תפילה

שו”תתפילה
נועם שאל לפני 8 חודשים

הרב שלום.
לא פעם אני מרגיש חוסר יכולת או רצון להתפלל 3 פעמים ביום הן בגלל מס’ התפילות שחז”ל קבעו והן בגלל הנוסח הקבוע . אני פשוט לא מרגיש מספיק “רעב” לתפילה וכמו במזון הגופני אם אני לא מרגיש מספיק רעב איני אוכל . לכן גם הפסקתי להתפלל 3 פעמים ביום. תפילת שחרית אני מקפיד . אני רואה בכך הכרעה אוטונומית לגבי עצמי. מה דעתו של הרב בעניין? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 8 חודשים

מה יכולה להיות דעתי? יש חובה הלכתית להתפלל. זו הכרעה אוטונומית לא נכונה.
את הטיעון עצמו אני לגמרי מבין (גם אם  לא מסכים), אבל ההשוואה למזון היא מופרכת. באותה צורה אני יכול לומר שכמו במזון שכשאני רעב אני אוכל לכן גם ביום כיפור כשאני רעב אוכל, או שאם אני רעב לעשיית מלאכה בשבת אעשה. אתה מתעלם מזה שאין חובה לאכול אבל יש חובה להתפלל. 

שי זילברשטיין הגיב לפני 8 חודשים

נועם, לכאורה אם אתה מכיר בחובה ההלכתית להתפלל השאלה שלך צריכה להיות מופנית למשגיח בישיבה או אל פסיכולוג ולא אל פוסק הלכה. מה פוסק ההלכה יוכל להגיד לך על התופעה הפסיכולוגית של השעמום? הוא יכול להגיד לך שלמרות השעמום חלה עליך חובת תפילה.
מה רצית שהוא יגיד לך ?

Copenhagen Interpretation הגיב לפני 8 חודשים

נראה לכאורה מהרמב”ם שאין חובת תפילה על מי שאינו מסוגל לכוון

י.ד. הגיב לפני 8 חודשים

נראה מהרמ”א שאן חובה לחזור על התפילה אם לא כיוונת אבל יש חובה להתפלל למרות שאתה יודע שלא תכוון.

Copenhagen Interpretation הגיב לפני 8 חודשים

אולי המחלוקת תלויה בשאלה האם הוראתם של מסמנים (כמו מילה כתובה/נאמרת) אינהרנטית למסמן או תלויה במסומן הנתפס במחשבה. לדידו של הרמב”ם (פרקים סא-סב במו”נ) אין כל משמעות למסמן בלעדי תפיסת המסומן. לדידו של הרמ”א (בספרו “תורת העולה”) יש שפות (בעיקר לשון הקודש ויתכן קצת ביוונית) בהן המסמן עצמו מורה באופן אינהרנטי על המסומן. לדעתי עמדת הרמ”א גובלת במאגיה ומכאן נובעת התנגדותו החריפה של הרמב”ם לקמיעות.

mikyab צוות הגיב לפני 8 חודשים

קופנהגן, אייקון צוהל.
קישור יפה מאד. לפי זה גם הראב”ד והרמב”ן שחולקים על הרמב”ם מצטרפים בדין זה לרמ”א.
אבל לעצם העניין איני בטוח שאתה צודק. אני מניח שהרמ”א עושה שיקולים פרקטיים שלא נאבד את עניין התפילה, ובפרט אם יש כוונה חלקית שאולי לא מועילה לגמרי מן הדין אבל יש לה ערך וכדומה.

Copenhagen Interpretation הגיב לפני 8 חודשים

תודה!
מצד שני אפשר להניח שגם הרמב”ם עושה שיקולים פרקטיים מבחינתו – שלא נאבד את עניין ומהות התפילה ונשקע במלמולי אברה קדברה ונחשוב שיש בכך חכמה (“חכמתכם ובינתכם”) או שהם מועילים למשהו.

mikyab צוות הגיב לפני 8 חודשים

אכן.

השאר תגובה