ספקנות קונספרטיבית ודת

שו"תקטגוריה: כלליספקנות קונספרטיבית ודת
ק שאל לפני 2 שנים

בס"ד
שלום הרב,
רציתי לשאול, לאחר שבזמן האחרון ראיתי שתאוריית ההכחשה לקורונה ולחיסונים גוברת משמעותית במקומות דתיים לענ"ד (או שפשוט פעם לא שמתי לב לכך, אבל כיום קראתי בעיתון שאכן יש דברים בגו ושיעור האנשים שנמנעים מלקבל חיסונים גבר מאוד בגלל אותם תאוריות הי"ו),
האם ניתן לומר שמי שדתי ומקבל את תאורית הקונספרציה ככל הנראה ראוי שיוריד משקל מטיעון העד? ואם כך מתחזקת כלפיו משמעותית השאלה מדוע הוא דתי בעצמו במידה ונסמך על טיעון העד לביסוס יהדותו…
אני שואל זאת מכיוון שנחשפתי לכך שיש כל מיני רבנים ומחזירים בתשובה שמשתמשים בטיעון העד למיטב ידעתי ומאידך מאמינים בכל מיני דברים תמוהים החל מ5G ועוד, ובפרט שחלקם ד\ר ממכון ויצמן או משהו כזה~…
ב. אפרופו בהקשר ספקני דומה נזכרתי לשאול, האם לשיטתך -תפיסה לא ספקנית שסוברת שלא צריך לבסס אקסיומות זה מכיוון שהאדם מניח שהאקסיומות בעלות משקל שונה מאשר טענות רגילות (מעין בירור), או שמא מדובר בהנהגה בעלמא?(במשל לראיה הקוסמולגית, האקסיומות הם סיבת עצמם או שמא brute fact בעלמא רק פשוט "כפוי" עלינו נק' מוצא להתחיל ממשהו וכו' אבל הם לא "משהו אחר"/לא בנסיוננו וכו').
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

זה כתב חידה? לא הצלחתי לפענח. איני מכיר את התופעות שהזכרת ולא הבנתי מה אתה שואל.
אין דבר כזה כללי הנהגה ביחס למציאות. אם אקסיומות לא צריכות בירור פירושו שהן נכונות גם בלי בירור (כמובן לא בוודאות). מה עניין כללי הנהגה להכא? אני לא מאמץ טענות בגלל כללי הנהגה.

ק הגיב לפני 2 שנים

סליחה חשבתי שאתה מונח בדברים, בזמן האחרון נתקלתי (ואני חושב שזה כבר תקופה ארוכה אבל בזמן האחרון יש לי תחושה שזה התגבר והתרחב ונהיה כבר משמעותית יותר נורמטיבי לאחוז ככה)
שיש כל מיני רבנים ומחזירים בתשובה די מופרסמים שחלקם נחשבים כמומחים לתחומים מסויימים שמעלים תאוריות קונספרציה רבות מאוד לעבר חסידיהם כיום על הקורונה וחיסונים -השטלתות של הממשלות על העולם/בונים חופשיים/ אילטומיטי(אם אני כותב זאת נכון) חיסונים/ביל גייטס/5G/ביבי/ארגון הבריאות העולמי/שב"כ/מוסד ועוד כהנה וכהנה [דומני שכל הדוגמאות שננתי זה רק ממאמר בודד שקראתי בנושא…].
ולהבנתי הדבר הזה מתחיל לצבור קצת תאוצה, כי ברגע שלאנשים יש ספק קטן על מהימנות וכוונת המחסנים ו*מטרת* החיסונים – למה שהם יתנו חיסון לילדיהם?
ואכן קראתי אתמול מאמר שע"פ נתוני משרד הבריאות יש ירידה של כ10% בשיעור המתחסנים בחברה החרדית לשפעת לעומת החברה הכללית. (מה שפעם לא היה!) והם תולים זאת בעקבות כלל התאוריות קונספרציה ועלונים וקווי טלפונים שמזהירים מפני החיסונים הללו. נראלי שלא מזמן גם היה טורון ביתד נגד הנושא וחבורת המשוגעים אבל לא נראלי שזה עוזר במיוחד.
https://www.themarker.com/coronavirus/.premium-1.9338419

בכל אופן, רציתי לשאול משהו אחר, מכיוון שלמיטב ידעתי חלק מאותם מחזירים בתשובה מקבלים את היהדות בתור "הדת האמיתית" בעקבות טיעון העד, האם בכך שהם אוחזים בתאוריות קונספרציה כלל עולמיות לא אמורים להסיק לכאורה שטיעון העד איננו חזק כל כך…? כך שהוא לפחות חלש בהרבה ממה שהם חושבים ומסיקים דרכו?

נ.ב
אני לא חושב שכרגע יותר מידיי אנשים מקבלים את התאוריות המועלות כלשונם וככתבם, אבל אני כן חושב שקיים איזשהוא תחושת אפורייה לגבי הדברים כאילו "משהו" לא אמיתי בדברים.

—-
ב. אוקיי תודה, כמובן שקיימת איזשהוא בעיה בגישה הזאת כי אי אפשר להוכיח שהם נכונות מעצם טבעם שהם אקסיומות (ובכללי בלתי אפשרי לגשר על הפער בין האדם חיצונית אליו). מקס' אני מניח שאתה יכול לטעון משהו בסגנון שאתה חש שהם נכונות אבל זה מזכיר לי כללי הנהגה כי פשוט אין לנו משהו אחר עדיף ואם נתחיל להסתפק נוכל להסתפק באינספור דברים אחרים.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

הם כמובן יאמרו שיש הבדל בין האמינות של שרשרת המסירה היהודית שלא הייתה אינטרסנטית לבין הגורמים שבהם מדובר כאן. אבל להתפלפל ולחפש עקביות אצל בעלי תיאוריות קונספירציה – נשמע לי עיסוק לא מעט מועיל ומעניין.

כמעשה גזרת הקונספיר הגיב לפני 2 שנים

חייזרי שחק השתלטו ברגע האחרון על מחשבו של המשיב והחליפו 'מאד' ל'מעט' פן ייפגע כבודם של בעלי הקונספירציות

השואל האחרון הגיב לפני 2 שנים

האם הרעיון שאלוהים נועץ במלאכים לפני שברא את האדם אינו קונספירטיבי במהותו?

יחי ההבדל התהומי הגיב לפני 2 שנים

בס"ד טו"ב בכסלו פ"א

תידע כוזב ניתן להפיץ על אירועים הנעשים בסתר 'בחדרי חדרים'. אי אפשר להשתיל מידע כוזב על אירועים שהתרחשו בפני מאות אלפי אנשים.

על אחת כמה וכמה שלא ניתן לעשות זאת אצל 'עם קשה עורף' שכמעט לאורך ההיסטוריה שלו היה 'מפוזר ומפורד'. איך אפשר ללא שלטון מרכזי חזק להשתיל 'תודעה כוזבת' אצל אנשים סופר-ביקורתיים המפוזרים בין ישויות מדיניות נפרדות? ועוד מידע המחייב אותם בתרי"ג מצוות לא פשוטות.

בברכה, ירון הלוי בורלאי-וורקהיימר

ק הגיב לפני 2 שנים

אכן גם אני חושב שזה לא מעניין למדיי ועדיין אני רואה כאן איזשהיא סתירה הזויה בין בין מה שהאדם מייצג במקום אחד למקום אחר. גם אני חשבתי לחלק כך אף שמצאתי גם לכך קושיות.

שצ"ל שכחת שלא הגיוני לפרסם מידע לא נכון לגבי מדינות שלמות בלתי תלויות זו בזו ועל חשיבות שמירת מרחק ושימת מסכה במקומות סגורים ועוד שלל טקסים מוזרים כמו לחיצת מרפקים.
בזמן שמאחורי הכל עומדים בכלל בונים חופשיים במסגרת אילומינטי ומסדר מערכות ביטחוניות כמו שב"כ שמאיימות על ראש הממשלה ברצח (ובמקום אחר רב אחר מכניס את ביבי יחד לקונספרציה עם ביל גייטס שתורם לחיסונים כדי לעשות עלינו כספים כמדומני).

בכל אופן כידוע מצוות סוכה בנויה מן מוכרי פירות האילן שרצו להגדיל רווחיהם (שלא לקצוץ בעצמו) תפילין ממעבדי העורות ומתנות הכהונים מן הכהנים.. הקורבנות ממגדלי הצאן ובקר, והעניים בשביל הצדקה (ואף עשו לזאת אידאליזציה כר"ע) כיבוד הורים בגלל האבות שרוצים שילידהם יתנהגו כדבעי… ואם נגדיל בקוספרציות (אף שלא ידוע לי שאותם רבנים סוברים כך) כמו הטענה שהרמזורים מיועדים בשביל שאנשים "לא יחשבו על מה שחשוב באמת" ויצאו נגד הממסד, אז המלך הירבה במצוות והגדיל עול התורה שיחשבו בו.

ואם תפקיד הכמטריילס ממטוסי הריסוס להוריד את היכולות הקוגנטיביות של האזרחים ולדלל את האכולסין, אז תפקיד לימוד העיון להוריד את השאלות באמונה ע"י שימצא טעם בלימוד :).

לק' – שלום רב,

לגבי 'הבונים החופשיים' יש ראיות ברורות שהם רוצים להשתלט על העולם. הרי 'הבונים' אלו ת"ח (שעליהם נאמר: וכל בניך למודי ה' – אל תקרי בניך אלא בוניך'). והם באמת 'חופשיים', שאין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה.

ואכן תלמידי החכמים כ'בונים חופשיים' שואפים שכל באי עולם יקבלו עליהם עול מלכות שמים, כדי שכולם יהיו פנויים לעסוק בתורה. הרי מפורש ש'הבונים החופשיים' שואפים שערכיהם ישלטו על העולםכולו.

בברכה, פרייאר באואר

לגבי הרמזור – הוא מבואר בתורה : 'ויאמר אדום לא תעבר בי 🙂

השאר תגובה

Back to top button