רוע בעולם

שו”תקטגוריה: אמונהרוע בעולם
משה רוט שאל לפני 5 שנים

בס”ד
שלום לכבוד הרב מיכאל,
סליחה על הרהורי הכפירה להלן אבל חושב אני שלעתים עדיף להעלות את הנושא מאשר להשתיק אותו. עת לעשות לה’ וגו’.
עכ”פ,
עד כמה שאנחנו מניחים שאלוקים הוא טוב בצורה מוחלטת
 
האם עולמנו זה לא הסתירה הכי גדולה לכך? הרי סוף בעולם קיים רוע – בין מהטבע כמו הוריקן ומחלות , בין מבחירה של אנשים -היטלר ובלעם,  בין מעונשים משמיא כמו ייסורים ואחרי המיתה גיהינום וכו וכו.
אין זו הוכחה מוחצת לכך שאלוהים הוא לא טוב?!
או שאם הוא אכן טוב קיימת יישות נוספת-אלוה רע שמונעת ממנו להוציא לפועל את טובו. (גם קדמונית וכו’, אנו נצטרך להניח שקיימים שתי רשויות טוב ורע)
ראיתי שהרב התייחס באתר לרוע מבחירה  (אומנם זה לא מקדם  הרבה כי יש עוד סוגי רוע רבים) אבל עדיין הוא היה יכול למנוע את הבחירה מהרע אלא שאנשים יעשו רק דרגות של טוב, נניח האם לתת צדקה בשמחה או לא לתת כלל. אבל שלא תהיה אפשרות לרצוח את העני ח”ו. 
אשמח למענה וסליחה אם שאלתי איננה לרוח האתר. 
משה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

שלום משה.
ראשית, כל שאלה עניינית היא לרוח האתר.
לגבי הרוע התייחסתי כאן בכמה מקומות. רוע אנושי הוא תוצאה של בחירה שלנו. אם הקב”ה היה מתערב בכל פעם שהיינו רוצים לעשות רע, לא היה ערך למעשינו הטובים כי הם לא נעשו מבחירה (כי אנחנו יכולים לעשות רק טוב). לגבי רוע טבעי, הסברתי כאן שאולי עולם שמתנהל על פי חוקי הטבע שהקב”ה רוצה בהם למטרותיו מחייב גם את התוצאות הללו בהכרח. האלטרנטיבה היא רק בריאת עולם ללא  חוקים (כלומר שבכל רגע הוא מחליט מחדש מה יתרחש בו), ואת זה הוא לא רוצה (למשל כי אנחנו לא נוכל להתנהל בו בצורה הגיונית כי אין לצפות מה שיקרה).

Back to top button