ירידה מהארץ

שו"תקטגוריה: פילוסופיהירידה מהארץ
עופר שאל לפני 2 שנים

שלום הרב, אני קורא כעת את הנספח בספר אין אדם שליט ברוח ובקשר לתפיסה של הציונות כאינטרס לאומי והרצון לחיות בין אנשים כמוני, עניין אותי האם יש מקום ל'דמוניזציה' שעושים לאנשים שבוחרים לחיות בחו"ל\ יורדים מהארץ? (בחברה שאני חי בה זה נחשב מאוד לא 'בסדר' לרדת מהארץ..)

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

איני רואה כאן שום מקום לדמוניזציה. מה כל כך נורא בזה? מצווות יישוב הארץ? יש עוד הרבה אנשים שלא מקיימים הרבה מצוות.

רציונלי(יחסית) הגיב לפני 2 שנים

אני חושב שאולי מבחינה הלכתית אין מקום לדומנזציה .אבל כשעושים נו נו נו לאנשים שיורדים מהארץ .זה בד"כ לא נובע מתוך אמירה שיש פה עבירה על ההלכה הפשוטה/יבשה .אלא אם בגלל תפיסה של חלק מתהליך הגאולה תלוי ביישוב הארץ(ציונות דתית קלאסית לא בהכרח הר מור ודומיהם .מי שחי כבר בחו"ל אז כאילו לא כזה נורא למרות שעדיף שמעלה ארצה .אבל מי שחי פה ועוזב כביכול מביע נסיגה מעמדה ציונית דתית קלאסית).או מתוך עמדה חילונית-לאומית קלאסית שהיורדים הם מפולת של נמושות ש"נוטשים את העם".בשביל חיים נוחים יותר .השאלה מאיזה סיבות הסביבה עושה דמוניזציה .ואני משער שרובם עושים את זה מתוך אחת משתי הסיבות שציינתי.ולא מתוך עיון במחלוקת הלכתית " יבשה" על מצוות ישוב ארץ ישראל.

רציונלי(יחסית) הגיב לפני 2 שנים

שיעלה*

טוני הגיב לפני 2 שנים

הנספח הזה אישש אצלי את ההחלטה לרדת מהארץ (מסקנה מתבקשת למי שלא חושב שלאומיות היא ערך ואין לו רצון מיוחד לחיות בקרב הדומים לו).

עופר הגיב לפני 2 שנים

בתגובה ל רציונלי (יחסית)- האם קראת את הנספח המדובר?

ישי הגיב לפני 2 שנים

אם אתה אדם שמקפיד לשמור על ההלכה איך בדיוק מצאת היתר לרדת מהארץ סתם ככה?(כלומר בלי סיבה) מה הקשר לשאלה האם לאומיות היא ערך? מדובר בהלכות מפורשות.

טולגינוס הגיב לפני 2 שנים

אני (עוד) לא קראתי הנספח אבל לדעתי פשוט וברור שכל בן אדם אחראי שגר במדינת היהודים צריך לדאוג לעצמו לאפשרות פחות או יותר זמינה לעבור לארץ אחרת אם הבעיות הבטחוניות ו/או חברתיות ו/או כלכליות יהיו מעיקות מידי. ואם את תעודת הביטוח לעצמו הוא מזניח, לילדיו בוודאי שהוא חייב לדאוג. זאת אומרת לחסוך מספיק כסף להשתדל להשיג מקצוע בינלאומי ולהכיר שפה זרה. קשה לי להבין אנשים ששמים את כל הביצים של עצמם בסל מזרח תיכוני מפוקפק אחד בשם רומנטיקה לאומית עבשה. כרגע המצב בארץ הקודש שפיר למדי אבל קל לראות איך דברים פה עלולים להשתבש קשות בעשורים הקרובים, וצריך להיות מוכנים לזה.

ישי הגיב לפני 2 שנים

מה הקשר בין זה שצריך להיות תוכנית ב(נניח שצריך, אני לא בטוח שבאמת צריך) לבין זה שבימינו אנו מישהו יורד מהארץ למרות ההלכות שאומרות להישאר בארץ.

טולגינוס הגיב לפני 2 שנים

אני לא מכיר את ההלכות האלה וממה שקצת עלעלתי יש הרבה מקום לקדר בהררים האלה. ואני גם מניח שבמקום צורך יהיה פיתרון, גדולים וטובים ירדו מכל מיני סיבות ועם כל מיני הסברים. בכל אופן קודם אדם מחליט מה היה עושה מצד עצמו ואח"כ מגיע להלכה.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

טולגינוס

אף אחד לא חי על רומנטיקה לאומית עבשה. פשוט, אתה עדיין חי בסרט שבמקום אחר בעולם תהיה יותר בטוח. יש שש מליון אנשים שחשבו כמוך ואפרם מתעופף ברוח ברחבי אירופה ( סליחה על הדימוי הקשה ). תושבי הארץ היהודים הם צאצאיהם של כאלו שהתפכחו מזה במוקדם או במאוחר. ברגע שכולם יפעלו כמוך ויעזבו את הארץ לאוסטרליה קנדה או ארה"ב תראה את האנטישמיות הנאצית קמה שם לתחייה. נפלא מבינתי איך אתה לא מבין את זה לבד.

טולגינוס הגיב לפני 2 שנים

תושבי הארץ היהודים הם צאצאיהם של אלה שידעו מתי האדמה מתחילה לרעוד וצריך להגר הלאה. ואם אחשוב שהאנטישמיות מסכנת את חיי בארץ מסוימת אז אברח מוקדם לארץ אחרת. בכל אופן אני נוטה להניח שגם לך בפועל יש אפשרות בסה"כ נוחה להגר אם תרצה, ואם לא הייתה כזאת אז היית דואג שתהיה.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לא. תושבי הארץ היהודים הם צאצאיהם של אלה שהבינו כי א"א לברוח יותר כמו פחדנים יהודונים נצלנים אלא צריך להילחם. לכן "ברחו" לארץ שכוחת מדבר ושממה בשביל ללחיות חיי לאום גאים. כלורמ שהבינו שמצריך להילחם ובשביל להילחם צריך להתאחד ( מה שלא צריך בשביל לברוח). בינתיים הגישה הזו הוכחה כפורייה ומניין ההרוגים מכל מלחמות ישראל קטן יותר מפוגרום ממוצע מהעולם שלפני מדינת ישראל. אני לא אברח כי אני יודע את זה ואין לי שום אמונה בגויים. באופן כללי ואפריורי גם ביהודים לא הייתה לי ,אלא שאבחר כן להאמין כי העסק הזה הוכיח את עצמו.

טולגינוס הגיב לפני 2 שנים

אכן. אבל אני מעדיף לא לסכן ו/או לבזבז את חיי על מלחמות ומאבקים אם יש ברירה אחרת. אני באמת אסיר תודה לאלו שנאבקו ופעלו ועשו (ואני מרים את תרומתי הצנועה בצבא תוצר מיסים וכו') אבל להקריב נתחים משמעותיים בחיים עבור מאבקים? זה גדול עלי. אני אישית פסימי למדיי לגבי המצב הבטחוני/חברתי/כלכלי שיהיה כאן ולמרות כל היתרונות שאני מוצא בלגור כאן ייתכן בהחלט שיבוא היום ואברח. במידה מסוימת אני מרוצה מזה שאני פחדן (ואני אגב ממליץ גם לך לפתח קצת פחדנות בריאה).

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

אל תדאג . אני פחדן גדול ממך. למעשה הגישה שלי עצמה נובעת מתוך פחד. אני מפחד לצאת טיפש ואחד שלא לומד מההיסטוריה. אבל אתה לא מקקשיב לי כשאני אומר לך שלא תשיג שום דבר ממה שתרצה בזה שתברח. צריך ללמוד משהוא מהעבר. וזה שא"א לסמוך על שאר בני האדם .המצב הבטחוני בשום מקום לא יהיה יותר טוב. בארה"ב תפרות מתי שהוא מלחמת אזרחים. גם בארופה הגישה קולטת ההגירה תתפוצץ להם בפרצוף. ולעולם הלא מערבי אני מניח שלא תרצה לברוח ( יהיה לך יותר טוב לברוח לדרום אמריקה או לאיראן או לסין או לפולינזיה ?). נשאר לך רק אוסטרליה וקנדה. אבל אל תדאג הרבה יהודים פה כבר חשבו על הפטנט הזה. וכשהם יקלטו את כל היהודים המעצבנים והדעתנים הללו הסעיף האנטישמי יעלה גם להם.

השאר תגובה

Back to top button