על ביקורתיות לאור האונס הקבוצתי באילת

שו”תקטגוריה: מוסרעל ביקורתיות לאור האונס הקבוצתי באילת
תם. שאל לפני 11 חודשים

 
לאור המקרה המצער באילת ולאור ההפגנות והתמיכות והשביתות שזכו לגיבויים של כלל אזרחי ישראל (כמעט) כולל פוליטיקאיים מכל קצוות הקשת לבד מהחרדים כמובן… ואחרי טורים ארוכים על כמה החברה החרדית מזיקה לכלל החברה חשבתי להעלות כאן מקום לחשיבה ולביקורת על מה האלטרנטיבה שהחברה הישראלית מציעה…
ומה דעתו של הרב בכל אלה הנראית סותרת ולא ברורה. 
אצרף בתחילה ציטוטים מתוך טור 227 של הרב במקרה הקודם שהסעיר כאן את המדינה לימים מועטים למי שזוכר המקרה בקפריסין. 
להלן:
החברה המתירנית שלנו. היא אשמה לא מעט במקרים הללו.
אנשים מגדלים ילדים באווירה שמין הוא כמו אכילת ארטיק בקיוסק, אם בא לך תקנה ותעשה עם מי שאתה רוצה (רק לא להסתבך בהריון לא רצוי, ואם כן – אנא רצח את העובד כמה שיותר מוקדם: מין בטוח מונע רצח, ומין לא בטוח מצדיק רצח). אחר כך מתפלאים שהנוער לא מכבד את פרטיותה של האישה ופוגע בממדים הכי אינטימיים של אישיותה ונפשה. אם אלו אכן ממדים כה אינטימיים, האם לא מן הראוי לחנך את הנוער, בנים ובנות, לשמור את זה לבני זוג בדווקא ולא לכל מי שפוגשים בבר כשאני במצב רוח ידידותי? האם פגישה מקרית בבר, גם אם לא הוכנס סם אונס למשקה של הבחורה, הוא כן בסדר? אם מין הוא כל כך בנאלי, אל לנו להלין שאנשים לא רואים בזה ענין כה גדול. אי אפשר לחנך ילדים לכך שמין חופשי זה בסדר גמור ואין בכך שום עניין מיוחד (ולכן אפשר לעשות את זה בגיל 12 עם מי שרוצים, כל עוד מקפידים לרצוח בזמן את התוצאות), אבל בו בזמן לראות בזה איזה חילול פנימי מאד עמוק של האוטונומיה והאינטימיות המינית של הנאנס או הנאנסת. לדעתי הבלתי מקצועית בעליל, זה פשוט לא הולך. זה שדר כפול וסתירתי.
הדבר דומה בעיניי לחברה קומוניסטית שתגדל את ילדיה על כך שכסף הוא כלום ובעצם הוא שייך לכולם, ואז תצא בזעקות שבר נוראיות על אנשים שגונבים או גוזלים כסף מאחרים ומזלזלים בממון הזולת. אם כסף אינו עניין אז הוא אינו עניין. אי אפשר לרקוד על שתי החתונות. ושוב, גם בחינוך כזה אסור לגזול, אבל אני נגד זעקות השבר של הקוזק הנגזל.
ובהמשך דבריך שם:

האשמת הקרבן
כבר לקיתי בעבר בהאשמת הקרבן (למשל בטור 225, על הטרור הלהט”בי), כשאמרתי שנשים לעתים נושאות באשם תורם למעשי אונס ולהטב”ים נושאים באשם תורם לאלימות כלפיהם. כעת אני מוסיף חטא על פשע, ומוסיף לעניין את האשם התורם של החברה שבתוכה אנחנו חיים. גם לה יש אשם תורם. כמו שאי אפשר לתת לנשים להסתובב ללא בגדים ברחוב ואז להתלונן על מעשי אונס, אי אפשר לחנך ילדים ונוער באווירה של מתירנות מינית גמורה ואף להפוך אותה לאידיאולוגיה (וללגלג על הדתיים החשוכים שעושים מזה עניין), ואז כשמגיעות התוצאות ליילל ולהתלונן. ושוב אומר שבשני הטיעונים הללו אין בכוונתי לנקות את העבריינים מאשמה, אלא להצביע על אשם תורם של גורמים נוספים (הקרבן והחברה).
 

מדבריך יוצא שבגדול אם לא הפחד שיתפסו כמעט כולם היו מבצעים פעולות מעין אלו, הפחד להיחשף מונע את הברבריות ולא שום קוד אתי ומוסרי.
אחר כל זה אשאל האם:
א. לא עדיף דוסים אנאלפבטים כאופציית הרע במיעוטו (על הצד שזה רע)? 
ב. איך זה שאנשים שפויים שדואגים כל כך לנשים לא מבינים אחת ולתמיד שהמתירנות והערבוב הם אלו שגורמים לכל הזוועות הללו?!
ג. האם דעתך שאכן הפרדה בין המגדרים היא הפיתרון היעיל ביותר לחברה ככלל ולנשים בפרט ויש כאן את ההיפך הגמור מהדרה? 
ד. מחאת המכנסונים כתבת https://mikyab.net/%d7%a9%d7%95%d7%aa?user=mikyab \”אם למישהו מפריעה הופעה למרות שהיא בהתאם לנורמות המקובלות, חובת ההישמרות היא עליו. שיילך לרופא או יתפטר. זו לא בעיה של התלמיד/ה\” במה שונה דעתך ממה שכאן כתבת (סטור דלעיל)  שיש לקרבן אחריות.? 
ה. האם ארגוני הנשים הפמיניסטיות בשלל גווניהן אינן גורם משמעותי בתוצאות האומללות הללו? 
תודה מראש. 
 
(אתגר חשיבה למעוניין, אם האונס היה מתבצע על ידי חרדים…  מה הייתה תגובת החברה הסובלנית שלנו, ספויילר, היו מביאים מן הגורן ומן היקב אצל המתונים שבנינו הוכחות אין ספור שהדבר נובע מסגירה והדרה של המינים..) 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

תם, האנלוגיות והקושיות המופרכות שלך, וההשערות מה היה קורה אם היו אלה חרדים, קצת מתישות אותי. כמה פעמים כבר לא עניתי על הקלוצקשייעס הללו, ואחרי המנוחה חזרת אלינו שוב ללא שיפור ניכר.
זו אפולוגטיקה חרדית קלסית, ואני שוב ושוב קורא אותה ותוהה מה היה קורה אם הלמדנות של החבר’ה הללו הייתה נראית כמו האנלוגיות והקושיות המגוחכות שהם מעלים במסגרת האפולוגטיקה שלהם. מצבנו/מצבכם היה עגום למדיי.
היכן ראית סתירה בדבריי? כך אתה מקשה גם סתירות ברשב”א או ברמב”ם? לא בטוח שהייתי משלם לך את מילגת הכולל (אם אתה לומד בכולל).
מדבריי לא יוצא שכולם היו עושים זאת לולא הפחד. היכן ראית זאת בדבריי? כך אתה מסיק מסקנות גם בכולל? ע”ע מילגה.
אתה מערבב בין עמדה שאני מציג לבין טענות שלי כלפי החברה החילונית ועקביותה. אם תקרא שוב אני מניח שתבין, ואם לא אז גם אחרי ההסבר שלי לא תבין.
על כל שאר שאלותיך לא אענה, ולו רק מפני שאני לא נוהג לענות לשאלות נוסח מה עדיף נבלה או טריפה. 
 

תם. הגיב לפני 11 חודשים

האם להסיק ממשפט זה שבהחלט הרבה היו עושים זאת לולי הפחד זה כה מופרח?!
מפנה בעיקר לסוגריים על רציחת העובר.
אנשים מגדלים ילדים באווירה שמין הוא כמו אכילת ארטיק בקיוסק, אם בא לך תקנה ותעשה עם מי שאתה רוצה (רק לא להסתבך בהריון לא רצוי, ואם כן – אנא רצח את העובד כמה שיותר מוקדם: מין בטוח מונע רצח, ומין לא בטוח מצדיק רצח). אחר כך מתפלאים שהנוער לא מכבד את פרטיותה של האישה ופוגע בממדים הכי אינטימיים של אישיותה ונפשה.

לגבי האפולוגטיקה והאנלוגיה על החרדים, אני בהחלט מסכים עם חלק גדול של הביקורת שלך עליהם, אך עדיין אני חושב שבמכלול (לבד מהסור מרע הדתי) הם הכי פחות מזיקים לחברה, ולכן צר לי כמי שמעריך את חכמת הרב שהרב מתעלם מכך, הא ותו לא מידי, אכן הגיוני שהנושא כואב לי כי בתוך עמי אנוכי יושבת, ויכול בהחלט להיות שאני גם לוקה באפולוגטיקה חרדית קלאסית, אבל באותה מידה אני חושב שכבוד הרב גם מונע מריאקציה שאינה קשורה לביקורת כזו או אחרת כלפי חברה זו.

ואם אין סתירה בין המתירנות של הרס לילדות במחאת המכנסונים לבין הטור הכנה ההוא אכן לא מגיעה לי מלגת כולל של כ430 ש”ח עלובים.

תם. הגיב לפני 11 חודשים

לחידודי
הפרדה בין המגדרים כפי שעשו אבותינו בשמחת בית השואבה במקדש היא נבלה.
מחאת המכנסונים וארגוני הנשים הם טריפה. או להיפך כמובן.
ועדיין אין סתירה בדעותיו של הרב.
אם זה היה רשב”א הייתי מאשים את הבוחער הזעצער במקרה הטוב.

shlomo dov ben zeev הגיב לפני 11 חודשים

אני לא מבין דבר אחד בעקבות האונס האכזר למה לקרוא לזה בכל שם מודרני רק לא תרבות הבימה האם לא אנו אשמים שנגררים אחרי הציוות החילונית {לא מעניין אותי אם גם זה נהוג בעולם}והצרה הגדולה שצוחקים על בנות בית יעקב ולא מונים להכיר בעובדה שכל הורה או רובם היו מאושרים אם בביתם היו נשארים מקצת האיסורים והנוהג היפה של בנות בית יעקב מדוע אף אחד לא מאשים את ההיתר הפסול ליחסים לפני הנישואים אף אחד לא מאשים את הפילוסופי שבכל דור יודע לאשר את הנוהג.

תם. הגיב לפני 11 חודשים

שלמה, מסתבר שבכל מה שנוגע לחרדים, או לשו”ע החמישי כפי שמכנים זאת גורם לרב לרגש ריאקציונלי עז שאינו מצליח להתגבר על השכל הישר. איך אמר פעם ר’ מיכי , מה לעשות אני לא אוטיסט, אף אחד אינו מושלם.

השאר תגובה