לגבי תפיסתו של חוקר התנ"ך פרופ' בנימין זומר

שו"תקטגוריה: אמונהלגבי תפיסתו של חוקר התנ"ך פרופ' בנימין זומר
אורן שאל לפני 10 חודשים

שלום הרב,
לאחרונה התפרסמה כתבה על פרופ’ בנימין זומר שבה מסופר קצת על משנתו לגבי האמונה. שם הוא אומר:

“יש צו אלוהי, בהחלט יש, והוא ניתן בהתגלות הגדולה שבהר סיני – אלא שהצו הזה לא כלל כל מצווה. הוא רק דרש מאיתנו, היהודים, לאהוב את האל ולעבוד אותו. כיצד נעשה זאת? אל נתינת הצו צורפו שלוש נקודות שהותיר לנו ה’ – ובמשך אלפי שנים מילאנו אנחנו, בני האדם, את שלוש הנקודות הללו, בחרנו וניסחנו את הדרך שבאמצעותה אנו עובדים אותו, ואלו הן התורה והמצוות שאנו מכירים”
“ה’ למעשה הכתיב לנו – באותה התגלות גדולה – מילה אחת: ‘אהבוני’. איך נאהב אותו? למשל, באמצעות הנחה של רצועות, קלף ובתי עור (תפילין). למשל, באמצעות התנזרות מבישול חלב ובשר ביחד. אלו מצוות שעליהן החלטנו כקולקטיב יהודי במשך אלפי שנים”

על פניו זה נשמע לי נונסנס, אבל רציתי לוודא איתך אולי יש פה איזשהו עומק שאני מפספס?
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים

לא קראתי את ספרו, וקשה לי להאמין שאדם אינטליגנטי יכתוב כאלה שטויות. אבל נפלאו ונפתלו ממני דרכי האפולוגטיקה. אם באמת זה מה שכתוב שם, זה די מדהים באיוולתו.

דורון הגיב לפני 10 חודשים

לא באתי להביע עמדה על תפיסתו של זומר, לחיוב או לשלילה. אבל לא זכיתי להבין מהי האיוולת הגדולה שבה. יתכן אפילו שהשואל והעונה (מיכי) כלל לא מסכימים לגבי מהותה של האיוולת הזו. אשמח אם מישהו יוכל לשים למעני את האצבע על המקום המדויק. שנאמר "ענה כסיל כאיוולתו". תודה.

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

כי אין שום היגיון בתפיסה שאנשים החליטו שלשים רצועות עור על היד זו הורה לממש את הציווי של אהבת ה'. לא נראה לי מאד מסובך.

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

אני גם לא רואה מדוע אם מניחים שהיה מעמד התגלות בסיני, לא ניתן בו שום תוכן והכל הושאר חופשי. או שהיה מעמד או שלא, אבל אם היה כיצד אתה יודע שלא היה בו תוכן?

השאר תגובה

Back to top button