אוכלי חול… וכבדי נעלים

שו”תאוכלי חול… וכבדי נעלים
פישקה במילואים שאל לפני 9 חודשים

בתור חרדי לאבא ששרת בצבא, מעולם לא השתכנעתי מהטיעון שפוטר את החרדים מלהתגייס ולשאת בנטל. מתוקף הצורך בלימוד התורה ושהיא מגינה ומצילה ואכה”ל.
אבל במקרים לא מעטים, בעבר ובהווה יש משהו שכן גורם לי לחושב שיש בכך צדק לא להתגייס לחרדים בפרט ולכל אזרח החפץ חיים בכלל.
אני מעלה את הדברים כאן אודות לסיפור של חייל גלוני שהיסס לחתור למגע מול מחבל חמוש בקבוק תעברה, מבלי להכניס לפרטי המקרה הספציפי, והמנעים של החייל להגיב, הרי שרבים וטובים טעונים (בצדק, שמקרה הזה ובאין ספור מקרים נוספים) זהו פועל יוצא של עודף אתיקה וטוהר נשק שצה”ל משכשך רגליו בו עד צוואר. הכבוד להיות הצבא המוסרי ביותר בעולם ולענות מדליות של סובלנות ואיפוק. התחושה של רבים שצה”ל מזן מסמס עד זרא ללוחמים את כל המוטיבציה וכו’  (אנקדוטה לה הייתי עד, בתקופה בה החיילים השתלטו על ספינת המשט הטורקי הזדמנתי לתחנה המרכזית בתל אביב עמדו שם חיילים והתגרו בבחור ישיבה בין הדברים הם שאלו אותו, הלו, גבר, אתה רוצה להחזיק רובה? הבחור החרדי החליק את ידו על ניצני זקנו והשיב להם: כן, אבל רק אם הרובה אמתי ולא מפלסטיק…)
בימים שאחרי המקרה של החייל בקדומים, שלח מפקד גולני איגרת לוחמנית ופטריוטית משהו, להשיב את הכבוד האבוד לחיילים, ומנגד חיילים אחרים מעידים שמצגות ובמסמכים כאלה ואחרים מופיע שבקבוק תעברה אינו נכלל בנשק חם.
ושוב בריטואל קבוע שלא היה מבייש  את השבילים והמסילות שעל ‘גבעת הישיבה’ אלו מוכחים ואלו דוחים דנים ומפלפלים בהוראות פתיחה באש מעל ראשם של החייליים המסכנים שיוצאים מבולבלים בשדות הקטל ועם הגב לקיר עליהם לבחור בהדחה מהצבא במקרה הרע או מכות מהפטיש של הפרקליט הצבאי במקרה הגרוע.
לאור המקרה חשבתי שאולי זו הזדמנות לשאול את הרב:

  1. האם בתור אזרח מן השורה הרב חושב שיש טעם להסתכן ולשלוח יד להצגה זולה במחיר יקר (זכור לי שבאחד הסבבים בחוטף עזה הרב כתב משהו בנושא ולא מצאתי מקומו)                                                        
  2. האם להלכה יש דעה בעניין לקיחת הסיכון במקרים כאלה.

תודה מראש.   
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 9 חודשים

זה סוג השאלות של משתמטים. אני יכול להזדהות עם חלק מהטענות (חלקן דמגוגיות), אבל זו לא סיבה מוצדקת להשתמט משירות. אין לנו צבא אחר, ובלי הצבא לא נהיה כאן. אתה רוצה שאחרים ימותו בשבילך? תהיה רמטכ”ל או ראש ממשלה, או שתבחר ראש ממשלה שנוהג כהבנתך, וכך תוכל להשפיע.

ישי הגיב לפני 9 חודשים

אקדים ואומר שאני בור ועם הארץ בענייני פילוסופיה. אבל לפי הצו הקטגורי צריך להתגייס לא?

חוצמזה אפשר לעשות עוד דברים בצבא חוץ מלהיות קרבי ולתרום למדינה.

פישקה במילואים הגיב לפני 9 חודשים

היית לי ממש לפה,
תודה,

על הסרבנות:

בשורה התחתונה אני לא מצליח להבחין בטעם כלשהו לכך שחייל יסכים למלא פקודה בצבא מגוחך כמו שלנו. האם הגיוני להסכים לצאת למלחמה ולסכן את בריאותו וחייו, או לפגוע בחפים מפשע ולאמלל אותם רק כדי שביבי לא יספוג ביקורת ציבורית, או כדי שייראה כאילו הוא עושה משהו? זה לא נשמע לי כמו מטרה שלשמה אני מוכן להקריב את חיי, להרוג או ליהרג. כל עוד לא ישכנעו אותי שיש טעם למלחמות והמבצעים הללו, ושמישהו אי שם חשב למה ואיך עושים אותן, אין שום סיבה לא לסרב פקודה. זו הדרך ההגיונית ביותר.

במצב כזה, כאן אני לגמרי עם השמאלנים גם במישור המוסרי. אין שום הצדקה לאף מלחמה, מבצע, או הפצצה בעזה, אם אין ביסודה תכלית ומטרה בת השגה. חייל לא אמור למסור את חייו אלא להגנה על אזרחי המדינה ולא על האווילות של ראשיה. אני ממש לא כותב זאת באירוניה. זה אמיתי לגמרי.
(מתוך טור 185)

mikyab צוות הגיב לפני 9 חודשים

אני מניח שיש כאן קושיא? אז זהו שלא. יש הבדל בין לא להתגייס ולא לעשות כלום לבין סרבנות לפקודה בלתי הגיונית בעליל.

השאר תגובה