"עבודת ההשכבה"

שו"תקטגוריה: הלכה"עבודת ההשכבה"
חיים שאל לפני 2 שנים

פורסם בשם הרב זילברשטיין פסק הלכה שלא להעיר ילדים בעת אזעקה כדי להיכנס לממ"ד.
האם אתה מסכים לו?
 
הנה:
https://www.bhol.co.il/news/1219704

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אעתיק לכאן את מה שכתבתי בוואטסאפ כשעלתה השאלה הזאת:
הרב זילברשטיין יהודי עם רגליים על הקרקע ומכיר בדיוק את המציאות (שם מישהו טען שהוא מנותק מהמציאות). אלא שבניגוד לכמעט כל הרבנים האחרים שחושבים בדיוק כמוהו לגבי גישת ה"השתדלות" (האינפנטילית והסתירתית, יש לומר) הוא גם עקבי וישר. זו אכן המסקנה המתבקשת מהגישה הזאת, שמשום מה קיבלה מעמד של עיקר אמונה. האלטרנטיבה היא להיקלע לסתירה שצוטטה שם מר"ח קנייבסקי שכתב שאין סכנה לת"ח להיפגע מטיל אבל הם חייבים בהשתדלות להתמגן.
האלטרנטיבה האמיתית והיחידה לגישה התימהונית הזאת היא ה"כפירה" שלי: הדבר תלוי בנו ולא בקב"ה ואין שום עניין של השתדלות. המצאה חסרת שחר. ופשוט.

חיים הגיב לפני 2 שנים

ציטוט התשובה של הרב זילברשטיין:

פסק הלכה לא שגרתי של הגאון רבי יצחק זילברשטיין רבה של רמת אלחנן בבני ברק וחבר מועצת גדולי התורה, שהתפרסם בשנת 2014 במסגרת מבצע צוק איתן, בעקבות שאלות שהגיעו אליו מהורים בנוגע לאזעקות באמצע הלילה. כשהשאלה המרכזית היא האם להעיר את הילדים? ההורים מסבירים כי לאחר שמעבירים אותם למרחב המוגן הם מתעוררים ולאחר מכן הם עייפים בבוקר בתלמוד תורה.

"כידוע, עבודת השכבת הילדים היא עבודה קדושה אך גם קשה, ולאחר שב"ה הילדים נרדמים, אנו מתפנים כדי לסדר את הבית מהיום שעבר, ולהכינו ליום המחר, אתמול בסביבות השעה עשר בלילה הייתה אזעקה, הערנו את הילדים, והוצאנו אותם למרחב מוגן כפי שההוראות מחייבות", כך כתבו ההורים.

"לאחר שהסכנה חלפה, התחילה חגיגה בבית, הילדים קבלו ערנות לא רגילה, ולא יכלו להירדם, כמובן שזה שיבש לנו את כל הערב, אך גם הילדים עצמם סבלו, ולמחרת כשהלכו לתלמוד תורה היו מאד עייפים ולא יכלו להתרכז בלימוד".

שאלתם: האם בפעם הבאה שתהיה אזעקה צריכים להעיר אותם ולפעול כפי ההוראות או שאפשר להשאיר אותם לישון במיטתם?

הגר"י זילברשטיין השיב בתשובה שהופיעה בקובץ 'ווי העמודים' היוצא לאור מתשובותיו ואמר כי אין חיוב לאישה להעיר ילד ולהוציאם למרחב מוגן, הרב זילברשטיין מפרט שתי סיבות.

א. כי חובת ההשתדלות להיכנס למרחב מוגן היא לאנשים מבוגרים ולא לילדים כי קטנים מצד עצמם אינם חייבים במצוות, לכן הם פטורים מחובת ההשתדלות ולכן גם אנו לא מחויבים להעיר אותם ובפרט שהדבר מזיק להם כשמעירם אולם וגם מבטלים אותם מהתורה.

ב. הם תינוקות שלא חטאו, וייתכן שבגלל זה אינם מחויבים בהשתדלות ותורתם של תשב"ר אין בה דופי כמבואר במסכת שבת אין העולם מתקיים אלא בשביל הבל תינוקות של בית רבן לכן אין חיוב מן הדין להעירם.

שלום הגיב לפני 2 שנים

לפי הרב זילברשטיין, אין גם עניין לבנות ממ"דים בתלמודי תורה ולהעביר את הילדים לשם בעת אזעקה.

אלא שיש לומר שצריכים להעבירם לממ"ד מדין "חינוך" ל"מצוות השתדלות", ורק בלילה כשהם ישנים יש פטור מדין חינוך כי היא כרוכה בטרחה גדולה. נכון?

וברכה הגיב לפני 2 שנים

אז הרב זילברשטיין הוא ליצן ילדותי. נו, שוין.

בס"ד ב' בסיון תשא"ף

את הנימוק שהביא הגר"י זילברשטיין – שילדים אינם חייבים בהשתדלות – ניתן לכאורה לדחות, שהילדים לא חייבים, אך ההורים חייבים בהשתדלות להציל את ילדיהם מסכנה.

אך ההנחייה המעשית – להימנע מהערת הילד כדי לרוץ מדי אזעקה למקלט – מובנת מאד. הנזק הנפשי של אובדן שינה וחרדה יומיומית בריצה כמה פעמים בלילה למקלט – הם נזק מצטבר, שאולי עולה בהרבה בחומרתו על הסיכוי הקלוש להיפגע מטיל. כך שבאמת יש לחתור למצב של מוגנות לילדים ללא הערתם והבהלתם למקלט.

לכאורה, עדיף שכל המשפחות וילדיהן יילכו לישון במקלטים עד יעבור זעם. כך זכור לי שעשינו בילדותי בעת מלחמת ששת הימים. כל דיירי הבניין וילדיהם שהו במקלט של הבית, מיום שני כ"ו באייר עד יום רביעי כ"ח באייר בצהרים שכבר יכולנו לצאת.

עד היום שמור בזכרוני יום חמישי כ"ט באייר שבו כבר שיחקנו בחוץ, כיום שטוף אור בצורה בלתי רגילה. פשוט אחרי יומיים בחשכת המקלט – היה נראה אור היום בעוצמה בלתי רגילה.

בברכה, פייביש ליפא סוסנוביצקי דהארי (בעמח"ס דעת בעל הבית)

יש להעיר גם שהליכת ההורים למקלט כשהילדים נשארים בבית – היא בעייתית גם מהחשש שהילדים יתעוררו מרעש האזעקות וכשיגלו שהוריהם אינם איתם – יחרדו. גם מחשש זה נלע"ד שעדיף שהילדים והוריהם יילכו לישון במקלט עוד לפני האזעקה, או עכ"פ שיורידו את הילדים למקלט בהחת ללא בהלה, שהרי עצם הריצה המבוהלת של רבים למקלט – היא גופה סכנה לא קטנה.

תיקון הגיב לפני 2 שנים

בפיסקה האחרונה, שורה 4
… למקלט בנחת ללא בהלה, …

השאר תגובה

Back to top button