ישוב הארץ

משה כהן שאל לפני 3 שנים

שלום הרב.
רציתי לשאול מדוע מצוות ישוב ארץ ישראל לא פסקה באופן ברור בפוסקים כהרמבם והשולחן ערוך אלא רק בדרך אגב אם בכלל

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

נכתבו על כך כמה תשובות, חלקן שגויות בעליל. למשל, יש אחרונים שטענו שזוהי מצווה כוללת ולכן אינה נמנית. זה חוסר הבנה במושג מצווה כוללת שמופיע בשורש הרביעי לרמב"ם. מעבר לזה, שלמיטב הבנתי אין ברמב"ם רמז למעמדה היסודי כל כך של מצות ישוב ארץ ישראל (בד"כ הפרשנות הזאת נובעת מאג'נדה של אותם פרשנים). כדאי לזכור שאפילו מצוות האמונה נמנית אצלו כמצווה (על אף כל הקשיים).
אני חושב שאולי הוא לא מנה זאת כמצווה כי הוא רואה בזה ערך אינסטרומנטלי ולא מצווה. ישיבה בארץ מחייבת אותך בהרבה מצוות אחרות (התלויות בארץ), אבל היא כשלעצמה אינה מצווה.

דביר הגיב לפני 3 שנים

אולי כמו שאינו מונה את מצוות תשובה? ישנם ערכים מחייבים אף שאינם מצווה.
(כמו החילוק של הרב בין לימוד תורה שכל מי שמבין את ערכו חייב בו, לעומת מצוות תלמוד תורה שהיא רק לקרא ק"ש שחרית וערבית)

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

עקרונית זה אפשרי, אבל לא נראה לי סביר בהקשר של מצוות יישוב א"י. ביחס למוסר ולימוד תורה יש סברא שעדיף להותיר אותם ללא ציווי. אבל ביישוב א"י איני רואה עדיפות כזאת, בפרט בשיטת הרמב"ם.

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 שנים

יישוב הארץ הוא תוצאה של שכר ועונש:
וְלֹא תָקִיא הָאָרֶץ אֶתְכֶם
וכמו שאין מצווה להגיע לגן עדן כך אין מצווה להתיישב בארץ.

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 שנים

כִּי לֹא בָאתֶם עַד עָתָּה אֶל הַמְּנוּחָה וְאֶל הַנַּחֲלָה אֲשֶׁר יְהֹוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ: וַעֲבַרְתֶּם אֶת הַיַּרְדֵּן וִישַׁבְתֶּם בָּאָרֶץ אֲשֶׁר יְהֹוָה אֱלֹהֵיכֶם מַנְחִיל אֶתְכֶם וְהֵנִיחַ לָכֶם מִכָּל אֹיְבֵיכֶם מִסָּבִיב וִישַׁבְתֶּם בֶּטַח:

שכר.

אבי הגיב לפני 3 שנים

לדעתי העובדה שבמשנה (כתובות י"ג, י"א) ארץ ישראל וירושלים נאמרו בחדא מחתא, יכולה להראות שהיחס אליהן דומה. מקומות קדושים יותר (יש לזה נפקא מינות כמובן), אבל אין חובה אמיתית לשבת שם.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אני לא רואה ראיה משם. אכן יש היררכיה של קדושה, אבל אין מניעה שתהיה מצווה לשבת בא"י. בחז"ל יש ביטוי של מצוות ישוב א"י (כמו ההיתר לכתוב עליו אונו בשבת).

י.ד. הגיב לפני 3 שנים

אחד מתפקידי המלך המשיח לפי הרמב"ם הוא קיבוץ נדחי ישראל. אני לא יודע אם זה מצווה מהתורה, תקנת נביאים או הכשר מצווה בשביל מצוות הדורשות את כל יושביה עליה כמו יובל וכדומה.

השאר תגובה

Back to top button