שמאל וימין

שו”תקטגוריה: כללישמאל וימין
מנחם שאל לפני 10 חודשים

שלום הרב,
איך מסתדר הימין המחשבתי הרואה באידאות וישויות דבר אמיתי, שיש ציבור ועם ולא רק אוסף של יחידים. לבין ימיי כלכלי הרואה את זכות היחיד כדבר עליון?
לא יותר תואם שהשמאל הרואה אוסף של יחידים (ואין ציבור) ינהג בכלכלה חופשית של יחידים?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים

הימין הכלכלי רואה את זכותו של הפרט כערך עליון ולא רוצה שהלאום יתערב לו בחיים אלא במקום שזה חיוני. אבל כשזה חיוני הציבור יכול להתערב. יתר על כן, הטענה הימנית היא שהיד הנעלמה תביא לאופטימום גם את המצב הציבורי. לכן אתה צודק שיש מתח אבל אין סתירה.
שים לב שערך השוויון שעומד בבסיס השמאל הכלכלי-חברתי רואה גם הוא את הפרט במרכז ואת הציבור כמשרת שלו שאמור לדאוג למצבו של כל פרט. במבט הזה, תוכל אולי להבין את העמדה הימנית שלפיה הציבור אינו משרת את הפרטים אלא הם אותו. ממילא אין סיבה שיתערב בין הפרטים לטובתם שלהם אלא רק לטובתו שלו.
בקיצור, הימין נגד התערבות ציבורית בחיי פרט א לטובת פרט ב, לא בגלל שהפרט חשוב יותר מהציבור אלא מפני שתפקידו של הציבור לא לדאוג לפרטים. הימין כן מצדד בהתערבות בחיי הפרט לטובת הציבור והאופי הציבורי. אגב, זו נקודת המוקד בשני טוריי על פייגלין.

מנחם הגיב לפני 10 חודשים

אוקיי, תודה לך! הייתי מבקש, אם יורשה לי, הזמנה של פוסט על ה’ימין’ וה’שמאל’ הכלכלי, החברתי והמדיני והקשר ביניהם. תודה לך על הכל!

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

נדמה לי שיש על כך בסדרת השיעורים על יחיד וציבור באתר:
https://soundcloud.com/mikyabchannel/sets/y7bf7zt3bcib

השאר תגובה