מוסר והלכה

שו"תקטגוריה: מטא הלכהמוסר והלכה
אריאל שאל לפני 6 ימים

הרב,
אם אתה מאמין שהלכה ומוסר אלה שתי קטגוריות שונות – ואתה מאמין שיש דבר כזה ערך דתי – האם זה לא מזמין אותך מייד להיות מקובל? להאמין בספירות ונצח שבהוד? אני מבין שאין הכרח, אבל למה בעצם לא? אם יש ערכים דתיים נשמע לי סביר להניח שהם פועלים במישור אחר מאשר העולם הפיזי (ואולי משפיעים עליו) וזה בעצם תורת הקבלה. משום מה לא נראה לי שאתה כזה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 ימים

בהחלט אפשרי. אמרתי וכתבתי זאת כמה פעמים. כמובן שהמסקנה שיש ספירות או ערכים דתיים לא אומרת שפרטי הקבלה נכונים או שהתקבלו ממקור מוסמך.

אריאל הגיב לפני 6 ימים

הרב אני עדיין לא מבין אותך. למה אתה מעדיף ללכת בכיוון כזה? הרי לכולנו ברור אינטואיטיבת (ואתה מאמין גדול באינטואיציה) שהמוסר הוא הערך הכי עליון שיש לנו. מה גם שנראה שהמצוות הלא מוסריות הם מפני שהתורה ניתנה לעם במצב מסויים בזמן מסויים ולכן המון מצוות שסותרות את המוסר שונו! עין תחת עין, גר, יחס לגוי, ועוד רבים וטובים. זה נראה מחקרית שזה השתלשלות הדברים… אז אמרת לי שקשה לך המצוות שהם פשוט א-מוסריות? זו הסיבה? אז יש לי שני כיוונים שנראים לי סבירים וישאירו את האינטואיציה הבסיסית שלנו במקומה:
א. אפשר להסביר שהם נוצרו ליצור עם עם מנהגים משלו – כשרות: למנוע התבוללות וקירבה, טומאה וטהרה – לקדש את ערך החיים וכו'…
ב. אפשר לומר שהם באמת ערכים דתיים כפי שאתה טוען, אבל הם עדיין פחותים ערכית מאשר המוסר וגם עליהם להתחשב במוסר. למה? כי אינטואיטיבית זה מה שנראה לנו נכון.
בעצם – אם הקושיות הא-מוסריות לא מפריעות לך, אתה לא אמור להיות מוטרד מזה שהם כפופות למוסר. אז למה לא להכפיף אותם?!

מיכי צוות הגיב לפני 6 ימים

לא יודע מה פירוש "הכי עליון". העולם כנראה לא נברא בשביל המוסר, לזה יש טיעון חזק (כי המוסר הוא ליצור חברה אנושית תקינה. אל תיצור אנשים, ולא יהיה צורך בזה). המצוות גם מראות זאת, כי רובן לא קשורות למוסר. לכן אין שום סיבה להניח אחרת. יתר על כן, המוסר ממש לא דוחה הלכה, ובתפיסה המקובלת עוד פחות ממה שאני מציע. לכן ההלכה עצמה זועקת שהמוסר אין לו מעמד מי יודע מה.
אתה מציע אופציה שהכל שרירותי סתם כדי לפתח מסגרת ומחויבות אליה. לא משכנע.

אריאל הגיב לפני 2 ימים

א. לא הבנתי את הטיעון שהעולם לא נברא בשביל המוסר כי היה אפשר לברוא עולם מתוקן ולא היה צורך בזה. גם אם יש מצוות לא ברור למה ה' צריך אותם. אני זוכר שאתה מביא את הרב קוק שאומר שהעבודה צורך גבוה – ושיש עניין שה' רוצה שנשתלם כדי שהוא ישתלם – אז זה התשובה גם למה ה' לא ברא עולם מושלם וכן רוצה שנעלה את העולם עם המוסר.
ב. ברור שיש הרבה מצוות שלא קשורות למוסר, אבל לענ"ד אין סיבה להניח שהם מעליו, אלא אם כן אין לך אפשרות אחרת לפרש אותן שאז באמת – מה אעשה שהקב"ה גזר עלי. והסיבה למה להניח שהמוסר הוא ערך עליון – לא חסרים מקורות בתנך שמדברים על מוסריותו של הקב"ה וגם – זה האינטואיציה הכי בסיסית של כולנו!
ג. זה שאני חורג מהתפיסה המקובלת לא אומר שזה לא נכון (את זה למדתי ממך).
ד. אני לא אומר שהכל שרירותי – אני אומר שבמצוות שאני לא מבין – כמו כשרות אני נותן טעם כללי – ליצור חברה מובדלת, אך לא שבאמת אני בורא מלאכים כשאני אוכל פרה ושדים כשאני אוכל כלב. אני גם לא מבין למה זה שונה ממה שהרמבם אומר לגבי פרטי המצוות – גם הוא טוען שלפרטים אין טעם, אני בסה"כ מרחיב את דבריו אך לא טוען שזה חסר היגיון.

mikyab צוות הגיב לפני 2 ימים

א. הנחתי היא שהמוסר מיועד לתקן את החברה. זו הגדרתו. לכן אי אפשר לומר שהקב"ה ברא את העולם בשביל המוסר, שהרי יכול היה לא לברוא עולם ולא מוסר ולא היה חסר כלום. אכן, הטענה שהעבודה צורך גבוה אומרת שהקב"ה היה חסר לפני שברא את העולם, ומטרתנו להשלים את החוסר הזה. גם אם הוא מעוניין משום מה במעשים המוסריים ללא קשר לתוצאותיהם (כלומר לא בשביל תיקון החברה), זה אומר שיש לו מטרות מעבר למוסר. כך גם אומרת, ובעצם זועקת, כמעט כל ההלכה. אנחנו חוזרים על עצמנו.
ב. לא אמרתי שהן מעליו. שאלתי מה פירוש "מעליו". יש חובות מוסריות ויש חובות אחרות (דתיות). לא מעל, לא מתחת, לא מלפנים ולא מאחור. לי אין שום אינטואיציה שהמוסר הוא ערך עליון, וגם לא ההלכה. אני גם לא חושב שזו האינטואיציה של כולם. להיפך, רוב האנשים הדתיים יאמרו לך שההלכה גוברת על המוסר.
ג. ברור. מי אמר אחרת?! זה כמובן גם לא אומר שאתה צודק.
ד. על זה כבר עניתי.
לדעתי מיצינו. אם אינך מסכים – זה בסדר גמור כמובן.

השאר תגובה

Back to top button