חבד או מסורתי

שו"תקטגוריה: כלליחבד או מסורתי
אבישי שאל לפני 10 חודשים

שלום,
אני לא טרול באמת מתעניין ומנסה להבין –
האם עדיף מבחינה תורנית / הלכתית / השקפתית להיות כל החיים חסיד חבד על כל המשתמע מכך או להיות מסורתי.
כלומר – האם ביצוע המצוות אבל שבא יחד עם זה האמונה שהרבי הוא המשיח, האמונה שמקבלים תשובות מהרבי באגרות הקודש (וגם ביצוע הפרקטיקה הזאת), ההשתייכות לקבוצה הזאת וכל הדברים האחרים עדיפה / גוברת / שווה יותר / עדיפה הלכתית / השקפתית מאשר להיות מסורתי שאמנם לא מקיים את המצוות כפי ההלכה המדוייקת אבל גם לא מאמין בדברים שהם ממש עבודה זרה.
אולי זה יכול להיות סוג של משל –
האם עדיף להיות חובב כושר, אחד שעושה פה ושם שכיבות שמיכה וריצות וכדומה או להיות אדם שמקפיד על כושר "אמיתי" (3 פעמים בשבוע אימון מסודר לשרירים וללב) אבל שיחד עם זה גם עושה סוג של אימון שידוע שגורם לסוג של נכות מסויימת (נכות כמו למשל אי יכולת להזיז את הראש לצדדים בחופשיות).
תודה רבה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים

לגבי חב"ד, עם כל הסתייגותי מהם בכל זאת הם שומרים הלכה ועושים דברים שראויים להערכה. אכן מדובר בסוג של כת. השאלה מי עדיף קשה למענה. מבחינת המצוות עדיף חב"ד מבחינה אנושית עדיף מסורתי. אני גם לא מבין למה זה משנה? אתה מייצג את הקב"ה שצריך למקם אותם בגן עדן? או שאתה מתעניין לעצמך מה להיות? תהיה מה שאתה מאמין בו.

אבישי הגיב לפני 10 חודשים

שלום,
תודה על התשובה.
אם תקבל טלפון כזה:
"שלום, שמי משה. אני ואשתי בגילאי 25 נפצענו בצורה אנושה בתאונת דרכים ונותרו לנו כשעתיים לחיות. אנחנו צריכים לבחור למי לתת את התינוק בן השבועיים שיש לנו. אפשרות אחת היא לתת אותו לאח שהוא בחסידות חב"ד והוא יגדל אותו כמו שחב"ד מגדלים או לתת אותו לאח שהוא מסורתי והוא יגדל אותו להיות מסורתי. שניהם מחנכים מאד טובים, כלומר – אין כמעט סיכוי שהילד יפסיק להיות בתוך חב"ד אם יינתן להורה מחב"ד או ישתנה מלהיות מסורתי אם יינתן להורה המסורתי. מכל הבחינות האחרות (מצב כספי, היכולת שלהם להעניק אהבה וכו') הם שווים. למי לתת את התינוק?"
מה תענה למשה?
תודה

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

וואו. שאלה מפחידה. אני קצת נוטה לחב"ד, אבל מאד מתלבט.

הלל הגיב לפני 10 חודשים

מה יותר חמור אדם שמקיים מצוות אך יחד עם זאת עושה חילול השם או אדם שאינו מקיים מצוות אך לא עושה חילול השם? עד כמה חילול השם הוא חמור ביחס לשאר העבירות? האם חילול השם גורם לביטול של שכר של מצוות אחרות?

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

אתה מציג זאת כדיון הלכתי. מבחינתי זה לא פחות מזה דיון אנושי. אני מתנגד לכתות ורואה בהן בעיה גם אם אין בהן משהו אסור הלכתית. אני לא חושב שחב"ד עושים הרבה חילול השם, ואני כן יודע שהם עושים המון קידוש השם. ועדיין זו כת לכל דבר.

השאר תגובה

Back to top button