ספריו של הרב יניב

שו”תקטגוריה: תורה ומדעספריו של הרב יניב
אסף נשרי שאל לפני 10 חודשים

שלום.
ראיתי כתבה (במקור ראשון) על הרב שמואל יניב ועל שיטתו. אני מתאר לעצמי שהרב מכיר את שיטתו. הוא מראה ע”י שיטות דילוגים למיניהם בתורה כי מוצפנים בתוכה קודים ובעזרת זאת הוא מוכיח מקורה האלוהי. מעניין כי הוא מביא ויכוח הקיים בין הסטיסטיקאים לגבי ההוכחות הללו. שם הוא טוען כי פרופ’ דורון ויטצום כתב מאמר בכתב עת מדעי ולאחר שחוקרים טענו שאין בדבריו כלום הוא הציע מיליון דולר למי שיפריך את טענותיו. האם הרב מכיר את הנושא ? האם יש לרב מה להוסיף בעניין ?
בברכה אסף נשרי

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים

אני מכיר היטב ולא מאד מוקיר. הרב יניב, במחילת כבודו (הוא היה ר”מ שלי בשישית), לא מבין בזה מאומה ואין לו השכלה מתמטית. שמעתי ממנו לא פעם על מופתים וחידושים מתמטיים מרעישים בתורה שכל ילד בגן יכול להסביר אותם.
לגבי ויצטום וחבריו (כמו איליה ריפס) חלקם מתמטיקאים מאד רציניים, אבל עדיין העניין שנוי בוויכוח בין מומחים. ממה שראיתי זה נראה לי מפוקפק. מעבר לזה, גם ועדת בדיקה שהקימה האוני’ העברית לבדוק את העניין שכללה את אומן ופורסטנברג, שני מתמטיקאים דגולים ממש, מצאה למסקנה שאין שם ראיות ברורות.
הצעה של מיליון דולר לא אומרת הרבה כל עוד אינך קובע מי הוועדה שתבדוק את ההפרכות הללו, שהרי רבים הפריכו וויצטום וריפס לא מקבלים את טענותיהם. מה עוד שזו אסמכתא בעלמא.

השאר תגובה