מוסר טלאולוגי ודאונטולוגי

שו"תקטגוריה: פילוסופיהמוסר טלאולוגי ודאונטולוגי
פאפאגיו שאל לפני 2 חודשים

ערב טוב! 
יש לי מספר שאלות:  
1- ידוע לתקוף את המוסר הטלאולוגי שייצא שאם אדם נכנס לבי"ח, אזי יש לקחת את אבריו כדי להציל חולים רבים. וטענתי היא שתשובה היא פשוטה, שדווקא אין לעשות כן משום שייצא שכרו בהפסדו בכך שלא יהיה ניתן לחיות מחמת תקיפה תמידית של כל אדם רנדומלי. האם אני צודק? 
2- ידוע לתקוף את המוסר הדאונטולגי שייצא שעל המסתיר בביתו את אנה פרנק, אסור לשקר לנאצי השואלו אם מסתיר (שהרי אין להתחשב בסיטואציה פרטית). וטענתי היא שכפי שיש איסור לשקר, כך יש איסור להסגירה, ולכן אין סיבה שאיסור השקר ייגבר למרות היותו נכון תמיד. האם אני צודק?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

1. לא בטוח. אם לא יצילו אנשים אז ייפגעו יותר אנשים בסה"כ ואז בכלל אי אפשר יהיה לחיות. אבל מוסר שנסמך רק על תוצאות הוא בעייתי בכל מקרה, בלי קשר לדוגמה הזאת דווקא. למשל, מותר לאדם לפצוע אותי כדי להציל את חייו שלו. או להרוג אדם אחד כדי להציל שני אחרים. יתר על כן, אני עצמי חייב לםצוע את עצמי כדי להציל חיי אחר.
2. זו קושיא ידועה על הצו הקטגורי של קאנט, אבל זו פרשנות עקומה שלו. אתה יכול לנסח חוק כללי שאם אדם צריך לשקר כדי להציל חיים הייתי רוצה שיהיה חוק כללי שישקרו במצב כזה. אסור לקחת את הצו הקטגורי בצורה פשטנית מדיי.
 

השאר תגובה

Back to top button