בחירה חופשית

שו"תקטגוריה: פילוסופיהבחירה חופשית
נועם שאל לפני 7 שנים

בספר מדעי החופש הרב כותב בקצרה שלדעתו יש בחירה חופשית והקב"ה לא יודע מה נבחר מהסיבה הפשוטה שמידע זה אינו קיים. לצערי הרב לא פירט מעבר לזה.. אני יודע שזו היא דעתו של הרלב"ג וכמעט כולם התנגדו לשיטתו. אני אשמח אם הרב יוכל לכתוב יותר בפירוט מה הביא אותו למסקנה הזאת והאם יש עוד רבנים שחושבים כך. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

שלום רב.
ככל הזכור לי הבהרתי זאת שם. בקצרה, לדעת מראש מידע לא קיים זו סתירה לוגית. כמו לעשות משולש עגול. וכמו שהקב"ה לא יכול לעשות משולש עגול (כי אם הוא משולש אז הוא לא עגול) כך הוא גם לא יכול לדעת מידע לא קיים (כי אם הוא יידע אותו הוא יהיה קיים).
על זה (שהקב"ה לא יכול לבצע משהו שהוא סתירה לוגית) אף אחד לא יכול להתווכח (אם כי יש רבים שטועים בזה). השאלה היא האם אכן מדובר בסתירה לוגית. על כך הבאתי שם את פרדוקס ניוקומב, שמוכיח בצורה ברורה שמדובר בסתירה לוגית: או שתוותר על ההנחה בדבר חופש הרצון או שתוותר על הידע האלוהי מראש.
ככלל, כשיש טיעון ברור אין שום סיבה להיזקק למקורות או תקדימים. גם אם אף אחד לא אמר זאת מעולם, אם זאת האמת אז זה מה שאני מאמין בו.
אבל לשאלתך יש כאלה שכתבו כך, כמו השל"ה בהקדמת ספרו (חלק בית הבחירה), וגם אוה"ח סופ"ו מבראשית (שכתב שאלוהים מנע מעצמו לדעת את העתיד, ומשמעות הדבר היא שהוא נתן לנו בחירה ובכך גרם שהידע לא יהיה קיים). כאמור, גם אם הם לא היו כותבים, אני כתבתי. אז כבר יש מישהו שכתב זאת. למה אם השל"ה כותב את זה הדבר מרגיע אותך? וכי עליו לא תוכל לשאול מי כתב זאת לפניו?

נועם הגיב לפני 7 שנים

הרב צודק כמובן, בסברא זה הסתדר לי מאוד דעתו של הרב, פשוט הפתיע אותי לגלות שכולם מתנגדים לזה. הדעה של הרוב לא משקפת תמיד את האמת אך יש לה משקל ואסור לזלזל בה. לכן רציתי לדעת אם ישנם עוד מקורות שסוברים ככה.

מנחם הגיב לפני 3 שנים

למה אם השל”ה כותב את זה הדבר מרגיע אותך? וכי עליו לא תוכל לשאול מי כתב זאת לפניו?

וודאי שיש הבדל בין אם השל"ה או כל אדם אחר שמקובל על עם ישראל כולו או רובו, כתב משהו לבינך. כמו שאני סומך על רופא שמקובל על כל הרופאים לעומת איזה רופא ממקום נידח שאם יחדש משהו נאמר לו-"מניין לך?"

השאר תגובה

Back to top button