מרווחים בטבע

שו”תקטגוריה: כללימרווחים בטבע
שיר שאל לפני 11 חודשים

האם יש מקום לצדד בעמדה שיש בטבע מרווחים לא דטרמיניסטיים ויש מקומות פתוחים? א”כ אשמח לדוגמאות וסיעתות לכך. מישהו אמר לי שהכאוס ותורת הקוונטים אומרים כך, זה נכון?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

השאלה  מנוסחת במינוח שלקוח ממני. מכאן נראה שקראת דברים שלי (בספר אלוהים משחק בקוביות ובעיקר מדעי החופש), ולכן מוזר בעיניי שאתה שואל. ראה במדעי החופש שני פרקים על הנושא. בתמצית, יש מרווחים (רק בקוונטים ולא בכאוס), אבל אין לזה השלכות לגבי אלוהים או חופש הבחירה שלנו.

שיר הגיב לפני 11 חודשים

לא ידעתי שזה ממך, מישהו אמר לי כן לגבי תפילה. שהאל מתערב במרווחים האלו (לא לגבי בחירה חופשית).

שלמה הגיב לפני 11 חודשים

גם בליבת תורת האבולציה המקובלת במדע הביולגיה מבוססת על אקראיות בלא סיבות קדומות

מיכי הגיב לפני 11 חודשים

ואכן, התייחסתי בספרי גם לזה. זו טעות של ביולוגים לא זהירים. הם נוהגים להתייחס לרכיבים מסוימים כאקראיים בעוד שזו רק צורת טיפול מתמטית. על פי מה שמקובל בפיזיקה הרוונטית כיום אין דברים אקראיים בסקלות הרלוונטיות

יואב הגיב לפני 11 חודשים

האם לדעתך תפיסת עולם דטרמיניסטיית סותרת את ההשגחה הפרטית של האל (איני אומר שיש השגחה, אני רק שואל האם זה סותר אחד את השני)?

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

היא סותרת את המשמעות המקובלת שלה. במשמעות המקובלת השגחה פרטית היא מעורבות שלו והחלטות בזמן מסוים מה יקרה לפי מעשיו של אדם. אם הכל קבוע מראש קשה לדבר על השגחה פרטית במובן הזה. אפשר כמובן לטעון שחוקי הטבע עושים רצון קונם ובאמצעותם הוא משגיח. אפשר גם לדבר על השגחה פסיבית (הוא עוקב אחרי מה שנעשה, אבל לא מעורב במה שנעשה).

שלמה הגיב לפני 11 חודשים

אשמח לקבל מראה מקום על התייחסות של הרב למרווחים שקיימים – או לא – באבולוציה.

השאר תגובה