כיצד להחליט בצורה רציונלית

שו”תקטגוריה: כלליכיצד להחליט בצורה רציונלית
יאיר שאל לפני 2 חודשים

שלום וברכה!
פעמים רבות, כאשר אני מנסה להגיע להחלטה בצורה מושכלת ומעלה יתרונות וחסרונות לכל צד וכו’, אני שם לב שבתוך תוכי יש נגיעה לצד מסוים, וכנראה זה גם משפיע  על הדרך בה אני משקלל את היתרונות והחסרונות בצורה בלתי מודעת. כיצד ניתן לנטרל את ההשפעה של הנגיעה? הרי גם אם אנחנו מנסים להיות אובייקטיבים, כל עוד אני חש שיש לי את הנגיעה הזו, כיצד אני יכול לסמוך על שיקול הדעת שלי? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

אתה צריך להבחין בין הטיה לבין נטיה. כשיש לך נטיה לצד מסוים זה בסדר גמור. האינטואיציה שלך אומרת לך לכיוון הההוא. לכן מטבע הדברים אתה משקלל את הצדדים בהתאם. זה לגמרי בסדר. בסוף בסוף, אחרי שיש שני צדדים תמיד התוצאה תלויה בשקלול, והשקלול נעשה אינטואיטיבית. אבל כשיש לך הטיה לכיוון מסוים, פירושו שהכיוון הזה נוח לך יותר, ומזה באמת צריך להיזהר.
איך מבחינים בין נטיה להטיה? אין לי קריטריון ברור. רק כדאי לבדוק האם באמת יש צד שנוח לך יותר או שיש לך אינטרס לכיוונו. אם כן, יש מקום לחשד מהטיה. 

. (לא השואל) הגיב לפני 2 חודשים

מה ההבדל בין הטיה לנטיה?

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 חודשים

תתייעץ עם אחרים שאין להם נגיעה.

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

לאחר שהשתוממתי כשעה חדא על כך שאחרי שהסברתי בדיוק את ההבדל הזה מישהו שואל מהו ההבדל, חשבתי לעצמי לדון לכף זכות שמא השאלה עוסקת במינוח. כלומר השואל תוהה מדוע בחרתי במינוח הטיה ונטיה שלכאורה משמעותם זהה. אבל גם זה מובן מאליו. הטיה היא על ידי משהו אחר, ונטיה היא שלי מתוך עצמי. סוף דבר, איני יודע כיצד לדון את השאלה הזאת לכף זכות.

הפוסק האחרון הגיב לפני חודש 1

אתה יכול לדון את השואל לכף זכות אם תניח שתשובתך כוללת תפיסת עולם שגויה.
כלומר, שמצד האמת שהטיה ונטיה הם היינו הך.
כיצד?
הדבר שאתה מכנה “נטיה היא שלי מתוך עצמי” הוא בכלל תוצאה של משהו אחר שהטה את אותו “עצמי” להיות עם ההטיה הזאת. ואז זה לא באמת נובע “מתוך עצמי” אלא זה רק נראה כך עקב אי מודעות לסיבות לאשורן.

השאר תגובה