיה, סתם כלב…

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

אני חייב לומר שאלו דברים בטלים. או בלשון פחות מכובסת: שטויות והבלים.
הרי בכל דיווח מתמקדים בנקודות שנראות לכתב רלוונטיות. מה הוא ציפה, שישבחו בעיתון את החידושים התורניים של הרב או שיקשו עליו מהפני יהושע? אם הוא אכן אמר שאין לתת לגוי לגור בארץ, אז זו הסנסציה שהכתב מצא בדבריו וזו הנקודה שהוא דיווח עליה. לפי מה שהבנתי זה אכן נאמר בשיחה, אז מה הבעיה כאן? וכי ציפו לסקירה שלימה של השיעור? האם בנאום של ראש ממשלה או נשיא נותנים דיווח מלא על כל הנאום, או שגם שם מוצאים את החידושים המעניינים ומפרסמים בעיקר אותם? ברור שמתמקדים במעניין ובסנסציוני, וזה לגמרי לגיטימי. עיתון שהיה בנוי כמו שהרב עופרן מציע (כלומר סוקר את כל השיחה), היה מייגע ומעצבן. הוא עצמו (וגם אני ואתם) לא היה קורא אותו. חשבו על דיווח על שיחתו של הרב שהיה נראה כמו סיכום של מה שהוא אמר (עם כמה הערות משיטת הפנ"י וקושיות מהרשב"א), ובתוכו הערה קטנה על לא תחנם. זה רציני? מי היה קורא ומי היה שם לב בכלל? העיתון לא היה נמכר, ובצדק גמור.
העובדה שנושא כלשהו הוא שולי במסגרת מה שנאמר אינה רלוונטית לדיווח. הדיווח לא עוסק ולא סוקר את אישיותו הכללית של הרב אלא מדווח על עמדה או אמירה שלו. לגמרי לגיטימי.
 
בנוסף, יש לזכור שבין כה וכה רבנים נזהרים מלומר בחוץ את מה שהם אומרים בפנים (בפרט על יחס לגויים וכדומה), ולכן אם רוצים לדעת מה הם חושבים יש ללקט זאת כשזה נאמר מבין השורות.
גם האפולוגטיקה של הרב עופרן על עניין שבע מצוות בני נוח היא ממש לא מדוייקת. מדובר גם על עובדי אלילים (גם ע"ז היא משבע המצוות), ומשום מה הרב עופרן בוחר להתמקד ברצח גילוי עריות ואבר מן החי. האם זה נשמע כל כך מוסרי לא לתת לכושי מאפריקה שעובד לאבנים לשבת בינינו בארץ? 
אני גם לא מתרשם מהדוגמה להתחזקות ביחס לגויים, ומהיכרותי עם הנפשות הפועלות אני מאד בספק האם באמת לזה הוא התכוין. הרי ברור שתפיסתו של הרב יוסף כמו רוב הרבנים (ובוודאי החרדים) היא גזענית. מישהו יכול להתכחש לזה? אלו המקורות שלנו וכל מי שלא עושה להם פרשנות יצירתית הוא גזען בהגדרה. כדי להראות זאת צריך ללקט פנינים מבין השורות כי הדברים בד"כ לא נאמרים בפומבי, וכנ"ל.
באשר לשבחים של הרב עופרן על כך שהשיחה של הרב ניסתה למצוא דרך להיות יחד בליל הסדר – נראה לי מביך שדבר כזה נראה לו בכלל ראוי לשבח. זה אומר משהו עגום מאד על החשיבה הרבנית בכלל. מה עוד שצריך לשמוע את השיחה כדי להבין האם אכן מדובר בניסיון כזה או שמא בתשובה הלכתית גרידא לבעיה הלכתית שעלתה (על ידי מי שרוצה להיות עם משפחה לא דתית בליל הסדר). המנגינה היא הקובעת, ולא שמעתי את השיחה לכן איני יכול לחוות דעה. 
לסיכום, איני מסכים בכלל לדבריו של הרב עופרן. ממש לא. גם אני רחוק מעולמו של הרב יוסף, ובין היתר בגלל הדברים הללו.

השאר תגובה

Back to top button