שמיעת שירי אהבה והשפעת המלחין דרך הלחן

שו”תקטגוריה: הלכהשמיעת שירי אהבה והשפעת המלחין דרך הלחן
ישראל שפירא שאל לפני 4 שנים

שלום הרב. האם יש איסור בשמיעת שירי אהבה של גבר לאישה? והאם באמת כל מלחין משקיע במנגינות שלו את האישיות שלו בקמה שזה משפיע גם עלי כמו הסיפור על הרב הנזיר שלא היה מסוגל לשמוע מנגינה שווגנר הלחין?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 4 שנים

שלום ישראל.
איני רואה בזה שום איסור. אהבה הוא נושא ככל נושא אחר, ואין רע בכך ששרים עליו. אמנם לי אישית הדומיננטיות שלו בשירה ובפזמונים שלנו נראה קצת מוגזם, אבל זו כמובן שאלה של טעם.
אם מדובר באהבה של אדם מסויים לאישה מסויימת יש אולי עניין להותיר זאת לרשות היחיד, מחמת הצניעות. אבל איסור בכל אופן איני רואה כאן. כאמור, בשירים שעוסקים באהבה באופן כללי איני רואה שום בעיה.
אם יש אדם ששמיעת השירים הללו מעוררת בו הרהורים אסורים אז יש אולי מקום לדון. וגם שם אולי רלוונטי דין לא אפשר ולא קא מכוין בפסחים כה, וין כאן המקום לזה.

לגבי היחס בין המלחין לשיריו איני יודע לענות. לי זה נשמע מיסטי ולא ממש משכנע, אבל כדאי שתשאל מומחים למוזיקה ומלחינים (וקבל את דבריהם בערבון מוגבל). בכל אופן, כדאי שתחשוב מהי ההגדרה של הטענה הזאת שהמלחין משקע בשיר משהו מעצמו. זה טריביאלי במובן הפשוט (הרי השיר הוא תוצר שלו ולכן ברור שיש השפעה של אישיותו על השיר) ומיסטי אם מפרשים זאת במובן רחב יותר. לכן השאלה לא נשמעת לי מוגדרת היטב.

לגבי הרב הנזיר הייתי שמח לו היו עושים ניסוי ומשמיעים לו מוזיקה של ווגנר בלי לומר לו שווגנר היה המלחין. זה עשוי גם להיות מבחן למשמעותה של השאלה על היחס בין המלחין למוזיקה שלו (ראה דבריי לעיל). זה מזכיר לי את ההלצה של הרבי מגור שכשסיפרו לו שהרבי מללוב מעלה את אביו (שמת מזמן) לתורה שלישי כל מוצ”ש כשהתפלל מנחה של שבת (מעל הזמן), וענה אחריו בהוב”ש ואמן, נענה ואמר: “חכם גדול, נראה אותו נותן לו הגבהה”.
בכל אופן, גם אם היו עושים את הניסוי הזה והנזיר היה מואס בזה, עדיין אפשר לומר שיש כאן עניין של טעם (שקשור לאישיות, וכנ”ל).

השאר תגובה