הודעת תנחומים למשפחות המחבלים

שו"תקטגוריה: כלליהודעת תנחומים למשפחות המחבלים
איש תם שאל לפני 12 חודשים

עירית אום אל-פחם פרסמה הודעת תנחומים למשפחותיהם של מחבלים (אלה שביצעו את הפיגוע בחדרה).
השרה שקד הורתה לראש העיריה למחוק את הפוסט, והפוסט נמחק. (ניתן לקרוא על כך כאן: https://www.israelhayom.co.il/news/local/article/9616265)
ואני שואל, כיהודי ימני, מה לא בסדר בפוסט? האם פספסתי משהו? לפי התרגום, זו הודעת תנחומים *למשפחות* על כך שבניהם נהרגו, תוך תפילה שהא-ל (שהם מאמינים בו) יסלח לבניהם.
האם יש בטקסט שלהם משהו בעייתי? כמובן שעלולה להתפרש תמיכה שלהם במחבלים הארורים, אך האם כך קרה?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 12 חודשים

התוכן כשלעצמו יכול להתפרש כדבריך. אבל יש מילים בעייתיות כמו תנחומים כנים על מותם וכו'. זה חסר טעם בכל אופן. וההוספה על זה שיסלחו להם יכולה להתפרש כתוספת לצאת ידי חובה. ברור שמן הראוי למחוק.

בס"ד ער"ח ניסן תשפ"ב

מי שניסח את מכתב התנחומין (ראש העיריה או הדובר) יצא קרח מכאן ומכאן. מחד הרגיש מחוייב כלפי המשפחות האבלות, לומר דברי ניחומים ללא הזדהות עם נסיבות המות, מחד הוא מסתייג בצורה מרומזת בדברו על הצורך של ההרוגים בסליחה ושל המשפחות בסבלנות, ובכך מן הסתם הרגיז את קיצוני העיר. ומאידך, עצם מכתב התנחומין 'הקפיץ' את היהודים ובפרט את אנשי הימין.

להיות איש ציבור ערבי במדינה יהודית – זה לא קל. עכ"פ יכול הוא להתנחם בכך, שהרבה יותר קשה (בלשון 'אנדרסטייטמנט') להיות איש ציבור יהודי במדינה ערבית 🙂

בברכה, ירון פיש"ל אורדנר

כדאי לציין שכבר קדמו שופט ביהמ"ש העליון ניל הנדל שדן בעתירה של משפחתו של מחבל כלוא שמת בינתיים, ובפסק הדין שלח השופט את תנחומיו למשפחה, מתוך ההנחה שהם אינם אשמים במעשי בן משפחתם ומגיע להם קצת 'יקרא דחיי'. גם שם היתה סערה, ודומני שבסוף הושמטו דברי הניחום מפסק הדין.

השאר תגובה

Back to top button