לימוד חסידות וקבלה

שו"תקטגוריה: כללילימוד חסידות וקבלה
שימי שאל לפני 3 שנים

שלום רב אשמח לדעת מה דעתך גבי לימוד חסידות וקבלה היכן הם נכנסים במה שנאמר בגמרא לעולם ישלש אדם ימיו שליש במקרא שליש במשנה ושליש בגמרא ובמה שכתב הרמב"ם שלאחר שלמד כל ימיו יעסוק בגמרא
תודה רבה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

ההמלצה לשלש ימיו אינה ברורה לי. הם באמת הכוונה כפשוטו? אף אחד לא עושה זאת. ר"ת כבר אמר שהכל בכלל תלמוד. לכן אין טעם לשאול שאלות כאלה. אפשר לדון עד כמה משמעותי ללמוד חסידות וקבלה. בעיניי חסידות היא בזבוז זמן (וכבר היה על כך טור כאן), וקבלה בהחלט יכולה להועיל. תלוי בכל אדם לפי נטיותיו.
 

שימי הגיב לפני 3 שנים

הכול בכלל תלמוד כולל גם את חלקים אלו?
כמו"כ גבי לימוד הקבלה כאדם שמעולם לא פתח את הנושא איך אפשר להתחיל ללמוד חלקים אלו אשמח להמלצה
תודה רבה

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אני חושב שאכן הקבלה בכלל תלמוד. זו עוד פרשנות למקרא ולתלמוד. לגבי חסידות אני יותר סקפטי. אולי אם למישהו זה מדבר ניתן לראות בזה תורה בגברא (חפש כאן באתר הגדרות).
יש ספרי מבוא שונים, אבל כדאי לעשות את זה בהנחיית מישהו שמתמצא. יש גם הרבה שיטות בעניין, ולדעתי אין מנוס אלא לבחור שיטה ולהתקדם איתה, ואח"כ אם רוצים להתרחב לשיטות נוספות.

יוסף הגיב לפני 3 שנים

שלום הרב. מדוע כדאי לעשות זאת בהנחיית אדם שמתמצא? מאי שנא משאשר שיטות הגותיות?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

פשוט יעיל יותר. קשה להבין בלי זה.

שימי הגיב לפני 3 שנים

אשמח לדעת מהם אותם ספרי מבוא

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

לא מספיק מכיר. הקלסיים הם הקדמות ושערים (=הקדו"ש) לבעל הלשם. שומר אמונים הקדמון (לר"י אירגאס), ויש כמובן ספרים של בעל הסולם. אבל היום יש לא מעט ספרי מבוא שיהיו אולי נגישים וברורים יותר. כדאי להתעניין אצל המתמצאים יותר.

היש רזים רזים? הגיב לפני 3 שנים

האם יש מקורות קבליים להסרת ההשגחה על העולם באחרית הימים? משהו על חזרת העולם לתוהו 🙂

בברכה, ח.ד. חרוב

שמחה הגיב לפני 3 שנים

שלום הרב!
במה לימוד קבלה יכול להועיל? (לא בציניות.)
תודה רבה!

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 שנים

אפשר ללמוד קבלה כשלומדים במסכת ע"ז
הַמּוֹצֵא שִׁבְרֵי צְלָמִים, הֲרֵי אֵלּוּ מֻתָּרִים. מָצָא תַבְנִית יָד אוֹ תַבְנִית רֶגֶל, הֲרֵי אֵלּוּ אֲסוּרִים, מִפְּנֵי שֶׁכַּיּוֹצֵא בָהֶן נֶעֱבָד:
שָׁאֲלוּ אֶת הַזְּקֵנִים בְּרוֹמִי, אִם אֵין רְצוֹנוֹ בַּעֲבוֹדָה זָרָה, לָמָה אֵינוֹ מְבַטְּלָהּ. אָמְרוּ לָהֶן, אִלּוּ לְדָבָר שֶׁאֵין צֹרֶךְ לָעוֹלָם בּוֹ הָיוּ עוֹבְדִין, הָיָה מְבַטְּלוֹ. הֲרֵי הֵן עוֹבְדִין לַחַמָּה וְלַלְּבָנָה וְלַכּוֹכָבִים וְלַמַּזָּלוֹת. יְאַבֵּד עוֹלָמוֹ מִפְּנֵי הַשּׁוֹטִים. אָמְרוּ לָהֶן, אִם כֵּן, יְאַבֵּד דָּבָר שֶׁאֵין צֹרֶךְ לָעוֹלָם בּוֹ וְיַנִּיחַ דָּבָר שֶׁצֹּרֶךְ הָעוֹלָם בּוֹ. אָמְרוּ לָהֶן, אַף אָנוּ מַחֲזִיקִין יְדֵי עוֹבְדֵיהֶם שֶׁל אֵלּוּ, שֶׁאוֹמְרִים, תֵּדְעוּ שֶׁהֵן אֱלוֹהוֹת, שֶׁהֲרֵי הֵן לֹא בָטָלוּ:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/70/Kabbalistic_tree_of_life.png

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

נותן מבט אחר על כל מיני דברים. יש קישורים שנעשים שם שקשה לראות אותם במבט של נגלה.

השאר תגובה

Back to top button