סיבת בריאת העולם

שו"תקטגוריה: פילוסופיהסיבת בריאת העולם
דביר ש שאל לפני 2 שנים

שלום הרב!
הרב דן במחברת החמישית וכן בספרו 'המצוי הראשון' במטרת בריאת העולם, הרב העלה ג' אפשרויות כפי שהרב כתב:

  1. לא לברוא אותנו ואת היקום כלל.
  2. לברוא אותנו ואת היקום מושלמים (בלי צורך ברצון חופשי).
  3. לברוא את היקום כפי שהוא ואותנו עם רצון חופשי. הקב"ה בחר באופציה השלישית, וזה אומר שהתכלית תלויה בבחירותינו (אחרת עדיפה היתה האופציה השנייה), וזה גם אומר שהתכלית נמצאת מחוץ לנו ולעולם (אחרת ניתן היה להסתפק באופציה הראשונה).

הרב הכריע כאפשרות השלישית, שכתב:
מדוע הקב"ה לא ברא את העולם באופן שהמטרה הזאת תושג מאליה (לברוא אותנו או את העולם מושלמים מלכתחילה) והשאיר זאת לנו? האפשרות היחידה היא שהמטרה הזאת קשורה דווקא להחלטות ולבחירה שלנו, כלומר חשוב שאנחנו נעשה אותה מהחלטה חופשית שלנו, ואת זה (ורק את זה) לא ניתן היה לעשות בלעדינו. כל מטרה שלא קשורה לרצון החופשי שלנו היתה יכולה להיות מושגת ישירות על ידו ולא היה צורך בנו כלל.
בפשטות יש בדברי הרב בעיה של הנחת המבוקש, יתכן שהעולם נברא כמו האפשרות השניה- עולם מושלם, ועולם מושלם הוא דוקא כזה עם רצון חפשי, אבל אין תכלית נוספת שנמצאת מעבר לעצם קיומו של העולם, לד' היה 'חסר' כזה עולם וזו הסיבה לבריאה ותו לא.
כשהרב הציג את האפשרות השלישית יש בדבריו הנחה שהעולם כמות שהוא אינו מושלם, והרי זו גופא התפיסה העומדת בבסיס האפשרות השניה, א"כ כיצד הרב דוחה את האפשרות השניה ע"י שימוש בהנחת יסוד שונה שלא הוכיחה דבר כנגד האפשרות השניה? תודה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא סביר בעיניי לברוא רצון חופשי בשביל שיהיה רצון חופשי בלי שיעשו בו שימוש. כושר לבחור הוא אמצעי למשהו, להבדיל מסתם אובייקט שיכול להיות מטרה לעצמו.

השאר תגובה

Back to top button