נשים במאי זכיין

שו”תקטגוריה: כללינשים במאי זכיין
שואלת שאל לפני שבוע 1

בהנחה שלימוד התורה הוא ערך עליון מבחינתי, מה חלקי בכך כאישה, האם זה צריך להתבטא (גם) בכך שאחפש חתן תלמיד חכם שמתעתד ללמוד יום מלא, ולוותר הן על משכורתו והן על השכלתו (כי לכאורה אין אפשרות מעשית גם להקדיש את היום רק לתורה וגם לצבור השכלה אקדמית משמעותית)?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שבוע 1

שלום רב.
זה יכול להתממש בכמה צורות. קודם כל כשאת עצמך תלמדי תורה ברצינות. בטור 479 (ראי גם בהפניות שם) הראיתי שנשים חייבות כמו גברים בלימוד תורה (למעט המצווה הפורמלית, שבה יוצאים יד”ח בקריאת שמע בוקר וערב).
כמובן ניתן גם לממש זאת על ידי בחירת בן זוג תלמיד חכם שאת מאפשרת לו ללמוד ולצמוח בתורה. רק אוסיף שלדעתי השכלה אקדמית לא מפריעה אלא מועילה להיות ת”ח. עיסוק אחר כן יכול להפריע. במידה מסוימת הייתי אומר ההיפך: בלי השכלה אקדמית קשה להיות ת”ח רציני. לפחות ת”ח באופן מלא ועדכני. הכל אפשרי כמובן, וניתן לרכוש השכלה ורוחב דעת גם לבד (לא חייבים ללמוד באוניברסיטה), אבל בלי השכלה רחבה לדעתי מדובר בת”ח חסר ופגום.
אבל כל האפשרויות הן להחלטה שלך. לא צריך ואין חובה. גדרי מצוות תלמוד תורה הם גמישים, וכל אחד אמור ללמוד כפי שידבנו ליבו וכפי שהוא יכול.

EA הגיב לפני שבוע 1

״עיסוק כן יכול להפריע״ למה הכוונה ? איך ניתן ליצור איזון מלא וישר לדעתך שיאפשר הן לעבוד (להביא משכורת) והן לצאת ת״ח מלא ?

ישי הגיב לפני שבוע 1

“בלי השכלה אקדמית קשה להיות ת”ח רציני. לפחות ת”ח באופן מלא ועדכני. הכל אפשרי כמובן, וניתן לרכוש השכלה ורוחב דעת גם לבד (לא חייבים ללמוד באוניברסיטה), אבל בלי השכלה רחבה לדעתי מדובר בת”ח חסר ופגום.” אפשר הסבר מדוע? כלומר מה כל כך חשוב בהשכלה רחבה ללימוד תורה? והאם זה משנה מה לומדים באוניברסיטה?

EA הגיב לפני שבוע 1

עיין מהלכים בין העומדים הפרק האחרון

מיכי הגיב לפני שבוע 1

בלי השכלה כללית יש לך מבט צר וקושי לנתח מצבים וסוגיות מורכבים. הטכניקה הלמדנית לא מספיקה ליצור ת”ח. לא חייבים ללמוד באוניברסיטה, ומה שלומדים תלוי בנטיות. ובכישורים. סקרנות והתעניינות כדאי שתהיה בהרבה תחומים.

EA הגיב לפני שבוע 1

ואת שאלתי ? 🙂

מיכי הגיב לפני שבוע 1

עניתי אתמול וכנראה משום מה לא עלה. אין ניסים. כשאתה משקיע זמן בעיסוק אחר זה בא על חשבון הלימוד והידע התורני והכללי.
אין אלגוריתם כללי לשילוב הראוי. גם בגדרי תלמוד תורה החובה היא ללמוד כמה שאתה יכול, ליד עבודה ועיסוקים אחרים.

השאר תגובה