ניסויים בבליעה ופליטה של כלים בזמננו‎

שו"תקטגוריה: הלכהניסויים בבליעה ופליטה של כלים בזמננו‎
א' שאל לפני 6 שנים

שלום לרב, ראיתי בכמה מקומות על כל מיני ניסויים שעשו על מנת לקבוע האם הכלים של היום פולטים/בולעים והניסויים עצמם ממש בודקים את כמות החומר הנבלע/נפלט כמה אחוזים זה מהווה מהאוכל שנבלע ומנסים לברר עוד כל מיני נתונים עם אופי פיזיקלי/כימי כאלו או אחרים על הכלים.
 
השאלה שלי היא האם לא יותר פשוט ונכון לעשות מחקר סטטיסטי על אנשים?? כמו לתת לדוגמה לכמות גדולה של אנשים לאכול תבשיל פרווה, פעם אחת מתוך סיר שבישלו בו לפני זה בבשר (ואז ניקו אותו עם מים וסבון נגיד) ופעם אחת מתוך סיר שבישלו בו בחלב וכך לעשות עם כל סוגי הכלים השונים ובקש מאנשים לקבוע, אם הם יודעים, מה בושל בכלי של בשר ומה בושל בכלי של חלב (לא ממש חשבתי על בדיוק איך לעשות את המחקר בצורה נכונה עם קבוצת ביקורת וכל הדברים האלו אבל נירא לי שהכוונה מובנת). ואז אם אין ראייה סטטיסטית בעד ידיעה בדבר אז ברור שלא באמת צריך להקפיד על הפרדת כלים, כי הבעיה עצמה היא לא עצם הבליעה והפליטה מהכלי, שהרי הכמות אוכל שיבלע או יפלט כמובן שבטל בשישים לאחר ניקיון, אלא הטעם שהפליטה לאחר הבליעה יכולה לתת באוכל החדש שמכינים היא אסורה עלינו. אז למה לטרוח לבדוק את כל הנתונים הפיזיקליים הכימיים האלו??? 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 6 שנים

ברור שאנשים לא ירגישו טעם, ובכל זאת מקובל בהלכה שבשישים יש טעם (ובפוסקים מופיע שקפילא אמור להרגיש את הטעם וצ"ע). לכן לא עושים בדיקה אמפירית מהסוג שהצעת. אבל בליעה בכלים יכולה לערער על עצם דין שישים.

השאר תגובה

Back to top button