נאו-לורנציאניות

שו"תקטגוריה: פילוסופיהנאו-לורנציאניות
דורון שאל לפני 2 שנים

היי
אבקש את התייחסותך לטענה שמושג החלל-זמן בתורת היחסות לא מציין עובדה או מצב עניינים אובייקטיבי אלא שהוא רק קונבנציה נוחה "לעשות מדע".
ברקע הטענה הזו כמובן עומדת ההנחה שהחלל והזמן הן שתי ישויות בעלות קיום אובייקטיבי נפרד מהאדם ושהן נפרדות זו מזו. מכאן שמבחינה זו שתי תורות היחסות לא חידשו דבר לגבי המציאות האובייקטיבית אלא רק סיפקו כלים יעילים להתייחס אליה.
 
אם זה רלבנטי אביא לך אסמכתאות לטענה זו מפילוסופים של המדע וכנראה גם מפיזיקאים.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא הבנתי את הטענה. ישנה גישה פילוסופית (קאנט) שהחלל והזמן הן קטגוריות שלנו להתייחסות למציאות ולא דברים שנמצאים במציאות עצמה. אני לא חושב שתורת היחסות מעלה או מורידה בעניין זה. היא רק אומרת שממערכות ייחוס שונות רואים זמן ומרחב אחרים. אבל זה לא אומר בהכרח שהחלל והזמן הם סובייקטיביים אלא רק שהחלל והזמן נראים אחרת ממקומות שונים.

דורון הגיב לפני 2 שנים

תודה.
לא ענית על שאלתי: האם ה"ישות" החדשה שיצרה היחסות "חלל-זמן" מתארת באופן נאמן יותר למציאות את מצב העניינים מאשר התיאור המסורתי שרואה בחלל ובזמן ישויות נפרדות?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

לא בטוח שהבנתי את השאלה: כוונתך שהחלל והזמן נפרדים זה מזה, או ששניהם נפרדים מאיתנו (כלומר נמצאים בעולם עצמו)?
תורת היחסות רואה את החלל-זמן כמרחב ארבע ממדי אחד, וזה כמובן תיאור עדיף של המציאות אחרת הפיזיקאים לא היו מעדיפים אותו על פני התיאור הקודם. אבל זה כמובן מגיע עם תיאוריה שלימה (זה לא השוני היחיד מניוטון). זו שאלה מדעית ולא פילוסופית כמובן.

דורון הגיב לפני 2 שנים

כתבתי מפורש שאני שואל לגבי שני היבטים: נפרדות החלל והזמן מאיתנו ומה שאפילו יותר מעניין אותי- נפרדותם זה מזה.
אתה כותב שהחלל-זמן תיאור "עדיף" . באיזה מובן? האם זה בגלל שהוא מתאר באופן מדויק יותר את המציאות האובייקטיבית?

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

מושג הכלאיים חלל-זמן הוא חסר כל מובן באינטואיציה האנושית. את המושג חלל אנו יכולים להמשיג בתפיסתינו וכך את המושג זמן. את המושג חלל-זמן לא ניתן לתפוס.

לגבי שאלת האובייקטיביות, מדובר בשאלה שנובעת מחוסר הבנה. כל המילים והמושגים האנושיים הם המצאות אנושיות. האם הם מתארים משהו במציאות? איך ניתן לדעת? הרי אין לנו מכשירים שמודדים מציאות.

דורון הגיב לפני 2 שנים

פוסק

לגבי החלק הראשון של דבריך אני נוטה להסכים.
מעבר לכך, במגבלת ההבנה שלי את הפיזיקה המודרנית אני רואה ביצור הלשוני החדש הזה ("חלל-זמן") ביטוי לנורמה מתודולוגית חדשה. תמציתה: הניסיון של תורת היחסות הפרטית לטשטש את ההבחנה בין אובייקטיבי וסובייקטיבי. ברגע ששידכת את החלל לזמן התנית את קיומם המושגי במדידה (או במערכת הייחוס של המודד) ובמהירות. במילים אחרות: המושג חלל-זמן אוסר עלינו להתבונן בכל אחת מהישויות האלו במנותק ובמקום זאת מכתיב לנו באופן אפריורי "לגזור" אותן כאחדות אחת מהתחום האמפירי ו"המתהווה" (בשפה "יוונית").

מצרף לינק לאיזה שו"ת בעניין ממישהו שאני מתחיל להחזיק ממנו.
https://www.reasonablefaith.org/question-answer/P40/time-and-relativity-theory

לגבי החלק השני של הדברים שלך… נו טוב, עייפתי כבר.

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

נשמע כמו קשקוש קלאסי, אני לא רואה שום קשר בין המושג חלל-זמן להגדרת האובייקטיבי-סובייקטיבי.

מבחינת המדע מדובר בדבר אובייקטיבי לחלוטין. החלל-זמן, כמו כל אובייקט פיסיקלי, לא תלוי כלל בחוויה האנושית. ואף מעבר לכך כפי שציינתי המושג הזה כלל לא ניתן לתפיסה. בין השאר גם כי יש פה חיבור בין גודל ממשי (מרחב) לגודל מדומה (הזמן) כך שהגודל המשולב שלהם נותן את מהירות האור שהוא נותר קבוע.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

הסברתי שחיבור החלל והזמן למרחב ארבע ממדי הוא אחת מאבני היסוד של תורת היחסות (לא היחידה). אתה חושב שפיזיקאים אימצו אותה סתם כי בא להם? לדעתך ניתן להשתמש כיום במכניקה של ניוטון והיא תתאר היטב את המציאות (גם במהירויות גבוהות)? אני לא מבין את השאלות הללו.

דורון הגיב לפני 2 שנים

מיכי, מה שכתבת בתגובתך האחרונה היה בהומור, נכון?
אם לא הייתי מכיר אותך הייתי חושב לפי התגובה שאתה באמת לא מבחין בין תיאוריה מדעית לבין פרשנותה הפילוסופית, בין מושג עזר נוח (חלל-זמן) לבין המקבילה הממשית (או הלא ממשית) שלו במציאות הריאלית.
בעצם אני משוכנע שהחלטת להסתלבט עליי, והצלחת לא רע ?
יפה לך

השאר תגובה

Back to top button