שאלה על בחירה חופשית

שו"תקטגוריה: פילוסופיהשאלה על בחירה חופשית
ת שאל לפני 2 שנים

שלום הרב.
בספר מדעי החופש אתה מדמה את הנסיבות המשפיעות על "כוח ההכרעה" של האדם כמעין מפה טופוגרפית. יש אנשים שבשבילם הימנעות מחפיסת שוקולד תהיה עלייה על גבעה, מבחינת הקושי בהגעה להחלטה כזו, ויש אנשים שעבורם זו תהיה ירידה קלילה במורד הדרך. משהו כזה.
עוד תיארת, שבמקרים מסוימים וקיצוניים, בהינתן נסיבות פיזיולוגיות-נפשיות מסוימות, יתכן שהעליה תהיה קשה עד בלתי אפשרית בפועל. במקרה כזה נאמר שהאדם פעל שלא מבחירה חופשית.
שאלתי היא כזו: נניח שיש אדם שיש לו "הר" מסוים על המפה הטופוגרפית, משהו שהוא עבורו בלתי אפשרי בפועל לבצע. אבל הוא נמנע מלבצע אותו מסיבה אחרת. האם הוא פעל מבחירה חופשית?
כלומר: בפני X שתי אפשרויות פעולה – Y ו- Z. 
X לא יוכל לעולם לבצע את Y בהינתן המצב המנטלי שלו. עם זאת, X לא מעוניין בכלל לבצע את Y, מבלי להכיר את אי-המסוגלות שלו. הוא בוחר ב-Z מסיבותיו שלו. האם ניתן לומר שהבחירה של X ב-Z היא חופשית?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

מזכיר לי קצת את השאלה הזאת: https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%A1%D7%99%D7%91%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%99%D7%AA%D7%A8
תשובתי לך דומה: זו שאלה סמנטית. תלוי איך אתה מגדיר בחירה חופשית ולאיזה צורך. אני מציע שתגדיר לעניין מה (אחריות פלילית למשל).

השאר תגובה

Back to top button