תפילין בהמה גבה או דקה

שו”תקטגוריה: הלכהתפילין בהמה גבה או דקה
איתן שאל לפני 3 חודשים

לרב שלום.
בני הגיע למצוות ואני מתכוון לקנות לו 2 זוגות תפילין. אני אדם אמיד מאוד אך יחד עם זאת כסף הוא גם כן שיקול.
האם תמליץ על קניית תפילין בהמה גסה או דקה או שמא עבור רשי גסה ועבור רת דקה? 
תודה רבה ושבת שלום

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

שלום רב.
ככל שאני מבין אין הבדל עקרוני והלכתית אפשר את שניהם. אלא שבבהמה דקה בעבר לא ידעו איך לעבד (זה מאד קשה, ולכן לפעמים החללים קטנים וקשה לדחוס את הפרשיות), ובהמה דקה נקרעת ולעתים עשויה מכמה טלאים (לכן עדיף גסה).
מה קורה מעשית? האם אפשר לסמוך שבבהמה דקה אין קרעים והכל בסדר? יש לשאול סופר סת”ם שמתמצא. אם אומרים לך שכן הייתי קונה דקה.
אחרי שביררת את הנקודות הללו, אם תגיע למסקנה שבהמה גסה עדיף, איני יודע איך להמליץ לך מה לעשות עם ר”ת. זו החלטה שלך מה אתה מעדיף ועד כמה חשוב לך לחסוך כסף.
מזל טוב ורוב נחת.

Gil הגיב לפני 3 חודשים

עוד שיקולים לא כלכליים: בהמה דקה דומה יותר לתפילין המקוריות שהיו קטנות כעין תכשיט. במערות קומרן התפילין בגודל 2ס”מ,הן גם נוחות וקלות יותר ולמקובלים שביננו מאפשרות בנקל התהדרות בשני צמדי תפלין גם יחד… יחד עם זאת כדאי לקנות לבן שלך תפילין גדולות מבהמה גסה כפי שנהוג וכדי שלא יהיה חריג בין חבריו. גם למנהג להגדיל עוד ועוד את התפילין סמך קדום כמובא בברית החדשה על הפרושים שמגדילים תפיליהן כדי להתרברב במצוות…(בדומה לביקורת הרב קוק על חובשי השטריימל:”ולובשי אדרת שער למען כחש”) נוהג זה לבש צורה קיצונית במיוחד בתפילין של חבד השוקלות כמה טון ליחידה

מיכי הגיב לפני 3 חודשים

הדמיון לתפילין הקדומות אינו שיקול רלוונטי לענ”ד. בפרט בנדון דידן שכפי שכתבתי היו אז קשיי עיבוד לעור בהמה גסה.

השאר תגובה