נפש אבולוציה ומה שביניהם

שו”תקטגוריה: מחשבהנפש אבולוציה ומה שביניהם
נריה שאל לפני שנה 1

שלום הרב ושבוע טוב,
בעיקבות וויכוח עם מטריאליסט…

  1.  איך הופעת הנפש לדעתך נכנסת באבולוציה? האם כתהליך של בחירה ורצון אלוהי ברגע מסויים למין אדם מסויים (הומו ספיינס), או כתהליך אבולוציוני טבעי, שאז סוגי האדם השונים כמו הומו הביליס\ הומו ארקטוס\ ניאנדרתל היו גם כאלה ?
  2. הנפק”מ היא האם זה עובר בגנים מההורים בצורה טבעית (ואז סביר להניח שזה פיזי?)? או משהו אפלטוני דואלי שנכנס מלמעלה מבחירה אלוהית מיוחדת בכל פעם, ברגע מרגעי ההתהוות של האדם? (השגחה פרטית משהו?)
  3. האם יש לדעתך אפשרות אחרת, נוספת, להסביר את הופעת הנפש הדואלית – (כיום ואז)? 

תודה רבה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

לא סביר שזה חלק מהתהליך האבולוציוני, שאל”כ הנפש היא חלק מהביולוגיה שלנו. אבולוציה מתארת את התנהלותנו הביולוגית. כמובן אפשר שהקב”ה הכניס נשמות ברמות שונות לאורך התהליך.

נריה הגיב לפני שנה 1

מה הפירוש לאורך התהליך? כי מדבריך אפשר להבין שיש התערבות אלוהית בבריאה כמעט כל 3 דקות, כ “נס” (אנטי פיזיקלי טבעי) של נפש בגוף? האם זה מסתדר על הרעיון של ההתנהלות הטבעית של עולם נטול אימננטיות אלוהית (ושטוף באינרציה תבונית) ?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

לאורך התהליך האבולוציוני עד שנכנסה הנפש/נשמה בגופותינו הייתה מעורבות. גם בבריאה הייתה מעורבות. אין לכך קשר לשאלה האם היום אירועים סביבנו מתרחשים על ידי הקב”ה או לא.

נריה הגיב לפני שנה 1

אה”נ זה עצם השאלה.
איך יש נפש לתינוק שנולד?
האם היא עוברת מההורים בגנים? או על ידי הקב”ה?
מהי דעתך בנושא.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אין לי מושג. לא נראה לי שזו רק שאלה של גנים ותורשה, כפי שכתבתי.

נריה הגיב לפני שנה 1

חשוב לי להבהיר שההנחה שאלוהים גורם לנפש, מניחה על כל נפש ועל כל יליד אדם, בצורה פרסונאלית ואישית. זו הסיבה שכתבתי שכל 3 דקות יש התגלות משום שכל 3 דקות נולד ילד.
בבסיס השאלה שלי עומדת ההנחה שאם אלוהים הוא מקור הנפש אז הכל מאלוהים וזה פרסונלי רצוני ולא אוטומטי פיזיקלי טבעי, (לפחות כל עוד אנחנו לא מקבלים את תורת הגלגול הבודהיסטית)

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

זו אפשרות אחת. האחרת היא שיש חוקי טבע של כניסת נפשות לגופים מוכנים. למה זה חשוב שהקב”ה פועל רצונית ולא אוטומטית?

נריה הגיב לפני שנה 1

אוקיי. אבל אין סבירות?
אם הטענה ששאלת מוצא הנפש היא מעל לחוקי הפיזיקה והביולוגיה, יש טענה סבירה לאימננטיות אלוהית פרסונלית בכל תהליך הולדה?
זה לא אומר שבוודאות נחליף את הכותל במעייני הישועה כמקום ההתגלות האלוהית, אבל האם ישנה סבירות לאיזו טענה מסויימת כלשהיא לדעתך?

נריה הגיב לפני שנה 1

נשלח מאוחר

נריה הגיב לפני שנה 1

זה חשוב משום שאם הטענה שאנחנו חיים בעולם שבו יש אינרציה תבונית של תכנון אלוהי, ולא התגלות אימננטית שפועלת בעולם, מתוך הטענה שהמציאות שאותה אנו רואים לא משתנית, ולא רואים גילוי, אז האימננטיות אלוהית של הענקת נפש תכרסם בהנחה הזו, או לחילופין המציאות חסרת האימננטיות תכרסם בהנחה של הנפש הדואלית.
(זה בעצם המבוי הסתום שאליו הגעתי בדיון איתו)

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אכן. שתי האפשרויות קיימות, וכל אחת והמסקנות הנגזרות ממנה.

השאר תגובה