עבודת ה’ ברגש

שו"תקטגוריה: כלליעבודת ה’ ברגש
מנסה להבין שאל לפני 3 חודשים

קראתי באתר פה כמה פעמים שאתה טוען שאין ערך ברגש לכשעצמו אלא רק אם הוא עוזר להקל על האדם בשונה מעבודת ה’ בשכל שבה אתה רואה את ערך לעבוד את ה’, לכאורה אם המטרה שלנו היא להתחבר לאלוקים, ע"פ דברי הרמח"ל שהקב"ה רוצה להיטיב לנו וגזרה החכמה שהטוב יכול להגיע רק למי שיש בו את הטוב, והטוב זה להיות מחובר לה’ שהוא הטוב האמיתי, א"כ למה להניח שזה מגיע רק מהשכל, אני כן חושב שלדעת אותו ואת רצונו זה החלק המרכזי, אבל למה שאני מרגיש איזה קרבה מיוחדת או תלות בו יתברך זה לא ערך לכשעצמו לדעתך?.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

ראשית, אם אתה מניח שהמטרה היא חיבור רגשי אז כמובן שיש ערך לרגש. אלא שזו הנחת המבוקש. לטענתי שאין ערך לרגשות, אז כנראה זן גם אינה המטרה.
כפי שכתב בנפה"ח, בניגוד לחסידות, הדבקות אינה חוויה או רגש אלא מצב מטפיזי. העיסוק בתורה הוא הוא הדבקות בה' (ולא שהוא מביא לדבקות בה', לפי החסידים שמפרשים דבקות כחוויה או רגש), כי אנו עוסקים ברצונותיו, והוא ורצונו חד. רצונותיו בלולים בנו ולכן אנחנו מחוברים אליו. זהו מצב אובייקטיבי, בלי שום קשר לשאלה מה אנחנו חווים או מרגישים. דבקות של ליטווק.
בדיוניי על הרגש העליתי אפשרות שמוטלת עלינו פעילות שתעורר רגש, אבל הערך הוא הפעילות והרגש הוא רק היעד שלה (כי הוא לא בידינו). נפ"מ לאדם נטול רגשות (פגם אורגני במוח). האם לדעתך יש לו בעיה כלשהי בעבודת ה'? לדעתי ממש לא. הוא אמור לעשות את אותם דברים, אבל אצלו לא יתעוררו רגשות כי אין לו ממד כזה. בעיניי אין באדם במצב כזה שום בעיה ערכית.

מנסה להבין הגיב לפני 3 חודשים

אני חושב שאדם נטול רגש הוא כמו אדם ממש טיפש שלא יכול לעסוק בתורה (או לפחות לא להגיע לעומק שלה), כלומר, הוא פספס איזה חלק מסוים בעבודת ה’. אני מניח שהמטרה שלנו בחיים זה להיות כמה שיותר טובים שזה אומר להיות מחוברים לה’ שהוא הטוב האמיתי, ציינתי שאני מבין שזה כך ע"פ דברי הרמחל בדרך ה’ פ"ב, א"כ אני מנסה להבין למה ברור לך (או למה כך כותב הנפה"ח) שהחיבור אליו זהו מצב מטאפיזי, למה אי אפשר לומר בצורה פשוטה יותר שכשאני יודע ומבין את רצונותיו ובנוסף אני קרוב אליו מבחינה רגשית זה יוצר חיבור לקב"ה, וממילא יש בי את הטוב של ה’. להבדיל, גם שאני מכיר היטב בן אדם וקרוב אליו רגשית אני נהיה מחובר אליו והוא נהיה חלק ממני. או שאתה טוען שיש מטרה שונה, וא"כ מה ההיגיון בה?.

השאר תגובה

Back to top button