אבולוציה

אריאל שאל לפני 4 שבועות

היי הרב!
רציתי לשאול על הראיה הפיזיקו תיאולוגית לאור האבולוציה:
1. בספרך אלוהים משחק בקוביות כתבת שהאבולוציה ללא יד מכוונת היא כמו איים קטנים מוקפים ים גדול שללא יד מכוונת הם כמעט חסרי סיכוי להצלחה. אבל, ממה שהבנתי, האבולוציה בעצם אומרת שכאשר יש מוטציה ששורדת, היא ממשיכה לדורות הבאים, וגם אם זה רק מוטציה אחת מאלפי אלפי גנים, עדיין לאט לאט מצטברות עוד יותר מוטציות שכאלה שמשנות אורגניזמים. לכאורה לפי זה לא צריך יד מכוונת בכלל.
2. טענת שגם בלי הביולוגיה, יש ראיה מהפיזיקה. אני זוכר (אם זכרוני נכון) שאמרת שיש אינסוף מספרים ככה שזה בלתי סביר בעליל שהעולם יעמוד בדיוק על המספרים של החוקים הפיזיקליים המאפשרים חיים. אבל, לכאורה זה לא נכון. המפת הגדול יצר חומר עם מספר מוגבל של אפשרויות תמרון על פי מה שיצר ואין זה בלתי מוגבל. האם כוונתך שחוקי הפיזיקה היו קיימים ללא קדר למפץ הגדול? אם כן, האם אפשר בכלל לדבר על זמן ״לפני״ המפץ?
תודה!

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שבועות
  1. לכן צריך לקרוא את המשך דבריי שם. החוקים שאחראיים לכך שכל מוטציה ממשיכה הלאה ומאפשרים אבולוציה הם היד המכוונת, והשאלה כיצד הם נוצרו.
  2. המפץ עצמו נשלט על ידי חוקי הפיזיקה. זה לא אומר שהיה שם זמן במובן שאנחנו מדברים עליו. אבל המפץ לא יצר חוקים.
אריאל הגיב לפני 4 שבועות

תודה הרב! רק אשמח להבהיר כמה דברים:
1. אני זוכר שבספר כן טענת שגם בבילוגיה עצמה יש יד מכוונת… אני זוכר לא נכון?
2. אז בעצם חוקי הפיזיקה היו קיימים מאז ומעולם? אני ממש לא פיזיקאי כמוך, אז אני מנסה להבין מה זה אומר קיימים מאז ומעולם לפני שהיה משהו בכלל…

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות
  1. אני כבר לא זוכר למה בדיוק אתה מתכוון. החוקים הם בעלי אופי טלאולוגי, וההסתברויות לאבולוציה רציפה גם הן די קטנות, ולכן הטענה שיש יד מכוונת גם בתוך הביולוגיה אינה מופרכת. אבל דעתי היא שאין הכרח שתהיה יד מכוונת, אף שכמובן אי אפשר לשלול זאת.
  2. אין שום סיבה להניח שחוקי הפיזיקה נוצרו עם המפץ הגדול. הם החלו להיות ישימים אז. אבל השאלה מניין הם באו, ועליה קשה לקבל את התשובה שהם נוצרו במפץ. גם אם הם נוצרו במפץ השאלה מה יצר אותם. הרי את היקום יצר המפץ, אבל לפני המפץ (עד כמה שבכלל ניתן להשתמש בביטוי הזה) הייתה נקודה סינגולרית שממנה הגיע היקום. אבל מה יצר את החוקים באותו רגע? הם התפוצצו מתוך אותה נקודה סינגולרית?

Back to top button