תיקון המידות

שו"תקטגוריה: פילוסופיהתיקון המידות
עדיאל שאל לפני 2 שנים

שלום הרב מיכאל
הרב האם כיום יש בתפיסתך מושג של לתקן את המידות כמו כעס תאוות עצלנות וכ'ו ,
אם כן איך עובדים על זה?, אתה קורא ספרי מוסר מהסוג של תנועת המוסר : סלנתר סלובדקא, קלם
או משתמש בספרי פסיכולוגיה כל שהוא
לגבי חולשת הרצון שאתה מדבר עליו ,האם שם במקרה של שיקול. ערך↔יצר. יש משקל למידות הרעות להשפיע על הכרעות בעת קיום מצווה או חטא. או זה דיון פילוסופי גרידא ולא קשור למידות
2) בעניין של בחירה חופשית ,אם אתה טוען שיש בחירה לכאורה בזה גופא אתה מניח במובלע שיש גמול אחרי חיינו בעולם הבא הלא כן.זה סיבה להסיק שיש שכר ועונש אחרת למה הוא נותן לנו את זה ?או לכל הפחות שהעולם פה ניסיון לבדוק אותנו אם להשמע למצוותיו או לא

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

זה בהחלט חשוב. אני לא מכיר טכניקות לעבוד על זה. אני לא נעזר בספרים כי לא מצאתי משהו שמדבר אליי, אבל זה לא אומר שאתה לא תמצא. המודעות והחשיבה בעצמן הן חשובות, וחשבון נפש אחת לכמה זמן. אם אתה יכול להיעזר במישהו (כמו החבורות שמציע בעל 'עלי שור', אולי תוכל להיעזר בו).
השאלה מה נכון לעשות היא  פילוסופית ואתית. השאלה האם תעשה את מה שנכון קשורה גם לפסיכולוגיה שלך ולמידת הלחצים והיצרים לכל הכיוונים, וכאן נכנסות המידות.
2. לא מסכים. יש לנו בחירה כי הקב"ה רצה שהתוצרים והמעשים שלנו לא ייעשו באופן דטרמיניסטי. זה לא בהכרח קשור לניסיונות וגמול. למשל, ההסבר של הרב קוק לצורך בבריאה, שהקב"ה אינו יכול להשתלם ולכן היה צריך לברוא יצורים לא שלמים שיוכלו להשתלם עבורו, מציע מודל שמסביר מדוע נדרשת בחירה, בלי שום קשר לניסיונות וגמול. ראה על כך בטור 170.

אברהם הגיב לפני 2 שנים

לדעתי, השאלה היא יותר עמוקה מלמה יש בחירה. השאלה היא בעצם: "למה לקיים מצוות ולא לחטוא בעבירות אם בסוף גם החוטא שכל חייו חטא, רצח, אכל גמלים, וחילל שבת וגם להבדיל ראש ישיבה ליטאי שמקדיש את כל חייו לתורה ומקפיד על כל תג ותו מגיעים לאותו המקום (מעפר באת ואל עפר תשוב)?
מה התשובה שתיענה ל(לדוגמה) בחור חילוני שרוצה לחזור בתשובה, ובשל כך הוא יאלץ
לנטוש את חיוו הקודמים את מעמדו ואת אהובתו הגויה ולהפסיק לאכול הרבה מהמאכלים שהוא מתאווה להם, אז גם אם התורה אמת ויש אלוקים, מה הקשר בין הדבר הזה אליו? מכח מה בדיוק הוא מחוייב להערים על עצמו את כל הקשיים הנ"ל?
לסיכום השאלה שלי היא מאיזה כח בדיוק אנחנו מחוייבים לקיים מצוות אם אין תורת הגמול?

מיכי הגיב לפני 2 שנים

עניתי על זה.ץ, ואיני רואה מה כ"כ עמוק כאן
למה לקיים את ציוויי המוסר אם אין שכר? השכר אינו סיבה ערכית לקיים משהו אלא חישוב אינטרסנטי.

אברהם הגיב לפני 2 שנים

איזה סיבה ערכית יש לא לברור בשבת או לא לאכול בשר חזיר?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

אין לי מושג. אבל אם הקב"ה מצווה אז כנראה יש לו סיבה. הסברתי לא פעם, שלא מדובר על ערכי מוסר אלא על ערכים דתיים. אלו ערכים שמטרתם אינה שיפור החברה אלא שיפור העולם.

דביר הגיב לפני 2 שנים

אולי שיפור העולמות העליונים. כי לא ברור איזה שיפור יש לעולם ממעשים כאלו

השאר תגובה

Back to top button