סברא בהבנת הגמרא

שו”תקטגוריה: אמונהסברא בהבנת הגמרא
אנונימי שאל לפני 11 חודשים

בס”ד
שלום הרב,
לעיתים נתקלים בגמרא בהלכות שלא ברורות לנו מדוע הם כך, למשל גרמא בניזיקין פטור. ראיתי שהרב בד”כ כותב שקיימים שני מישורים בעולם המישור המוסרי והמישור הדתי והם מישורים מקבילים שיכולים גם להתנגש.
כך שרציתי לשאול, האם לאחר דברי הרב האם אנחנו לא שופכים את התינוק עם המים ולמעשה מאבדים כל יכולת הסברה של מצוות התורה ופלפולי הגמרא. ומלנסות להבין את טעם המצווה נשארנו רק בלנסות להבין את גדרי המצווה.
למשל, כאשר קיים לפנינו הדין ששור מועד משלם נזק שלם (ולא רק מגופו), דין שהוא מאוד הגיוני אז גם בו לא נוכל לטעון שקיים מאחורה סיבה הגיונית-מוסרית אלא רק סיבה דתית?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

אחזק את שאלתך. חלק גדול מההלכות הללו אין להן מקור בכתוב (כמו גרמא בנזיקין, מיגו כוח טענה וכו’). חכמים חידשו אותן מסברא, ולכן מוכח שיש ברקע סברא, אלא שאינה סברא של סדר חברתי או מוסר אלא סברא משפטית. ראה בנספח לקונטרס המיגו שבאתר (נספח על סברות משפטיות).
לכן ניתן להבין את גדרי ההלכה גם אם אינה מוסרית או מיועדת לסדר חברתי. אמנם הבנה זו מותנית בהיכרות עם המסורת והחשיבה ההלכתית. עובדה היא שמי שמצוי בחשיבה זו כן מצליח להבין את ההלכות המדוברות. אמנם הוא לא יוכל להסביר אתת הבנתו במונחי מוסר או סדר חברתי (ולכן לפעמים כשתשאל אותו אם הוא מבין הוא יגמגם ולא יידע להסביר לעצמו ולך את עצמו), אבל התחושה של נוחות שמלווה הבנה קיימת גם אצלו. טענתי כלפיו היא שאין צורך לחפש הסבר כזה כי ההסבר הוא כנראה אחר ואז הוא יכול להישאר רגוע עם האינטואיציה המשפטית שלו.

השאר תגובה