מדעי החופש

שו"תקטגוריה: פילוסופיהמדעי החופש
ג' שאל לפני 2 שנים

היי, מה שלומך?
עכשיו סיימתי לקרוא את הספר מדעי החופש. קודם כל תודה – מאוד מעניין ומעשיר. 
רציתי לשאול אותך שאלה אודות הטענה כי גם במידה שביום מן הימים הממצאים יצביעו על כך שמוח האדם דטרמיניסטי, הטענה תיפסל על ידי טיעון המעגל השוטה.
למיטב הבנתי מהספר אתה טוען כי במידה שיש לאדם בחירה חופשית הוא יכול להסתמך על העובדות אליהן הוא מגיע (אלא אם כן הוכחו כלא נכונות).
כלומר במידה שבעולם קיימת בחירה חופשית, המסקנה היחידה שהאדם יכול להגיע אליה במחקר שנעשה בצורה נכונה היא שיש לאדם בחירה חופשית.
במידה שהעולם דטרמניסיטי וממצאי מוחנו לא בהכרח קשורים למציאות, האדם יכול להגיע לשתי המסקנות – או לתשובה שגויה בה קיימת לאדם בחירה חופשית או לתשובה נכונה בה לא קיימת בחירה חופשית.
 
משמע:
1. אם המסקנות המדעיות יצביעו על בחירה חופשית הדבר יוביל לשתי אפשריות – או שאכן יש בחירה חופשית והאדם הגיע למסקנה הנכונה, או שאין בחירה חופשית והמוח הדטרמניסטי המטעה שלנו הוביל אותנו ללמצא כי יש בחירה חופשית. כלומר ממצאים מדעיים על בחירה חופשית לעולם לא יוכלו לפתור את הסוגייה.
2. אם המסקנות המדעיות יצביעו על דטרמניזם הדבר יוביל גם כן לשתי אפשרויות – או שאכן יש לנו בחירה חופשית והאדם טעה במסקנתו המחקרית, אך עדיין צריך לדבוק בעמדה הנ"ל עד שיוכח אחרת(הרי אם קיימת בחירה חופשית והמחקר נעשה כמקובל עלינו, תוצאותיו היו אמורות להצביע על בחירה חופשית), או שהמוח הדטרמניסטי שלנו הגיע במקרה לתשובה הנכונה. בשני המקרים ממצא מדעי אשר יצביע על דטרמניזם צריך להוביל את האדם לאחוז בעמדה דטרמניסטית, גם לאחר טיעון המעגל השוטה.
 
אשמח להתייחסותך,
תודה רבה מראש והמשך שבוע נעים 🙂
 
 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 2 שנים

שלום רב.
בהמשך אותו פרק של המעגל השוטה (עמ' 137-139) עסקתי בפירוט רב בשאלה זו עצמה.  ראה בפסקת הסיום שבה אני מסכם את טענתך ואת המסקנות שאסור להסיק ממנה.

ג' הגיב לפני 2 שנים

תודה על המענה.
הספר מסביר כי לא ניתן להתייחס לממצא שהעולם פועל באופן דטרמיניסטי אשר עולה מעולם בו יש חופש רצון, מכיוון שהדבר מוביל לסתירה.
אני טוען שממצא שהעולם דטרמניסטי יכול לצאת רק בעולם דטרמיניסטי. לא יכולה לעלות תוצאה שהעולם דטרמיניסטי במחקר שהתבצע נכון בעולם בו יש בחירה חופשית. כמו שבעולם עם שיקול דעת לא יכול להיות מחקר שהתבצע בצורה נכונה ויראה שהשמש ירוקה.
משמע, אם יהיה ממצא ממחקר שיתבצע באופן הוגן וצודק אשר יראה שהמוח פועל בצורה דטרמיניסטית, לא הגיוני שהוא עלה מעולם בו קיימת בחירה חופשית (אם קיים שיקול דעת, היינו מגיעים לתשובה הנכונה). ההיסטוריה מראה שכן הגיוני שהאנושות תגיע לתשובות לא נכונות אבל במידה שיהיה ממצא דטרמניסטי הוגן חובת ההוכחה היא על הליברטריאן שיוכל להחזיק בעמדתו רק אם ימשיכו לחקור ויגלו שהמחקר שהתבצע לא נעשה בצורה נכונה.

מיכי צוות הגיב לפני 2 שנים

נראה לי שלא קראת את הקטע ששלחתי אותך אליו. אני מתייחס לכך שם בפירוט רב.
בסוף הקטע אני אומר בפירוש שבאמת יש שיקול "מה נפשך" שאומר שאם הגעתי למסקנה דטרמיניסטית הרי שמסקנה זו עצמה התקבלה באופן דטרמיניסטי. אבל זה לא אומר שהעולם דטרמיניסטי באופן כללי (אלא רק מסקנה זו התקבלה באופן דטרמיניסטי), וחוצמזה זה גם דורש ממני לוותר על כל שאר מסקנות השכל שלי (מה שדטרמיניסטים בד"כ לא עושים). קרא שוב בעיון.

השאר תגובה

Back to top button