לימודי רפואת חז"ל בשבת, איסור?

שו"תקטגוריה: הלכהלימודי רפואת חז"ל בשבת, איסור?
אור פרי דבש שאל לפני 2 שנים

שלום הרב,חג שמח
שאלה , ברשות כבודו
הגמרא מלאה במידע רפואי וענייני רפואה של זמנם.
מאמרים אלה קיבלו מעמד של תורה בהמון העם.
לכאורה אדם שלומד את זה בשבת מקובל שעושה מצווה של תלמוד תורה. ולכל הפחות יש לו זכות.
לכאורה הסיבה זה מצד לימוד של קיום "השמרו לנפשותיכם" או "השבת אבידה" כמ"ש הרמב"ם
אי לכך – למה אסור ללמוד רפואה בשבת??
 אם נלמד רק קטע בגמרא של חז"ל שכולו תוכן רפואה האם נעבור איסור שבת? ואקשה, נכווין בלימוד למעשה רפואי בפועל.
 
תודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

שלום אור.
לדעתי העובדה שקטע כלשהו כלול בגמרא לא הופך אותו אוטומטית לתורה. יש בגמרא חלקים שלימודם הוא ביטול תורה מובהק. אמנם זו דעתי גם לגבי כלל האגדות, אלא אם מצליח למצוא בהם ערך רוחני ותורני מוסף (מה שלדעתי לא קורה), שאז זו תורה בגברא. אבל קטע שמלמד משהו על רפואה הוא סתם ביטול תורה. לכן השאלה אינה לגבי שבת. מותר בשבת לקרוא קטעים ספרותיים מהנים (את מי שזה מהנה).
אמנם במקרים לא מעטים הרפואה מוזכרת בהקשר הלכתי (כמו סמא בידן במי שאחזו וכדומה), ושם יש ערך תורני ללימוד, והמידע הרפואי הוא רק רקע שדרכו עובר המידע התורני. כשאומרים לי שניתן לרפא קורדייקוס על ידי אכילת זנב פרה כתוש ולכן קורדייקוס אינו שוטה גמור, אזי גם אם כיום לדעתי זנב פרה לא מועיל, עדיין למדתי שאם יש משהו שניתן לרפא זה אינו שיטיון בהלכה.
בשולי דבריי אוסיף שכל זה נאמר בהנחה שיש איסור ללמוד רפואה בשבת. כידוע, לגבי לימוד מדעים נחלקו הראשונים (רשב"א ורמב"ם. ראה שו"ע סי' שז סי"ז), אבל ברפואה יש ערך מעבר לסתם מדע, ולכן איני רואה מה איסור יש בזה. וגם מבחינת הכנה מקודם לחול יש לחלק כשהלימוד הוא בעל ערך מצד עצמו. ואם זה מצד עניין אינטלקטואלי זה ודאי דבר טוב בשבת. בכל אופן, המנהג היום ודאי להקל בזה, ולדעתי לא רק להקל אלא להמליץ.

אור פרי דבש הגיב לפני 2 שנים

תודה רבה הרב על התשובה המלאה והמפורטת

השאר תגובה

Back to top button