כל היכא דאמרינן "עד היום הזה" בתורה

שו”תקטגוריה: כלליכל היכא דאמרינן "עד היום הזה" בתורה
אורן שאל לפני 3 שנים

שבוע טוב הרב,
ישנם פסוקים בתורה שבהם מופיע הביטוי “עד היום הזה”. למשל:
בראשית פרק כו
(לג) וַיִּקְרָ֥א אֹתָ֖הּ שִׁבְעָ֑ה עַל־כֵּ֤ן שֵׁם־הָעִיר֙ בְּאֵ֣ר שֶׁ֔בַע עַ֖ד הַיּ֥וֹם הַזֶּֽה: ס
בראשית פרק לב
(לג) עַל־כֵּ֡ן לֹֽא־יֹאכְל֨וּ בְנֵֽי־יִשְׂרָאֵ֜ל אֶת־גִּ֣יד הַנָּשֶׁ֗ה אֲשֶׁר֙ עַל־כַּ֣ף הַיָּרֵ֔ךְ עַ֖ד הַיּ֣וֹם הַזֶּ֑ה כִּ֤י נָגַע֙ בְּכַף־יֶ֣רֶךְ יַעֲקֹ֔ב בְּגִ֖יד הַנָּשֶֽׁה:
בראשית פרק מז
(כו) וַיָּ֣שֶׂם אֹתָ֣הּ יוֹסֵ֡ף לְחֹק֩ עַד־הַיּ֨וֹם הַזֶּ֜ה עַל־אַדְמַ֥ת מִצְרַ֛יִם לְפַרְעֹ֖ה לַחֹ֑מֶשׁ רַ֞ק אַדְמַ֤ת הַכֹּֽהֲנִים֙ לְבַדָּ֔ם לֹ֥א הָיְתָ֖ה לְפַרְעֹֽה:
דברים פרק ב
(כב) כַּאֲשֶׁ֤ר עָשָׂה֙ לִבְנֵ֣י עֵשָׂ֔ו הַיֹּשְׁבִ֖ים בְּשֵׂעִ֑יר אֲשֶׁ֨ר הִשְׁמִ֤יד אֶת־הַחֹרִי֙ מִפְּנֵיהֶ֔ם וַיִּֽירָשֻׁם֙ וַיֵּשְׁב֣וּ תַחְתָּ֔ם עַ֖ד הַיּ֥וֹם הַזֶּֽה:
דברים פרק ג
(יד) יָאִ֣יר בֶּן־מְנַשֶּׁ֗ה לָקַח֙ אֶת־כָּל־חֶ֣בֶל אַרְגֹּ֔ב עַד־גְּב֥וּל הַגְּשׁוּרִ֖י וְהַמַּֽעֲכָתִ֑י וַיִּקְרָא֩ אֹתָ֨ם עַל־שְׁמ֤וֹ אֶת־הַבָּשָׁן֙ חַוֹּ֣ת יָאִ֔יר עַ֖ד הַיּ֥וֹם הַזֶּֽה:
דברים פרק לד
(ו) וַיִּקְבֹּ֨ר אֹת֤וֹ בַגַּיְ֙ בְּאֶ֣רֶץ מוֹאָ֔ב מ֖וּל בֵּ֣ית פְּע֑וֹר וְלֹֽא־יָדַ֥ע אִישׁ֙ אֶת־קְבֻ֣רָת֔וֹ עַ֖ד הַיּ֥וֹם הַזֶּֽה:
 
לכאורה נראה שיש פה מספר שמספר על דברים שקרו בעבר, ויש להם השפעה עד יום העלאת הדברים על הכתב. רציתי לשאול על איזה יום מדובר כשאומרים “עד היום הזה”? והאם ניתן להסיק מכאן שלפחות חלקים בתורה נכתבו לאחר הכניסה לארץ או לא ע”י משה או לא מפי הגבורה?
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

ייתכן. כבר כתבו כך גם כמה ראשונים. ספרו של הרב אמנון בזק, עד עצם היום הזה, מוקדש בין היתר לנושא זה. הערתי על כך בספר השני של הטרילוגיה בפרק על ביקורת המקרא.

gil הגיב לפני 3 שנים

כל המקורות כאן ניתנים להתפרש בנקל על זמנו של משה הכותב את התורה ומעיד שגם היום מאות שנים לאחר הארועים עדיין תקפים הדברים (ויש לכך חשיבות מבחינת ההאחזות בנחלה וכיוצ”ב) מלבד הפסוק על חוות יאיר – שגם הוא ניתן להתפרש כלשון משפטית המאשררת את היאחזות בני יאיר בעבר הירדן – עד היום הזה אלא אם כן לא ילחמו לצד השבטים במלחמת הכיבוש ויאבדו את הנחלה שלהם המותנית בכך. אפשרות נוספת שבני יאיר כבשו את נחלתם מאות שנים קודם לכן בימי גלות מצרים והדברים מפורסמים (ע’ למשל במקורות במבוא לדברי הימים הוצאת דעת מקרא). הפסוק על מות משה יכל להכתב על ידי יהושע כחלק מ 12 הפסוקים של האב”ע או לחילופין נכתבו בימי משה כדי לומר שעד עצם היום הזה- כל יום בו יקרא מי מהקוראים את הטקסט – תהיה תקפה העובדה שלא יימצאו את קבורת משה

שי זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

אשמח לדעת מיהם הראשונים שכתבו שלפחות חלק מן המקרא לא נכתב על ידי משה ?
תודה

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

ראה במאמר של מרים וייטמן בספר השני עמ’ 535 הערה 97 (אבן עזרא, היא טוענת שגם רמב”ן, ספר חסידים, הציוני).ועוד.

השאר תגובה

Back to top button