שעת נעילה

שו"תקטגוריה: כללישעת נעילה
יהודה שאל לפני 2 שנים

שלום לכבוד הרב, ראיתי לאחרונה (כמו עוד הרבה יהודים אחרים) את הסדרה שעת נעילה על מלחמת יום כיפור   את החלק של ביקורת טלוויזיה נשמור לפעם אחרת. אבל רציתי לשאול על נקודה שעולה מדי פעם בסדרה וכמובן שלא רק בסדרה אלא גם בחיים האמיתים, קבלת פקודות מסוכנות והצורך לקיים אותם גם אם אתה לא חושב שזה הכרחי דחוף וחשוב לבטחון המדינה אלא אדרבא זה מסוכן לך ואולי גם לאחרים  ואתה צריך להקשיב לזה רק מכח זה שההוא שנתן לך את ההוראה איכשהו הצליח להתקדם יותר ממך והוא כרגע המפקד ואתה חייב להקשיב לו גם במקרה של סכנת חיים, יש פה שאלה הלכתית ומוסרית 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

יש להאריך בזה טובא, ואכתוב בקצרה.
בד"כ יש חובה לציית כי אחרת הצבא מתפורר. גם לא בטוח שאתה מבין לגמרי את רקע והמשמעות של הפקודה. אבל זה לא מתמטיקה, ואדם צריך להפעיל שכל ישר. אם יש מחירים כבדים וברור לך שזה לא נכון ולא הגיוני אז ודאי שאין ראוי לקיים את הפקודה הזאת. אבל אתה צריך להיות משוכנע  מספיק בזה, והמחיר צריך להיות מספיק כבד. יש להאריך בזה, אבל כל סיטואציה זה משהו אחר. במצב מספיק קיצוני מגיעים לשאלות של דגל שחור ופקודה בלתי חוקית בעליל כמו במקרה ככפר קאסם.
גם אם הפקודה עצמה חוקית, יש עניין של סירוב מצפוני (אם מבחינתך הפקודה עוברת את הקו האדום המצפוני שלך, הגם שהיא חוקית. למשל אדם שמאד עקרוני בעיניו לא לפנות יישובים, למרות שברור שזו פקודה חוקית). 
כבר כתבתי כאן פעם שאמרתי לתלמידים שיצאו לקורס קצינים שלא הייתי רוצה לקרב עם חיילים שאני יודע שלעולם לא יסרבו לי. זה הופך את הפקודות שלי לפחות טובות (כי אני לא חושב לפני שאני נותן אותן). בניגוד למה  שחושבים חיילים מדיי ממושמעים ומשמעת חזקה מדיי יוצרת צבא גרוע. הקו הוא עדין כמובן, וחשוב להתנהל בזהירות כי משמעת היא קריטית להתנהלות צבא ולא היינו רוצים לשפוך את הינוק עם המים.

השאר תגובה

Back to top button