מורכבות‎

שו”תקטגוריה: אמונהמורכבות‎
י' שאל לפני 5 שנים

בס”ד
 
שבוע טוב,
ביססת את כל ההוכחה הפיזיקו תיאולוגית, על כך שאנו רואים מורכבות בעולם, השאלה שלי היא מה מוכיח מורכבות, לכאורה ישנם דברים גם בעולם שלנו שאינם מושלמים, לדוגמא עצם העובדה שאדם יכול להיות חולה מוכיחה לכאורה שהגוף לא מספיק משוכלל לרפא את עצמו מכל מחלה, יש אנשים מוזרים בעולם עם בעיות נפשיות וגופניות, ואולי המסקנה שהעולם מורכב היא סובייקטיבית/סינתטית, משום שאיננו מכירים משהו אחר יותר מורכב, משוכלל, מדוייק, ושלם. הרי גם לו יצוייר חלילה שהעולם היה נברא באופן עיוור עדיין היינו רואים משהו מינימלי של מורכבות או לחילופין היינו יכולים למצוא מורכבות כלשהי, ואז בגינה היינו אומרים שהוא נברא באופן מכוון, ואם כך זו הופכת להיות הוכחה שאין לה פירכא, וכפי שהבאת מקרל פופר (כמדומני) שכל ראיה ללא פירכא אינה ראיה.
 
אשמח לתשובתך או להפניה לדברים שכתבת בנושא.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 5 שנים

השאלה הזאת עלתה באתר כבר עשרות פעמים לדעתי. אף אחד לא אמר שהעולם מושלם. הטענה היא שהוא מורכב, ודי בזה כדי לטעון שהסתברותית לא סביר שזה קרה מעצמו. אם תטיל קוביה אלף פעמים וייצא לך 998 פעמים על 6 ועוד פעמיים על 1. זו לא תוצאה מושלמת אבל די בזה כדי לומר שזה לא קרה במקרה.

י' הגיב לפני 5 שנים

תודה,
אני אסתכל גם באתר,
רק למקרה שלא שאלו זאת , באיזה מצב היינו אומרים שהעולם לא מורכב? קיימת סיטואציה כזו? כדי שזו תהפוך להיות טענה שניתנת להפרכה.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

בהחלט. אם היתה יוצאת סדרה פשוטה או אקראית של תוצאות בקוביה אף אחד לא היה אומר שזה מיוחד. כפי שהסברתי במחברת, בניגוד למה שחושבים בד”כ, המורכבות נמדדת במדדים אובייקטיביים (אנטרופיה).

השאר תגובה

Back to top button