סמכות רב על הקהילה

שו”תקטגוריה: הלכהסמכות רב על הקהילה
חיים שאל לפני 3 שנים

שלום רב, ושבוע טוב.
לפי, הבנתי תקן אותי אם אני טועה, הסמכות של רב על קהילתו נובעת מכך שבני הקהילה קיבלו אותו עליהם. לפי זה, אני כיחיד מחוייב. שכן, הקבלה הגיע מכוחו של הציבור אליו אני משתייך. 
שאלתי: האם נחסמה דרכי? אני סבור שהחלטת הקהילה שגויה. אני לא מסכים לתפיסתו ההלכתית של הרב. אני יכול לחלוק עליו? השאלה מחולקת לשתים: ראשית, האם אוכל להישאר בתוך המבנה הקהלתי ויחד עם זאת לחלוק על הרב? שנית, האם ניתן לצאת מהקהילה? מה זה אומר? זה צריך להתבטאות במשהו? 
שאלה נוספת: במידה ואפשר לצאת מהקהילה, אדם שמעוניין לצאת מהיהדות. הוא לא מסכים לקבלה של אבותיו. הוא יכול לצאת? וגם אם יכול, הקב”ה יבוא אליו בטענות, זאת אומרת יש סברא מהותית מדוע להיות יהודי דווקא?
תודה על הכל!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אכן סמכותו של רב קהילה היא מכוח שקיבלוהו עליהם (מדיני חוזים). לכן באופן עקרוני אדם לא יכול לחזור בו כי הוא חתום על חוזה. אמנם זכותו לעזוב את הקהילה ואז אינו מחויב בחוזה. אבל כל עוד הוא בקהילה אין אפשרות להפר את החוזה. עזיבת הקהילה אינה החלטה שבלב, אלא כרוכה בצעדים מעשיים (אחרת החוזה ריק מתוכן). לא להתפלל בביהכ”נ ולא להשתתף באירועי הקהילה (לא ליהנות ממה שהיא נותנת לחבריה). . 
אבל יש לציין שסמכותו של רב היא ביחס לשאלות ציבוריות (מה לעשות בביהכ”נ או באירועים ציבוריים), ולא ביחס לנהגת האדם בביתו. שם לדעתי אין לו סמכות ואתה יכול לעשות מה שתמצא לנכון.
אתה יכול לחלוק על הרב ולהביע עמדה אחרת, ובוודאי אפילו כדאי לנסות ולשכנע אותו (בכבוד), אבל בשורה התחתונה מה שהוא קובע זה מה שמחייב.
נכון שאני לא פורמליסט, ולכן כשהרב מגזים יש בהחלט מקום לחרוג מהנחיותיו, ובוודאי כשזו דעת הקהילה כולה (ולא רק דעתך).
לגבי יציאה מהיהדות זה עניין אחר. כאן זה חוזה מול הקב”ה, ולכן לרוב הדעות אינך יכול לחרוג ממנו. באופן עקרוני יש לו סמכות לכפות עליך גם בלי שתביע הסכמה, אלא שהוא בחר לא לעשות בה שימוש. אמנם היו דעות בראשונים שניתן לעזוב את היהדות ולכן הם ראו מומר כגוי. אבל לא נפסק כך להלכה.

רפאל הגיב לפני 3 שנים

כתבת: “לגבי יציאה מהיהדות זה עניין אחר. כאן זה חוזה מול הקב”ה, ולכן לרוב הדעות אינך יכול לחרוג ממנו” – ומה בדבר האקט המוסרי? מה אשם האדם שאבותיו קיבלו על עצמם את המערכת? (ולא דמי לכל חוזה בו האדם יכול לצאת ממנו)?

מיכי הגיב לפני 3 שנים

הקב”ה יודע שהחוזה הזה הוא לטובת האדם והעולם ולכן לא מאפשר לצאת ממנו.
ועוד, גם ילד לא יכול לצאת ממחויבותו להורים.

השאר תגובה

Back to top button