קערת ליל סדר טבעונית

שו”תקטגוריה: הלכהקערת ליל סדר טבעונית
יוני שאל לפני 3 שנים

שלום הרב,
מה לגבי הזרוע והביצה בקערה טבעונית ליל הסדר? מצאתי מעט מאד התייחסויות לבעיה (דווקא של רבנים גדולים ומוכרים) וממש הופתעתי מהתשובות שלהם.
אנשים בשאלות כתבו במפורש שזה עניין אידיאולוגי אך הרבנים כתבו להם לשים זרוע וביצה בכל זאת.
 
במה אפשר להחליף את הזרוע והביצה?
תודה רבה.
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

קודם כל, כל עניין הזרוע וביצה בקערה הוא מנהג. מה שמוזכר בגמרא הוא שני תבשילין (בפשטות זו הייתה הסעודה שלהם, ולא סימבול כמקובל היום). לכן לא צריך להיסחף בחשיבות העניין. ראה כאן סקירה יפה:
https://schechter.ac.il/article/%D7%9E%D7%93%D7%95%D7%A2-%D7%A9%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%96%D7%A8%D7%95%D7%A2-%D7%95%D7%91%D7%99%D7%A6%D7%94-%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%A7%D7%A2%D7%A8%D7%94-%D7%91%D7%9C%D7%99%D7%9C-%D7%94%D7%A1%D7%93%D7%A8/
בכל אופן, לאור הגמרא פסחים קיד ע”ב, אתה יכול לשים סילקא וארוזא (ירק מבושל ואורז) בלי שום בעיה. גולינקין מזהה את הסילקא עם מנגולד (סוג של תרד. ראה שם הערה 4), אבל אתה יכול לשים שם כל ירק מבושל.

יוני הגיב לפני 3 שנים

תודה הרב!
אם זה כל כך פשוט אני לא מבין איך יכולה להיות תשובה כל כך הפוכה:
https://www.kipa.co.il/שאל-את-הרב/פסח-טבעוני-2/

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

באמת מוזר. בפרט מהרב שרלו.

קופץ הגיב לפני 3 שנים

יש הבדל בין חיפוש תחליף טבעוני בתור “סמל הזרוע” ובין בירור על עצם החובה להניח זרוע.

יוני הגיב לפני 3 שנים

גם לי זה היה מוזר. ההתייחסות השניה שמצאתי היא של הרב דב ליאור והיא אפילו עוד יותר מוזרה (שלא לומר מעצבנת):
https://www.yeshiva.org.il/ask/35372

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אני חושב שתשובתו של הרב ליאור מאירה את תשובתו של הרב שרלו. שניהם יוצאים נגד הביקורת החבויה בשאלה נגד המסורת והיתר אכיל התבשר והשימוש בו. אבל אם זה כך, היה עליהם לומר זאת ביושר, ולפסוק שמותר ואין בעיה, אבל לא ראוי לעשות כן כי זה מאיר את המסורת באור אחר ויש כאן יוהרא או חומרא יתירא.
כאמור, אני ממש לא מסכים לזה.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

נדמה לי שזו גם כוונתו של הקופץ שליט”א.

אהרן הגיב לפני 3 שנים

יוני, לדעתי אתה צריך לדלג באמירת ההגדה את המילים: “כן ה’ אלהינו ואלהי אבותינו יגיענו למועדים ולרגלים אחרים הבאים לקראתנו לשלום, שמחים בבניין עירך וששים בעבודתך, ונאכל שם מן הזבחים ומן הפסחים”, כיוון שאינך מאחל זאת לעצמך.

אהרן הגיב לפני 3 שנים

לרב –

מה זה “של הקופץ שליט”א”?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

הקופץ הוא ניקו של מי שהגיב כאן למעלה.

יוני הגיב לפני 3 שנים

אהרון,
אני אכן לא מתכוון לברכות/איחולים/שירי שבת/מדרשים וכו שהולכים בכיוון הזה.
דרך אגב, למיטב הבנתי גם הרמב”ם והרב קוק לא.

מיכי הגיב לפני 3 שנים

נאכל שם מן הזבחים והפסחים שיעלו לקיר מזבחך לרצון. לעתיד לבוא נעשה את מה שיעלה לפניו לרצון. להערכתי זה יהיה מנחות מהצומח, אם בכלל, אבל אם אתבדה אעשה את מה שיעלה לרצון.
אין לי בעיה לומר זאת בכוונה. לכן אני גם ממש לא מבין מה יש לרב שרלו (שמכיר היטב את חזון הצמחונות של הרב קוק) נגד הגישה הזאת

א. הגיב לפני 3 שנים

כן, ממש רצונו שיעלו קורבן ויאכלו את בריותיו. מעניין איזה אל זה.

מיכי הגיב לפני 3 שנים

א. אתה מריר וכועס, וזה משבש את שיקול הדעת שלך. אני באמת כותב את זה, לא כדי לקנטר או להיות ציני. מדבריך ניכר שפשוט לא קראת את מה שאתה מגיב אליו. אם תחליט אפריורי שהוא רשע תמשיך למצוא לזה אישור בכל משפט שתקרא ובכל תופעה שתפגוש. בדיוק כמו עמיתיך מהצד השני שרואים את יד ה’ בכל תופעה שהם רואים. אלו ואלו דברי מגמתיים חיים.

משה הגיב לפני 3 שנים

אם תשים בקערת ליל הסדר אורז כפי שהרב ענה לך כאן, כדאי שתשתמש במתכון הזה:
https://imaot.co.il/Book/Page/107433

בכך ניתן לצאת גם יד”ח המנהג לשים תפוז בקערת הסדר.

אגב, אשכנזים שאינם יכולים לאכול אורז בפסח, עדיף שלא להיות צמחוניים.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

שישימו תבשיל אחר. אין קדושה באורז. חוץ מזה אתי עשה של אורז ודחי לא תעשה של קטניות.

א. הגיב לפני 3 שנים

מיכי אני לא יודע מה אתה רוצה ממני, באמת. לא ראית את ההבעות פנים שלי אפילו, אז איך אתה יודע אם אני כועס ומריר? מה נהיית נביא? אני לא מריר ולא כועס, אני שלוו ומסתלבט על החיים ואין בי מגמתיות. כבר כתבתי שאני לא יכול להעיד על עצמי כדורש אמת, אבל אני שם לב שהתנועה שלי היא אחר האמת. אז איך מישהו כזה יהיה בו מגמתיות? אני מכיר את כל הפרשנויות והייתי אפילו קשור מזמן לספר שיצא בנושא. התייחסתי פה למה שכתבת ספציפית הודעה מעל.

א. הגיב לפני 3 שנים

מה נהיית לי כמו הדתיים האלו ששופטים אותך אם אתה עם כיפה או בלי כיפה?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

הכתיבה שלך מעידה, ואין צורך לשפת הגוף. הרי גם שפת הגוף היא רק שפה שמבטאת את הכעס, ולכן גם עליה היית יכול להקשות מניין אני יודע שאתה כועס, שהרי אני רואה רק את העוויות הגוף שלך. בקיצור, מכתיבתך ניכר היטב שאתה כועס ומריר. ההטיות הקשות שלך מורות כן בבירור. אגב, כך אני דן אותך לכך זכות, כי האלטרנטיבה היא שאתה באמת לא מבין ולא מסוגל לנסח טיעון.

אז כעת אסביר בקצרה לפי הודעתך כאן למה כתבתי את מה שכתבתי.
1. המשפט שלך כאן הוא סתירתי מתוך עצמו. אתה מתחיל ברישא “כן, ממש רצונו שיעלו קורבן ויאכלו את בריותיו”. כלומר לא ייתכן שזה מה שהוא רוצה. ופתאום בסיפא אתה כותב: “מעניין איזה אל זה”, כלומר אתה מניח שזה באמת מה שהוא רוצה ושוב הוכחת (לעצמך) שהוא אכזרי ורשע. מש”ל.
2. אבל זו רק הסתירה בתוך המשפט שלך עצמך. מעבר לזה, גם הקשר למה שאני כתבתי פשוט לא קיים. הרי אני עצמי גם כתבתי שלהערכתי הוא לא מעוניין בזה (אלא שאם יתברר שהוא רוצה אני אקיים את רצונו). אז מה תגובתך באה לומר? שהוא כן רוצה או שאינך מאמין שהוא רוצה. באת לחלוק? להסכים? סתם להוציא קיטור? לי נראה אחרון עיקר.
3. וכל זה כמובן גם לא אומר מאומה על אכזריותו, בטח לא יותר מהרבה אנשים טובים שאוכלים בעלי חיים (אלו שעושים זאת בלי עינויים). זה מרוקן גם את ההנחה היסודית שלך מתוכן.
מש”ל,

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אה, ועוד משהו. היכן ראית התייחסות שלי לכיפה שלך? מעולם לא שפטתי אדם לפי חבישת כיפה. אני משתדל מאד לשפוט טיעונים ולא טוענים. גם כשעשיתי לך כאן “דיאגנוזה”, עשיתי זאת מתוך הטיעונים כפי שהסברתי למעלה. מרירות, כבר אמרתי?…

א. הגיב לפני 3 שנים

הכתיבה לא מעידה ומהניסיון של כולנו מי יכול לומר אחרת? ורחוק רחוק כמטחוי קשת, בין כתיבה לשפת גוף במציאות עצמה. ולא אל תדון אותי לכף זכות, כי הטיעונים שלי מעולים. הן בניסוח והן בהבנה. ואם אתה רוצה להוכיח אחרת, תפסיק לקשקש ותצביע איפה בדיוק.

1. כתבתי סלנג כזה. “כן ממש” זה סלנג. אתה יודע אני עוד צעיר, זה השפה שלנו. ומעניין איזה אל זה – לפי דבריך וגם לפי דברי התורה עצמה, אם זה מה שהוא רוצה באמת.
2. שאם הוא רוצה הוא רע.
3. לחיות על חשבון חיים אחרים בשורה תחתונה זה רע. ושום דבר בעולם לא ישכנע אותי אחרת.
4. זה היה דומה. כי אם אני מביא טיעונים מסוג מסוים אז סימנת אותי, כמו שהם מסמנים ע”פ הכיפה.

א. הגיב לפני 3 שנים

הא, ועוד משהו. אתה מוזמן לבירה שכל הסגר יגמר (:

השאר תגובה

Back to top button