תסכולים

שו”תקטגוריה: כלליתסכולים
א' שאל לפני 5 שנים

שלום הרב
בתפקיד הקודם שלי בתור מכ טירונים חשתי הרבה תסכול. מהחיילים שעושים בעיות, מהעבודה הרצופה, מהדרישות מהמפקדים שמעליי, מחוסר הערכה, מחוסר בהצלחה ניכרת ןעוד. על אף שע”פ “מידת האמת” ידעתי שהתפקיד שלי חשוב, לא הצלחתי להתעסק בעיקר ועדיין הייתי מתוסכל וניסיתי למנוע את זה על אף שלפעמים זה יכול היה לפגוע בהכשרת החיילים (עצלות לדוגמא). לעומתי, אני רואה לדוגמא מפקד שמשרת איתי כרגע בפלוגה (כיום אני סמל) שכנראה החיילים שלו קשים יותר משהיו לי, ואיני חושב שהוא מרגיש שהוא מפקד מאוד טוב. אבל עדיין הוא חוזר עם חיוך לסגל כאילו לא קרה כלום, ושמחת החיים שלו לא נפגעת מזה יותר מדי. 
ב”ה סיימתי את התפקוד ועברתי הלאה לתפקיד שהוא יותר נוח ופחות מתסכל. 
מה שמדאיג אותי הוא שאני חושב שהאתגרים בצבא מהווים אב טיפוס לכל אתגר בחיים. תמיד יהיו מצבים שלא יהיו “כיפים” בלשון המעטה, תמיד יהיו אנשים אחרים שלא נוח להתעסק איתם, עבודה סיזיפית שלא תמיד רוצים לעשות. 
שאלתי היא איך אני נמנע מתחושת תסכול כזו בהמשך? כי כפי שציינתי כרגע הכל בסדר, אך ב”ה אלו הם תנאיי חיי כרגע, אבל ברור לי שבעתיד לא תמיד יהיה ככה, ולא ארצה לחוות תסכול שכזה כל פעם. איך אני “לוקח דברים יותר בקלות”? מצליח לראות את הטוב גם בדברים שפחות נוחים? 
 
תודה רבה 
שנה טובה 

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 5 שנים

שלום א’.
לשאלה שלך אפשר להתייחס בשני מישורים:
1. הפילוסופי (איך מגיעים למסקנה שאתה צריך להיות מרוצה במצבך? האם זה באמת נכון?).
2. הפסיכולוגי (איך מפנימים את המסקנה הזאת ונמנעים מתחושות שסותרות אותה).
על אף שיש לא מעט אנשים שמערבבים בין המישורים (וראש להם הוא ויקטור פראנקל, שמשעבד את הפילוסופיה לפסיכולוגיה), אני מקפיד להבחין ביניהם. אם במישור הפילוסופי אתה מבין שאתה עוסק בדבר הנכון, אין לי אלא לומר לך שעליך לומר זאת לעצמך שוב ושוב, ולשכנע את עצמך להיות מרוצה. אתה עושה ככל יכולתך למען מטרות ראויות בעיניך. עליי להעיר שלמרות הבעייתיות בערבוב המתודולוגי בין המישורים, אני מאמין גדול בזה שקשיים פסיכולוגיים לא לגמרי מנותקים מהמישור הפילוסופי. אם תשכנע את עצמך פילוסופית בזה שאתה פועל נכון וראוי, ייתכן שזה יסייע גם במישור הפסיכולוגי.
אם עדיין נותרים אצלך קשיים פסיכולוגיים לעשות זאת (המישור השני) איני רואה עצמי מוסמך או מבין כדי לסייע.
 
גמר חתימה טובה,

Back to top button